Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '17

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
96
 

Sn. Abdülkadir GÜLER ile Diyarbakır Buluşması

Sn. Abdülkadir GÜLER ile Diyarbakır Buluşması
 

Sn. Abdülkadir ile arka planda Diyarbakır Dicle Vadisi hatıramız


Yıllardır Milliyet Blogta ekrandan edebiyat kültür yazılarıyla tanıştığımız izleştiğimiz Sn. Abdülkadir GÜLER'DEN bir süre önce aldığım mesajda 'Kasım ayında Diyarbakır-Mardin seyahati yapacağım siz de orada olursanız görüşebiliriz' diye yazıyordu.

Ben de Ekim sonu gideceğim ama bu durumda Kasım başında Diyarbakırda olurum diye cevaplayınca randevulaştık ve Sn. Aldülkadir GÜLER'İ 13 Kasım Pzt günü sabah Diyarbakır-Yenişehir Öğretmen evinden aldım.

Sabah kahvemizi görseldeki Dicle vadisine hakim Doğan KAFE de içerek sohbete başladık konuştukça Sn. Abdülkadir GÜLER'İ ekrandan tam tanıyamadığımızı blog ortamının yansıtığına ilave hayatındaki çabalarının ürünü gelişim ve birikimle oluşturduğu profilinin üniversitelerce master tezi olarak iki defa kabul edilecek kadar olduğunu; bir insanın köy ilk okulunda zorlukta başlayan hayatında arzularsa neler becereceğini öğrendikçe örnek fenomen olduğu zihnimde netleşti.

Dicle nehrinin Diyarbakır sınırlarının kuzey tarafındaki Dicle Vadisinden kalkıp okuduğu öğretmen okulu ve görev yaptığı merkez ortaokulu bölgesinden geçerek güney tarafındaki Dicle nehrinin üzerindeki ilk geçit olan tarihi 10 gözlü köprüye gittik. O taraftaki tarihi yerleri ve Atatürk'ün görev yaptığı sırada konakladığı Gazi Köşkünü dolaşıp surlarla çevrili 3.000 yıllık geçmişli Diyarbakır merkezine girdik.

İslam dininin ilk ve ana ibadethanelerinden olduğu bilinen Ulucamiyi gezip karşındaki Hasan PAŞA hanında dibek kahvesi molası verdik. Ardından Ahmet ARİF ve Cahit Sıtkı TARANCI müzelerini ve tarihte yanmış otantik çarşıyı dolaştık, geleneksel seyyar satıcıdan meyan kökü şerbeti içtik.

Diyarbakır'ın en önemli yerlerini dolaştık ama kendisi Mardin-Kızıltepe'ye gideceği ve o Mardin'deyken bende İstanbul'a döneceğim için kalan çokça yeri dolaşamadık ama hayatımızın bir gününü içeriği ve fotoğraflarıyla unutulmaz anıya dönüştürdük ancak görselde sadece ilk fotoğrafı paylaşabildim.

Sohbetimiz sırasında sözünü ettiğimiz ortak bloger dostumuz Sn. Mehmet BURAKGAZİ'Yİ gönül hoşluğu için aradık ve Nisan ayında Diyarbakırda buluşmaya randevulaştık. Şimdiden duyuruyorum Milliyet Blogtan diyaloğum olan veya olmayan blogerlerdan Diyarbakırı görmek isteyenleri Nisan ayında davet ediyorum, böylece çok katılımcılı bir Diyarbakır Milliyet Blog buluşması yapmış olmaktan onur duyarım.

Oluşturduğu zihindaşılk ve gönüldaşlık ortamı için Milliyet Bloga da teşekkür ediyoruz.

Kadri KANPAK    


                 

Abdülkadir Güler, Kenan ışık bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İki değerli fikir adamımızın önemli bir buluşması ve bu buluşmanın Türkiye'nin ikinci kalbi Diyarbakır'da olması da anlamlı.

Kerim Korkut 
 21.11.2017 11:35
Cevap :
Zor olan iltifatınıza teşekkür ediyorum. Biz okuyan düşüne yazan iki insan olarak zihinsel yoğun paylaşımda bulunduk, umarım nisan ayında ilave katılımlarla bir bahar turu yaparız.   22.11.2017 8:40
 

Merhababa Kadri Bey,inanın yazınızı okuyuncu ( 20.11.017) heyecanlandım. 13 Kasım 2017 pgünü Diyarbakır'daı bir araya gelmiştik. Ben Diyarbakır Dağkapı'ya yakın Yenişehir Öğretmen evinde kalıyordum. Telefonla haberleştik.Yanıma geldiniz ve birlikte özel arabanızla Dağkapı'da bulunan 1963 yılında mezun olduğum Diyarbakır Erkek İlk öğretmen Okulu'nun önünden geçtik. Daha sonra Dicle kıyısında Doğan Cafe'de sohbet edip çaylarımızı içtik. Anılarımızdan ve arkadaşlarımızdan söz ettik. Bu arada Sevgili dost Mehmet Burak Gazi ile bir telefonla hal hatır sorduk. Daha sonra sizinle Diyarbakır'ın önemli tarihi yerlerini gezdik. Ahmet Arif. Cahit Sıtkı Müzeleri, Ulu Cami, Dicle Köprüsü ve Gazi Köşkünü gezdik. Daha sornra Diyarbakır merkezinde bulunan Melik Ahmet ve yanık çarşıyı( Çarşıya Şeviti) yi gezdik. Gezimiz sırasında Miyan kökü Şerbetini de içtik. Hasan Paşa tarihi Handa bir mola verdik. Dibaek kahvesin de içtik...Tüm ilginiz için teşekkür

Abdülkadir Güler 
 20.11.2017 14:22
Cevap :
Hak edene ilgi değil, muhabbettir. Selamlar  20.11.2017 19:44
 

Kıymetli Kadri Kanpak; Evet, O gün bizi tanıyan bir hemşehrimizle birlikte Diyarbakır'ın önemli mekanında bulunuyordunuz. Adımız geçince sizinle ve hem şehrimle TLF ile uzunca görüştük. Nasip olur ise Nisan ayında Diyarbakır, Mardin, Urfa arası bir gezinti yapalım. Kıymetli hocamız Sayın, Abdülkadir Güler ile buluşmanız, hasret gidermeniz, önemli yerleri gezmeniz,çok isabetli olmuş. Saygılar sunuyorum. Hep sağlıkla, daima mutlulukla yaşamanızı diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 19.11.2017 9:58
Cevap :
Değerli Mehmet BURAKGAZİ, Nisan programını şimdiden tasarlamaya başladım, keyifli bir program paylaşmak dileğiyle... Saygılar, selamlar  19.11.2017 16:21
 

Hak sağlıkla tekrarını nasip etsin...

Kenan ışık 
 18.11.2017 14:53
Cevap :
Amin ...  19.11.2017 16:15
 
 
Toplam blog
: 612
Toplam yorum
: 2068
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1178
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster