Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Aralık '17

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
85
 

Soğuk Tüketim Kek - Ar-ge

Soğuk Tüketim Kek - Ar-ge
 

Soğuk Tüketim Kek- Ar-ge


Gıda sektöründe bir heyecan yaratan olay var ki biz ona “ Ar- Ge” diyoruz. Ne diyorsun sen özge kızım?  diyenler için Şöyle diyorum, yeni üretimler için araştırmalar yapmak ve geliştirmek. Bu köşede yıllardır farklı projerden, farklı üretimlerden, gıda sektöründe duyarlı olmamız gereken konulardan , gıda güvenliği ve hijyeninden bahsediyoruz da..  en çok dikkat çeken hep yeni ürün üretimleri oldu.  Yıllardır hep “ Acaba nedir nedir? “ dedik dedik ya hani? Bu sefer cevabı güzel verilmiş bir ürün var karşımızda.

Son zamanlarda daha da yakından gördüğümüz soğukta muhafaza edilen ürünler var bilirsiniz. Hayır et ve süt ürünlerinden ya da dondurmadan bahsetmiyorum. Bahsettiğim ürün : Kek.  Daha sık karşılaşmaya başladık çünkü ilgi gün geçtikçe artıyor. Kabul etmeliyiz ki günlük koşuşturmalarımızda ilgimizi çeken gıdalar bizim imdadımıza yetişip bizi mutlu ediyor. Ne kadar bunu savunmayan farklı düşüncede insanlar olsa da biliyorum ki hayatlarının bir kısmında uyguluyorlar, çünkü bu yaşamın gereği. Sen yemesen torunun, torunun yemese arkadaşı... Kısacası ilgimizi çekiyor ve istiyor muyuz? Evet.  Bana gelen “ Bu soğukta muhafaza edilen ve tüketilen kekler nasıl bir şeymiş?” sorularını kısaca cevaplayalım. Benim için açık ara önde olandan örnek vererek bahsetmem daha kolay olur, “  Çikolata Kaplı Çikolatalı Sos Dolgulu Kek” olarak geçiyor ismi . İçerisinde hafif bir kek yapısı bulunuyor, çikolatası ise bitter. Bu tarz ürünlerde yoğun bir çikolata tadı alıyoruz, bu çikolata severler için cazip bir nokta. En çok da şu soruluyor,  “ Bu akışkanlık nasıl sağlanıyor?  Bunu net bir şekilde cevaplayabilmek için üretim sahasında ve aşamalarında bulunmam gerekiyor sevgili okurlar. 50 gram olarak karşımıza çıkan bu ürün +4 ve +10 C arasında buzdolabında saklanması gerekiyor. %52 oranında keke sahip. Tüketiciler ürünün tasarımının ince olduğunu söylüyorlar, sanırım diğer keklere göre farklı olduğu için sevilmiş.

Söylediğim gibi, hep raflarda kek arayanlar için farkedilmemiş bir ürün olabilir, kendisi soğuk yerlerde yaşamayı seviyor. Farkedenlerin ise ilgi duyduğu bir yeni ürün haline gelmiş durumda. Kendisi kadar reklamları da farklı olmuş, gülümsetmeden geçmiyor. Hani  “ Bu kadar sosu koysan.. “ diyorsunuz ama çok da mütevazı olmayın.

Sağlıkla Kalın!

Not : “ Taktik maktik yok, direk Bom-Bom.”

Gıda Mühendisi

Nermin Özge Bilge

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 291
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 322
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster