Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Şubat '08

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
658
 

Sokağın çocukları

Sokağın çocukları
 

Hacette Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümün de okurken tanıştık sokaktaki çocuk kavramıyla. Prof. Dr. Sevil Atauz hocamız yapmış olduğu çalışmaları ve Şanlıurfa örneğini anlatır ve Sosyal Hizmet öğrencilerinin bu konuya dikkatini çekmeye çalışırdı. Türkiye de bu konuda ilk çalışmaları yapmaya çalıştı. Sokakta görmediğimiz yada görmezden geldiğimiz çocukları görmemiz için uğraş verdi.
Mezun olduktan sonra Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuklar merkezinde görev aldım. (Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuklar Projesi kapsamında İLO/İPEC ) Ankara Sokaklarında ki çocuklarla çalışmaya başladım. Almış olduğumuz mesleki bilgilerimizle sokakta karşılaştığımız çocukları gruplandırmaya başladık.
Sokakta ki çocuklar : - sokakta çalışan çocuklar

- evden kaçan çocuklar

- sokakta yaşayan çocuklar

- madde bağımlısı çocuklar

- suça itilen çocuklar

Bu çocukların hepsi sokakta; ortak alanları sokak.

Oyun ve okul çağında ki bu çocuklarımız oyun bahçeleri ve okulda olması gerekirken sokağın çocukları olarak karşımıza çıkıyorlar. Sokak kültüründe etkileşim çok fazladır. Sokakta belirli bir süre geçiren çocuk eğitimcilerin aylarca uğraşarak verdiği emekleri bir anda tüketmekte, sokağın kültürünü benimsemektedir

Biz toplum olarak sokakta ki çocuklarla ilgilenmez görmezden gelir isek yarın bu çocuklar genç olacaklar. Yani büyüyecekler. "Eğitim şart" Televole kültürüne malzeme olduğu içinde sorunlar ve olaylar manşet olduğu zaman iş işten çoktan geçmiş olacaktır.

Kendi geleceğimiz ve yarınların mutluluğu için sokağın çocuklarına sahıp çıkalım ve onların eğitimlerini tamamlamaları için el birliği yapalım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

SEVGİLİ DOSTUM 13 şubat gecesi TRT 1'de 23:30 sularında bir belgesel izledim. Afrika'da (sanırım Nijer'de) sahipsiz fil yavrularını toplayıp besleyip kendi hayatlarını idame ettirecekleri zamana kadar bakılacakları bir merkez kurmuşlar. her yavruyla ilgilenen bir bakıcı var adamların tek işi bu beraber otluyorlar su ve çamur içinde oynuyorlar yani onlara emek harcıyorlar. Yeni bir kimsesiz fil yavrusu bulunduğunda tüm ekip seferber olup (Ekipte doktor, bakıcı ve her türlü ekipman hazır) bulunduğu yerden alıp büyük bir özenle merkeze getiriyorlar biberonla besleyip diğer arkadaşlarıyla aynı ortamda rehabilite ediyorlar ve kendi ayaklarının üzerinde duracağı gün doğal ortamına tekrar bırakıyorlar.... Neyse uzatmayayım... Yaratılmışların en şereflisi insan en azından bunu hakediyor sanırım. Başarılar diliyorum.

tekin kazak 
 14.02.2008 10:00
 

Sokak kopekleri icin bile program yapan bir ulkede yasiyoruz. Binlerce sms yollayip destek veriliyor. Simdi kalkip sokak couklarina neden yardim etsinler ki? O zaman hava atamazlar, ne diyecekler bir insanin hayatini kurtardim mi? Aslinda Turkiyenin icten kanayan yarasi bu, farkedilmedigi icin kendi kendine iyilesmeye calisan bir yara ama ne yazik ki kendi kendine iyilesemeyecek bir yara. Kangren olmadan keske bir cozum bulunsa, turban derdine dusene kadar sokaktaki cocuklarimizin derdine dusebilseydik keske.. Ellerinize saglik..

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 13.02.2008 22:41
 

Sayın Mustafa Terkos, Değerli Meslektaşım, bildiğim kadarı ile burada yazan üçüncü Sosyal Hizmet Uzmanı da siz oldunuz. Sokakta Çalışan Çocuklar konusu gündeme gelince, aklıma öncelikle sevgili sınıf arkadaşım ve Ankara'da bu projeyi başlatan, Sos. Hiz. Uzm. Zeynep Türkmen Gelir. Çok yararlı olan ve bir hayli geliştirdiği bu çalışması ne yazık ki, Ankara Belediye Başkanı değişince yarım kalmıştı... İzniniz olursa, bir konuda küçük bir düzeltme de yapmak isterim. Umarım bana kızmazsınız. Sosyal Hizmet Mesleğinin birincil konusu insandır ve insanın yaşam kalitesinin, insan onuruna yakışır bir düzeye gelmesi konusunda yoğunlaşır. İleri de sağlanacak olan toplumsal yararlılık ise ikincil amaçdır... Bir meslektaşımla daha burada yazıyor olmaktan duyduğum mutluluğu yineliyor. Sizden çok şeyler öğreneceğimize inanıyorum. Hoşgeldiniz. Saygılarımla..

Talip Bölükbaşı 
 13.02.2008 21:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 665
Kayıt tarihi
: 08.02.08
 
 

Çorumluyum. Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler bölümü mezunuyum. İLO/ İPEC Ankara Sokakların..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster