Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
388
 

Şöhret Olmak İstedim

Şöhret Olmak İstedim
 

Polisiye filmleri, dizileri ve romanları çok severim. Büyük bir heyecanla izler ve okurum.

Bundan birkaç ay önce izlediğim polisiye serisinin bir bölümünde değişik sınıflardan insanları hunharca öldüren, öldürdükten sonra videoya çeken katilin peşine düşen polisler sonuçta yakaladıkları katile öldürme nedenini sorduklarında aldıkları cevap karşısında ne yapacaklarını şaşırmaktalar. Katilin cevabı “Şöhret olmak istedim”

Konusunu kısaca özetlediğim bu polisiye dizisinden bahsetmemin nedeni şu;

Dün Abdi İpekçi’nin katili serbest kaldı. Hapishane çıkışında davullu zurnalı adeta törenle karşılandı. Tam görüntü alabilmek için yabancı basın vinçler kiraladı. GATA’da sağlık muayenesi tamamlandıktan sonra beş yıldızlı bir otele yerleşti.

Kimdir ki bu?

Kim olacak Rahmetli Abdi İpekçi’nin katili ya da diğer bir ifadeyle Abdi İpekçiyi katleden kişi. Hapishaneden çıkış şekli daha doğrusu serbest kalışının kutlanması düşündürücü. Zaten günümüzde kişiler düğün, maç, sünnet düğünü gibi pek çok konuda silah sıkmaktalar. Bu silah kullanımın sonucunda ise ölen öldüğüyle kalmakta.

Diyeceğim o dur ki, can alan bir nesnenin kullanılması, insan canını düşünmeden, sorgulamadan alan kişinin törenle karşılanması nasıl örnek olmakta toplumumuza

Yarın öbür gün herhangi biri eline geçen silahla biri ya da birilerini öldürüp yakalandığında “Şöhret olmak istedim” derse ne yapacağız.

Bu tip görüntülerin ortaya çıkmasına ses çıkarmayan İçişleri ve Adalet Bakanlığı’na sormak isterim.

“Şöhret olmak ya da şöhrete kavuşmak için insan öldürmek de geçer akçe olarak kabul edilirse o zaman halka hangi yüzle ne cevap vereceksiniz.Eğer adaletin peşindeyseniz daha dikkatli olun.

Yoksa bu gidişle “şöhret olmak” isteyenler için bir başka yol göstermiş olursunuz.

“Ölen ölür kalan sağlar bizimdir” sözü geçerli bir söz ya da mazeret olarak kabul edilemez. var gaJsHost = (("https:" == document.location.protocol) ? "https://ssl." : "http://www."); document.write(unescape("%3Cscript src='" + gaJsHost + "google-analytics.com/ga.js' type='text/javascript'%3E%3C/script%3E")); try { var pageTracker = _gat._getTracker("UA-7006964-1"); pageTracker._trackPageview(); } catch(err) {}

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sanırım bu gidişle beyaz bereliler çoğalacak...

Ruksan İLDAN 
 19.01.2010 17:13
Cevap :
Bir katili kahramanmış (aslından pek çok da ) gibi gösteren, röportaj yapabilmek için cezaevi kapısında saatlerce bekleyen medya sayesinde, gençlerimiz ya da kısaca başkaları şöhret ya da zengin olmanın bir yolu da katil olmakmış diye düşünüp bu düşüncelerini de gerçekleştirmeye başlarlarsa vay halimize. Bir cümle bile kurulmamalıydı. Veya iki satır haber yapılıp geçilmeliydi. Oysa nerede. Neye ve kime nasıl örnekler verdiğimizin hiç farkında bile değiliz. Selamlarımla  02.02.2010 13:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 226
Toplam yorum
: 476
Toplam mesaj
: 111
Ort. okunma sayısı
: 1318
Kayıt tarihi
: 26.01.07
 
 

1960 İstanbul doğumluyum. Kitap okumayı, yazı yazmayı, resim yapmayı ve yabancı dil'den Türkçe'ye..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster