Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ekim '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
871
 

Soğuk Savaş, Andımız, Reşit Galip ve Sicil

Soğuk Savaş, Andımız, Reşit Galip ve Sicil
 

2. Dünya Savaşından sonra, Doğu Blok’u adı verilen ülkelerle Batı Blok’unda yer alan ülkeler arasında askeri ve siyasi gerginlik başladı.

Batı ittifakı, NATO üyesi ve komünizme karşı olan ülkelerden oluşuyordu. Doğu Blok’u ise, komünist ve Varşova Paktı üye ülkeleriydi. Ayrıca Çin ve o zamanki Yugoslavya ‘nın başını çektiği, Bağlantısızlar diye bir blok daha vardı. Bağlantısızlar hiçbir blok’u desteklemiyordu.

SOĞUK SAVAŞ dönemi, 1933'lerde değil, İkinci Dünya Savaşı bitiminden, Berlin Duvarı’nın yıkımına- 1991’e kadar olan dönemi kapsar. Kaldı ki, Türkiye’nin NATO’ya girişi 1952’dir.

Andımız 1933 yılında okunmaya başlamıştır. Bu tarihte dünyada soğuk savaş diye bir durum söz konusu değildir.

Başbakan tarafınan andımızın yazıldığı tarih,  "soğuk savaş“ dönemi olarak belirtilmiş ve Andımızın yazarı Reşit Galip'i, "Sicili temiz değil” olarak nitelemiştir. Peki Andımızın yazarı Reşit Galip Kimdir?

Rodos 1893 doğumlu, babası mahkeme reisi Mehmet Bey, annesi Münevver Hanım. İlk ve orta öğrenimini Rodos’ta tamamladıktan sonra liseyi İzmir’de okuyor. Milliyetçi, hırslı ve heyecanlı bir genç.

1911 yılında İstanbul Tıbbiye Mektebi’ne giriyor. Aynı zamanda gazete ve dergilerle ilgili. Yazılar yazıyor, karikatürler çiziyor. Öğrenci iken gönüllü olarak Balkan Harbi’ne giriyor ve savaşta yara alıyor. Arkasından 1. Dünya Savaşı’na katılmak için gönüllü bir nefer. Çatalca ve Kafkas Cephelerinde mücadele ediyor. Bu yüzden, Tıbbiye’yi 1917’de bitirebiliyor.

Reşit Galip’in memlekete kısa özetle diğer hizmetleri;

Köylerde Milli Mücadele’nin propagandasını yapmak için cemiyet kurdu.

Aydın, Denizli, Isparta, Burdur ve Antalya’da milliyetçi muhacirlere Hilal’ı Ahmer 5. Sıhhı İmdat Heyet Sertabipliği-başhekim görevinde bulundu. Sakarya Savaşı’ndan sonra bürokraside çeşitli görevlerde bulunduktan sonra milletvekili seçildi. Atatürk ile yurt gezilerine katılan Reşit Galip Milli Eğitim Bakanı oldu. Türk dilinin yabancı sözcüklerden temizlenmesi için çalışmalar yaparak dergi çıkardı ve bu amaçla yazılar yazdı.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Reşit Galip döneminde planlanıyor. Güzel Sanatlar Akademisi ile Milli Kütüphane açılması onun döneminde karar altına alınıyor. Ezan’ın Türkçeleştirilmesinde katkısının olduğu söyleniyor.

Çağımız Bilişim ve Haberleşme Teknolojisindeki gelişme, gözü kapalı, rastgele karakucak söylev ve demeçlerin önünü kesiyor.

Yukarıdaki bilgiler ışığında, Reşit Galip’in sicilni milletin takdir ve vicdanına bırakmak gerekiyor.

Hüseyin SEYFİ 

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Devrimi anlamis bir devrimci ulastigim kaynaklara gore. Ve tabi M.Kemal donemi yoneticisi Karin agrisi oradan!

Newyorker 
 10.10.2013 13:50
Cevap :
Değerli fikirlerinizle renk kattınız, teşekkürler...  11.10.2013 17:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 500
Toplam yorum
: 466
Toplam mesaj
: 149
Ort. okunma sayısı
: 1476
Kayıt tarihi
: 12.08.07
 
 

Öğretmen Okulunu ve İktisat Fakültesi Kamu yönetimi bölümünü bitirdim, eğitimciyim, İyi derecede ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster