Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '06

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
4588
 

Şizoid kişilik bozukluğu

Belirtiler :

1. Genel olarak çekingen yapıda olma. Günlük yaşama katılmamayı tercih etme, çevreleri ile aynı kaygıları hissedememe, aile veya çevrelerinin bir parçası oldukları duygusunu taşımama. İnsanlarla yakın ilişkiye girmekten kaçınma. Yakın arkadaşları ve sırdaşları bulunmama. Başkalarının yanında kendilerini rahat hissetmeme , göz kontağı kurmama.

2. Faal olmama, genellikle tek bir faaliyette bulunma. Faaliyette bulunmaktan zevk almama.

3. Duygusal olarak soğuk yapıda olma. Kopuk ve monoton bir duygulanım gösterme.

4. Kızgınlıklarını ifade edememe. Kendilerine yönelik eleştiri ve övgülere duyarsız bir görüntü içerisinde olma.

5. Cinsel ilişkiye karşı ilgisiz bir tutum içinde olma. Cinsellikleri genellikle düşleri ile sınırlı olma.. Erkekse çoğunlukla bekar kalma.Kadın ise pasif bir yapıda evliliğini sürdürme.

6. İnsanlara karşı gereksinim, ilgi ve yakınlıkları sınırlı olmasına karşın hayvanlara büyük bir bağlılık gösterebilme.

7. Mizah duyguları hiç gelişmemiş olma, olayların gülünç yanlarının ilgilerini çekmemesi.

8. Cansız nesneler, doğaüstü teorilerden etkilenebilme hali. Matematik astronomi veya felsefî akımlarla ilgilenme eğilimi taşıma.

9. Kendiliklerinden konuşmaya katılmama , kısa cevaplar verme, kimi zaman enteresan metaforlar kullanma.

10. Başkaları tarafından kendilerine yöneltilmiş tehdit ve emirlere itiraz etmeme, boyun eğme eğilimi.

Değerlendirme :

Bu bölümde sayılan kriterlerden dört ve daha fazlasının varlığı ile Şizoid Kişilik Bozukluğundan söz edilebilir.

Akrabaları arasında kronik şizofreni olanlarda daha fazla görülür. Erkeklerde daha sık rastlandığına dair veriler mevcuttur. Toplumdan kopan, insanlar arasında duygu ve düşüncelerini ifade etme güçlüğü içerisinde olan kişiliklerdir. Stres altında kaldıkları zaman tepki olarak çok kısa süreli psikotik süreçler yaşayabilirler. Toplumda yüzde 7.5 civarında bir oranda görüldüğü düşünülmektedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazı güzel ama daha geniş bi konu ve ayırt edici tanılarının da olması diğer hastalıklardan da nasıl farklı olabileceğini görmemize ve ayırt etmemize de yardımcı olurdu...tabi ki sayı değeri verilmesini bende tasvip etmiyorum.

özgür tolunay 
 16.09.2006 17:59
Cevap :
Her iki yoruma da teşekkür ederim. Burada tamamı ile DSM-IV Mental Bozukluklar Teşhis Kriterleri'nden yararlandım. DSM IV Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) tarafından geliştirilmiştir. Uygulamada karşılaşılan sorunlar ve yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bilgi birikimi çerçevesinde bozuklukları en doğru biçimde tanımlayan kriterler belirlenmiş ve güncelleştirilmiştir. DSM-IV kriterleri halen psikoloji ile ilgili çalışmalarda, sigorta sisteminde, hukuk alanında kullanılmaktadır. DSM-IV deskriptiftir. Bozuklukların sebeplerinden bağımsız bir şekilde görünümlerini tarif eder. Bu nedenle bu çalışmada çerçeve dar tutulmuştur. Değerli yorumlarınızla getirdiğiniz katkılar için teşekkür ederim.  16.09.2006 23:08
 

bana sayı vermek doğru olmaz gibi geliyor, çünkü burada sayılan 4 veya daha fazla madde şizoid olmayan, yetiştirmeye bağlı kişilik bozukluğunun emaresi olabilir. Sayıdan çok, burdaki bazı genetik kökenli olabilecek maddelerin mutlak varlığı gerekir bence, yani buradaki her madenin şizoid hastadaki varlık nedeni farklıdır. İyi çalışmalar

Alish 
 13.09.2006 19:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 35
Toplam yorum
: 79
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 4339
Kayıt tarihi
: 07.09.06
 
 

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra İstanbul'da 21 yıldır serbest avukat olar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster