Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Vet Hek Uveys BECERMAN

http://blog.milliyet.com.tr/uweys

19 Kasım '15

 
Kategori
Hayvan Bakımı
Okunma Sayısı
545
 

Sokağınızdaki hayvanlar için 5 kış hazırlığı

Sokağınızdaki hayvanlar için 5 kış hazırlığı
 

Havanın 10 derecenin altına düşmesiyle, sokaktaki hayvanlar için yılın en zor dönemi başladı. Vücut ısılarını korumak ve yemek bulmak için her zamankinden fazla enerji harcaması gereken hayvanlar, aynı zamanda kendilerine kötü davranan insanlarla da mücadele etmek zorunda.

Sert kış günlerinde sokak hayvanlarına yardım ederek hayatlarını kurtarmak için neler yapabilirsiniz? 

1. Sokağınıza su kabı yerleştirin

Kedi, köpek ve kuşların güzel havalarda su kaynağı olarak kullandığı küçük birikintiler kış aylarında donduğundan su bulmaları zorlaşır. Büyük bir pet şişeyi yarıya keserek iş görecek bir su kabı yapmış olursunuz. Kaba sıcak su koyarak daha uzun süre içilebilir halde kalmasını sağlayabilirsiniz. Sokağınızdaki birkaç hayvanseverle iş birliği yaparak su kabının sürekli temiz ve dolu kalmasını sağlayabilirsiniz.

 

2. Onları doyurun

Yine plastik büyükçe bir şişeyi ikiye keserek işlevsel yemek kapları yapabilirsiniz. Evdeki artan yemekleri çöpe atmaktansa ayrı bir poşette biriktirin ve sokağın çöp tenekesinden uzak ve arabaların park etmediği bir bölgesine yerleştirin. Mama alamıyorsanız, bir parça kemikle beraber pişireceğiniz makarna ya da kırrılan yumurtalardan yapacağınız omlet, sokak hayvanlarına sandığınızdan daha fazla yarar sağlar. Hayvanlara bozuk yemek vermemeye dikkat edin. Soğuk havalarda direnci azalan hayvanlar için bir ishal vakası bile ölümcül olabilir. 

3. Kısırlaştırın

5199 no'lu Hayvanları Koruma Kanunu gereğince sokak hayvanlarını kısırlaştırma, belediyelerin asli görevlerindendir. Bağlı olduğunuz belediyeyi arayarak sokağınızdaki hayvanların kısırlaştırılma sürecini takip edin. Ayrıca pek çok veteriner sokak hayvanlarının kısırlaştırılması için kampanyalar düzenlemekte. Mahalle veterinerinizle konuşarak sokaktaki hayvanların kısırllaştırılması için iş birliği yapın. İşlemden sonra hayvan ayılana ve eski haline geri dönene kadar sokağa salınmadığından emin olun.


4. Yuva verin

Yaşamının sonuna kadar sizinle kalma garantisi veremiyorsanız, sokaktaki hayvanları eve almayın. Zemin katta oturuyorsanız balkonda, varsa bahçenizde sokağınızdaki hayvanlara ev ve kulübe desteği verebilirsiniz. Bu video'yu izleyerek 20 dakikada ve çok ucuza sokaktaki hayvanlar için barınak yapabilirsiniz. Barınağı balkon, bahçe ya da sokağın arabaların park etmediği bir bölümüne yerleştirin. Barınak içine havlu, battaniye gibi şeyler koymayın. Hayvanlar ısınsın diye iyi niyetle yerleştirdiğiniz kumaşlar kısa süre içerisinde ıslanarak barınağı yaşanabilir bir yer olmaktan alıkoyar. Ayrıca sahiplenmek istiyorsanız da lütfen hayvan satın almayın. Barınaklar ve sokak hayvanlarının gönüllü olarak tedavisini yapıp yuvalandıran veteriner klinikleri bakacağınız ilk adres olsun. Bu veterinerlerden birine buradan ulaşabilirsiniz.5. İyileştirin


Yaralı hayvanları veterinere götürün, belediyenin veterinerlik bölümünü arayarak iyileştirildiklerinden emin olun. Bunları yapacak imkânınız yoksa ve hayvan size çekinmeden yaklaşıyorsa eczaneden temin edeceğiniz acıtmayan tentürdiyotlar (betodin, baticon gibi) ile pansuman yapabilir, antibiyotikli göz damlasıyla gözlerindeki iltihapları silebilirsiniz.

NOT:Osmanlı imparatorluğunda kışın karlı ve soğuk havalarda kuşları beşlemek ve korumak için vakıflar kurulduğunu biliyormuydunuz ?

Sündüs Akkaya bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 2925
Kayıt tarihi
: 06.12.13
 
 

Veteriner Fakültesi mezunuyum. Erciyes Üniversitesi Cerrahi Anabilim dalında uzmanlığını yapmakta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster