Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

01 Mayıs '08

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
3563
 

Sizin Taşınız Hangisi?

Sizin Taşınız Hangisi?
 

Değerli taşların özü kristaldir... Kristaller mücevherleri süslemek için pek çok aşamadan geçerler. Lâkin bütün kristaller değerli bir taşa dönüşecek özelliklere sahip olamazlar. Mineral kristallerinin sadece 15 - 20 çeşidi mücevher yapımında kullanılır.

Bir kristali değerli bir taş haline getirmekse beceri isteyen bir iştir. Bunun için kristaller önce farklı şekillerde kesilir, sonra parlayıncaya kadar cilalanır. Bütün aşamaların neticesinde ortaya gözalıcı, değerli bir taş çıkar. Zarar görmedikleri veya kaybolmadıkları sürece değerli taşlar sonsuza kadar var olabilir.

Efsanelere bakılırsa, taşlar üzerine çeşitli inançlar vardır... Lal taşının kötü rüyaları kovacağı, zümrütün geleceğin habercisi olduğu ve yakutun sağlık getireceği bunlardan bazılarıdır.

İster inanın ister inanmayın ama yılın her ayının farklı bir taşla temsil edildiğini de bilin! İşte, doğduğunuz aya göre sizin taşınız...

***** OCAK & LAL *****

Lal taşı gökkuşağı renklerindedir... Lal taşının zehre karşı insanları koruyacağına ve kötü rüyalar görmelerine mani olacağına inanılır.

***** ŞUBAT & AMETİST *****

Bazı kayaları kırıp açtığınızda içerisinde saklı olan parlak kristalleri görmeniz mümkündür... İşte bu kristallerin çoğu ametist taşıdır. Mor renkleri, kristalin içerisinde bulunan demirden kaynaklanır.


***** MART & AKUVAMARİN *****

Akuvamarin mavi - yeşil bir taştır... İsminin anlamı denizdir. Bu nedenle akuvamarinin denizcileri koruduğuna ve güvenle yolculuk yapmalarını sağladığına inanılır.

***** NİSAN & ELMAS *****

Elmas dünyadaki en sert doğal materyaldir... İlginçtir ki, bir elmas sadece başka bir elmas tarafından kesilebilir. Uzun zaman önce insanlar elmasların yıldırımdan yapıldığını düşünürlermiş.

***** MAYIS & ZÜMRÜT *****

Zümrütler canlı yeşil renkte olur... Yüksek kaliteli zümrüt üretiminde Kolombiya liderdir. Efsaneler zümrütlerin sahiplerine sonsuz bir gençlik verdiğini söyler. Bunun yanında, bir zamanlar zümrütlerin kanamayı durdurduğuna ve ateşi düşürdüğüne inanılırmış.

***** HAZİRAN & İNCİ *****

İnci, hayvanlar tarafından yapılan yegâne değerli taştır... İnciler istiridye veya diğer kabuklu deniz canlılarının içerisinde yetişir. Uzun zaman evvel, kanunlar sadece zengin insanların inci takmasına izin verirmiş.

***** TEMMUZ & YAKUT *****

Yakutların rengi, açık pembe ile koyu kırmızı tonları arasında farklılık gösterir... Yakutlar krom adlı mineralden oluşurlar. Bir efsane yakutların hayatın ışığını taşıdıklarını söyler. Yakutların sağlık, zenginlik ve bilgelik getirdiğine inanılır.

***** AĞUSTOS & PERİDOT *****

Peridot kristallerini volkanlar yeryüzüne taşırlar... Bu nedenle Hawaii' nin yerli halkı, peridotların ateş tanrısı Pele' nin gözyaşları olduğuna inanırlar.

***** EYLÜL & SAFİR *****

Safirler de yakutlar gibi krom isimli mineralden oluşurlar... Ortaçağ' da insanlar, safirin onları kötülükten koruyacağına inanırlardı. Daha eski zamanlarda ise dünyanın, büyük ve mavi bir safirin üzerinde durduğuna dair bir inanış vardı.

***** EKİM & OPAL *****

Ortaçağ' daki insanlar, opaldeki farklı renklerin, bir araya gelmiş bütün değerli taşların özel güçlerini temsil ettiklerini düşünürlerdi.

***** KASIM & TOPAZ *****

Topaz genellikle turuncu veya sarı renkte olur... Nadir de olsa yeşil, mavi ya da renksiz türlerine de rastlamak mümkündür. Lâkin ekseriyetle parlak, turuncu renkte görüldüğünden eski Mısırlılar topazın rengini güneş tanrısı Ra' dan aldığına ve onları kötülükten koruyacağına inanırlardı.

***** ARALIK & TURKUVAZ *****

Bir zamanlar Amerika yerlileri turkuvazın yağmur yağdırma gücüne sahip olduğuna inanırlardı. Bununla birlikte, ava çıktıklarında da onlara doğru yolu göstereceğini düşünürlerdi.

Kaynakça: Natıonal Geographıc Kıds

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ametist diye okumuştum ama sizin yazıya göre peridotmuş. özelliklerine bir bakayım;)

Emef 
 01.05.2008 19:01
Cevap :
Öncelikle hoşgeldiniz diyorum... Ne yalan söyliyim, benim de pek anladığım söylenemez... Ayrıca inanmam da böyle şeylere :-)) Siz bir bakın bakalım yine de ayrıntılara... Teşekkürler, saygılar...  01.05.2008 19:30
 

Benim payıma düşen de bu, ametist... Var bende koca bir parça, kaya gibii... Lâkin para etmiyo yaw, kendine hayrı yok ki bana olsun... Hem ööle Mesut Bey gibi cebimde de taşıyamıyorum... Kamyonet alıp kasasında taşımam lazım ama millet makara yapar, "harfiyatla geziyo" der diye çekiniyom, naapcem bilmem :-)))

Efsane FB 1907 Baterist Metin 
 01.05.2008 18:57
 

Benim sevgili taşım da yakut, keşke elimde olsaydı şöyle irice bir parça, belki bir faydası dokunurdu o zaman :)) Sevgiler.

Baterist Kızı Melisa 
 01.05.2008 18:13
Cevap :
:-))) Evet en faydalı hali para etmesi olurdu tabii... Teşekkürler, sevgiler...  01.05.2008 19:26
 

Eylül ayında doğduğumdan Safir beni kötülüklerden koruyor.Cebimde taşırım...Kötüleri görünce gösteririm ''kaçacak delik ''ararlar...Sonra, Dünyamız,öküzün Safir taşından olan boynuzları üzerinde halen nasıl duruyor şaşarım:))...

Mesut Selek 
 01.05.2008 14:32
Cevap :
Üstad safir de kıyak taştır hanii... Yakında bu taşların yükselenlerini de yazacağım ağabey, yükselen burçlar gibi :-)) Örnek vermek gerekirse; Lüle taşı, Ponza taşı, Kaldırım taşı, Böbrek taşı, Çakmak taşı gibi :-))) Teşekkürler, sevgiler...  01.05.2008 17:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3372
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster