Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ekim '17

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
201
 

Şizofreni

Şizofreni
 

Şizofreni, hayat boyu süren kökeninde genetik faktörlerin oldukça etkili olduğu ruhsal bir hastalıktır. Şizoferenler halüsinasyon ve hezeyanlar sıklıkla görülmektedir. Bunlar genellikle görsel ve işitsel hezeyanlar ve halüsinasyonlar olmaktadır. Gerçeklikle bağlantıları kopmuştur. düşünceler çarpık ve donuk duygulanım söz konusudur. Şizofrenlerin gerçeklikle bağlantıları koptukları için tuhaf sesler duyabilirler ve herkesin kendisine zarar vereceğini düşünebilirler.

Şizofrenlerde din, dil, ırk ve kültürden bağımsız bir şekilde herkesi etkileyebilmektedirr. Fakat bütün bunların yanı sıra genetik ve çevresel faktörlerde bu hastalığın tetiklenmesinde oldukça önemli rol oynamaktadır. Şizofrenilerde hareketsel, düşünsel ve duygusal bağlamda bir çökkünlük görülürken aynı zamanda algısal çarpıklıkların olduğunu söylemekte mümkündür. Şizofrenler toplumsal ilişkilerde olumsuzluklar yaşadıkları gibi yapılan bazı araştırmalarda ise toplum içinde yaşanmasının hastalığı bazende olumlu etkilediğini söylemektedir. Şizofreni ilk önceleri belirtileri yavaş yavaş başlamaktadır. Hastalık belirtileri erken erişkinlik ve geç erişkinik dönemlerinde kendini göstermektedir. 

Şizofreni belirtileri; içe kapanma, okulda başarısızlıklar ve devmasızlık sorunu, ailevi ve iş ilişkilerinde bozulmalar, günlük aktiviteler azalmalar vb.. durumların görülmesi söz konusu olmaktadır.

Şizofreni herkese göre değişiklik gösterebilmektedir. Yani kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Çoğu zaman kişilerde içe kapanma durumu ilk belirti olarak kendi gösterirken bu durum tersi şekilde de görülebilmektedir. Yani daha canlı ve sosyal olabilmektedirler. Şizofreni hastalığının sebebi tam olarak bilinmemektedir. Fakat genetik ve çevresel faktörlerin ağır bastığı yapılan çoğu araştrmada görülmektedir. 3 tür şizofren vardır.

1-)  Psikotik Belirtiler; sanrıların ve varsanıların  yağun olarak yaşanmasıdır.Düşüncelerde çarpıklıkların, (işitme ve görsel) sanrı ve varsanıların fazla görülmesidir. 

2-) Olumsuz Belirtiler kişi kendini ve duygularını ifade etmekte zorluklar yaşamasıdır. Şizofrenler genellikle depresyondaymış gibi görünüme sahip olmaktadır.

3-) Bilişsel Belirtiler; düşüncelerde çarpıklıklar vardır. Dikkat etmek, karar vermek vb. durumlarda sorunşarın yaşanmasıdır.

Şizofrenin kesin bir tedavisi yoktur. Fakat ilaç tedavisiyle hastalık geriletilebilinir ve günlük aktivitelerini yerine getirmesi sağlanabilir.

İyi Okumalar..

Psikolog Melisa KARAY

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 207
Kayıt tarihi
: 15.08.17
 
 

Psikolog ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster