Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
634
 

Soğuk günlerin vazgeçilmez dostu

Soğuk günlerin vazgeçilmez dostu
 

ISITICIMIZ


Eklediğim resme bakıp bayanların kullandığı ped ya da ışıktan rahatsız olan gözlere uyurken takılan maske olarak düşünebilirsiniz ama bu bir tür ısıtıcı. Yakıya benziyor ama yakı kağıt inceğindedir ve vücuda doğrudan yapıştırılır.

Sözünü edeceğim şey KAIRO adı verılen bır torbacık. İçince ne tür kimyasal maddeler var bilmiyorum ama paketinden çıkarıp fanilanız üzerinden bel kısmınıza yapıştırırsanız 12 saat yaklaşık 48 derecede yapıştırıldığı bölgeyi sıcak tutuyor. Çeşitli kullanım alanları var. Bazıları avuç içinizde tutabileceğiniz büyüklükte. Torbacığı sallayınca içindeki kimyasal maddelerde ısıtıcı etkisi oluşuyor bir süre ellerinizi sıcak tutuyor. Cebinize koyup eldivene gerek kalmadan elleriniz cebinizde sıcaklığı hissedip bir şarkı tutturabilirsiniz. "Soğuk beni etkilemiyor diye..":)) Bu tür olanların yapışma özelliği yok.

Süpermarkette, eczanede bulunur genellikle. Japonların kış gelince en çok kullandıkları nesne.İlkokul çocukları bile ceplerinde taşırlar. Özellikle bayrak töreni sırasında ellerini soğoktan korurlar. Biliyor musunuz burada ilk ve orta okul çocukları, forması olan okullarda, kaban palto giyemezler ve erkek çocukları kısa şort pantonlu forma ile giderler ve okullarda kalorifer vs sistemi de yoktur. Isı sıfırın altına düşmeden elektrikli soba yakılmaz. Sınıf sıcak olursa teneffüste dışarı çıktıklarında ısı farkı onları etkiler düşüncesindeler. Çok üşüyenler KAIRO taşır yanlarında.
Burada çocuklara KAZENO KO, rüzgarın çocuğu, derler.

KAIRO büyük küçük herkesin kullandığı kış mevsiminin vazgeçilmez bir parçası. Öyle ki geçenlerde aldığım kabanımsı giyeceğin içinde sırt kısmında bir cep vardı. Satıcı o cebe KAIRO yerleştirebileceğimi söyledi. Henüz o kadar soğuk değil ama bele yapışıcı özelliği olanını ilk kez bu yıl kullandım ve hala da kullanıyorum.

Umarım ülkemizde de bu tür ısıtıcılar yaygın olarak kullanılabilir. Kışın en azından ellerimizi soğuktan korumak için üflemek zorunda kalmayız.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İyimiş valla. Bayıldım :) Hemen bizim çocuklara ileteyim, belki TR de de vardır haberimiz yoktur :) Selam ve sevgiler

Emef 
 02.02.2009 15:32
Cevap :
Yaki seklinde olanlari var. Ama torba seklinde olanlarin olmadigini soyledi kardesim ...selamlar  02.02.2009 18:12
 

Göz bandına daha çok benzettim. Sevgili Nursen burada bulabilsem mutlaka alırdım. En çok ellerim üşür benim. Seninle geç tanıştık ama olsun yazılarını fırsat buldukça takip edeceğim. Sevgilerimi yolluyorum:))

gülriz 
 05.01.2009 11:33
Cevap :
Merhaba ilginc degil mi ? Pratik seyler bulmak kolay burada ..sevgilerimle  05.01.2009 12:35
 

Demekki iyi bir Kairo alıcısı olacağım:) sevgilerimle aplam:)

mutlumavi 
 05.01.2009 0:11
Cevap :
Keske yollamak olanakli olsa ama icindeki madde yuzunden postaneden geri cevrilebilir ...  05.01.2009 1:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 397
Toplam yorum
: 1163
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 1100
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1955 Niğde doğumluyum. Ancak Japonya'ya gelene kadar yaşantımın büyük bir bölümü Ankara'da geçti. Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster