Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Haziran '13

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
117
 

Sn. Spor Bakanım; 'Türk Futbolu'nda holiganlık' Gezi Parkı ile çözülür mü?

Sn. Spor Bakanım; 'Türk Futbolu'nda holiganlık' Gezi Parkı ile çözülür mü?
 

2012 – 2013 Futbol Sezonu’nda  yaşanan ister ‘şiddet’ ister ‘terör’ veya ‘holiganlık’ deyin;  toplumca Türk Futbolu’nda ‘şiddete’  gösterilen  ‘sabır katsayısı’ çatlamıştır, artık!..

Düşünebiliyor musunuz?

TFF Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, PTT 1. Lig takımlarından Karşıyaka’nın futbolcusu Şehmuz Özer’e Göztepe maçında hakeme yönelik ‘saldırı’ ve ‘hakareti’ nedeniyle 14 maç men cezası verilmiş; aldığı ‘maç cezası’ ‘sayısı’ ile ‘rekora’ ulaşmıştır.                       

Soruyorum; Futbol’da biz nerede ‘yanlış’ yaptık?

Geçmişte çeşitli ülkelerde olaylar yaşanmış ve çok sayıda taraftarın cenazesi stadyumlardan çıkmıştı.

1985 yılında Belçika’da oynanan Liverpool – Juventus maçında meydana gelen ve 39 İtalyan’ın hayatını kaybettiği ‘Heysel Faciası ile 1989 yılında 95 kişinin ölümüyle sonuçlanan Sheffield Faciası’ndan 20 yıl önce 1967 yılında Anadolu’da Kayserispor – Sivasspor maçında çıkan olaylarda 45 taraftar ölmüştü.

Yıllardır bu maçlarda tüm kulüpler sloganlarında ‘agresif,’ ‘ölüm sonuçlu,’ ‘saldırgan’ temalar kullanıyor.

Şöyle ki;

“Ölmeye, ölmeye, ölmeye geldik…”

“Vur, kır, parçala, bu maçı kazan!..”

“Senin için ölürüm!..”

Prof. Dr. Doğu Ergil  ‘futbolda şiddet’ kavramını şöyle ifade etmiştir; “Spor kültürü yarışma kültürüdür. Bu kültürde kaybetmeye hiçbir zaman yer yoktur verakip yok edilmesi gereken bir düşmandır. Spor olayları şiddete her zaman gebe, alt sınıftaki insanlar da bu olayları gerçekleştirmek için her zaman hazırdır. Özellikle futbol sahaları şiddetin ve küfrün meşru olduğu yerlerdir.”

Şimdiye kadar Türk Futbolunda yaşanan ‘şiddet ve düzensizlik’ nedenlerine geniş perspektiften bakmak daha sağlıklı sonuç alınmasına yardımcı olacaktır:

Genellikle Türk Futbol Sektörü’nde kulüp yöneticileri ‘ön planda’ olabilmek ‘sosyal prestij kredisini’ yükseltmek amacıyla ‘tribün liderleri‘ne (amigolar) ‘maddi çıkar’ sağlamaktadır.

Tribün Liderlerine ‘kombine bilet,’ ‘deplasman masrafları’ ve ‘maaş’ dahi verilmektedir.

Böylece ‘tribün liderleri’ ‘inisiyatif’ ve ‘hoşgörü’ istismarı ile ‘şiddeti’ teşvik etmektedir.

Ayrıca ‘medyanın’ ‘sübjektif’ ve ‘yanlı’ bakış açısıyla ‘şiddet’ özendirilmekte ve toplumda ‘alışkanlık’ halini almaktadır.

Güvenlik Güçleri ise,‘şiddet’ olaylarında ‘bilinçsiz,’ ‘hoyrat’ yaklaşımı ile olayların‘çığırından çıkmasına,’ ‘büyümesine’ neden olmaktadır.

Bugüne kadar “Türk Futbolu’nda şiddet,’ kulüp başkanları fanatikleri desteklemez, amigolar tribünleri ‘ajite etmez,’ medya ‘yanlı’ ve ‘kanlı’ yayınlardan kaçınır ve güvenlik güçleri de gerekli önlemi alırsa hiçbir olay olmazdiyebilmek mümkün olmamıştır.

Fakat Gezi Parkı Eylemi, ezeli rekabet içindeki  ‘yaşam tarzı’ ‘şiddet’ olan taraftar kitlelerinin birbiri ile kucaklaşması, ‘savaş baltalarını’ sonsuza dektoprağa gömmelerine neden olmuştur.

‘Barışçıl ortamda’ ‘kardeşlik’ içinde Gezi Parkı Eylemine ‘omuz omuza,’ ‘el ele’ birlikte destek vermişlerdir.

İstanbul’da Beşiktaş, Fenerbahçe,  Galatasaray, İzmir’de başta Göztepe, Karşıyaka ve Bucaspor, Altay, Altınordu, İzmirspor ve Anadolu’nun diğer kulüplerinin taraftar kitleleri birlikte hareket etmenin ‘huzur’ ve ‘hafifliğini’ yaşamışlardır.

Bu güzide kulüplerimizin ‘tribün liderleri’ (amigoları) Gezi Parkı Eylemleri’nde ‘imece usulü’ yaptıkları çalışmalarındaki ‘koordinasyon’ ve ‘işbirliği’ diğer eylemcilere örnek oluşturmuştur.

Eylem çalışmaları sırasında her bir ‘tribün lideri,’ ‘iyi insan’ ‘doğru vatandaş’ olduklarını kanıtlamış birer ‘yurtsever’dir.

Sayın Bakanım; Gezi Parkı Eylemi kanalıyla kulüp tribün liderleri arasında  ‘formel olmayan,’ ‘olgun’ ve ‘insan faktörü’ üzerine kurulu bu ‘iletişim ağı’ Türk Futbolu’nda ‘şiddete çare olabilir mi?

Olabilir. İnancım yüksektir.

Sayın Bakanım, İnsan faktöründen oluşan ‘iletişim ağını’ geliştirmenizi öneriyorum.

2013 – 2014 Futbol Sezonu’nda futbol sloganımız:

Haydi Futbol’a, Misafir’le kol kola…

Haydi Futbol’a, Misafirle kol kola…

Haydi Futbol’a, Misafirle bol gole…

Haydi Futbol’a Misafirle bol gole…   

Saygılarımla,

17.06.2013,Türkiye

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 898
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster