Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '21

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
30
 

Sokağa Çıkma Yasağı

Dünyada koronovirüs salgını baş gösterdi. Nedeni henüz anlaşılamadı.Bazı gelişmiş ülkeler aşı buldular ama henüz salgını önleyebilecek durumda değil. Sokaklar maske ile dolaşan insanlarla dolu.

Devletimiz de gerekli önlemleri alıyor. Bunlardan biri de sokağa çıkma yasakları. Ancak bu yasaklar virüsün yayılmasını önlemede ne derece etkin olduğu belirsiz. Tüm ülke genelinde milyonlarca insanı ev hapsine mahkum etmek bir nevi ceza demektir.

Bir de sokağa çıkma yasağını bilerek ya da bilmeyerek ihlal edenlere 3150 tl idari para cezası kesilmektedir. Ancak çoğu insan sokağa çıkma yasağından haberdar olmadığı için para cezasına muhatap olmaktadır. 3150 tl dar gelirli yurttaşlar için yüksek bir miktardır. Hele para cezası kesilen yurttaşın işsiz olduğu düşünülürse ödeme nasıl yapabilecektir.Devlet daha makul bir miktarda para cezası belirleyebilirdi, ama bunu yapmadı. Haliyle bu cezaların büyük çoğunluğu ödenemeyecek, vergi dairelerin icra servislerinde uzun bir süre beklemede kalacaktır. Muhalefet partilerinin de bu konuda sessiz kalmaları, duyarsız olmaları da düşündürücüdür.

Hukukun temel ilkelerinden biri de adalet ilkesidir. Dolayısıyla kesilen cezaları fazla buluyor, adaletsizlik olduğunu düşünüyorum.

Diğer taraftan alınan sokağa çıkma yasağı kararları tüm yurttaşlara usulüne uygun duyurulamamaktadır. İletişim teknolojisinde mesaj sistemi kullanılmaktadır. Cep telefonlarına mesajla bildirimler yapılabilirdi. Ama bu yapılmadı. Cami hoperlörlerinden duyuru yapılabilirdi. Her köy ve mahallede cami var.  Sokağa çıkanı polis yakalıyor ceza tutanağı düzenliyor ama her mahalleye polis dikilemez. Polisin yakalayamadığı yurttaşlar cezası kurtulmuş oluyorlar, yakalananlar sadece ceza alıyor. Yine adaletsizlik söz konusu.

Sağlıkla ilgili kanun nerdeyse bir asır öncesinde yürürlüğe girmiş. Tıp bilimi çok gelişti. Günün koşullarına göre kanun güncellenmeliydi.Bu da yapılmadı.

Umarım koronovirüs belası tüm dünyadan silinir.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 483
Toplam yorum
: 342
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 212
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi al..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster