Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Temmuz '07

 
Kategori
Kent Tarihi
Okunma Sayısı
3186
 

Sokak isimleri silinen hafızamız…

Sokak isimleri silinen hafızamız…
 

Bir ev bir sokağa, bir sokak bir mahalleye, bir mahalle bir kente; bir kente verilen isim ise tarihi geçmişini yansıtır.

Oturduğumuz evin içinde bulunduğu, büyüdüğümüz, nefes aldığımız, koşturduğumuz, sadece bizim için yüzlerce anısı bulunan sokaklarımız, tarihten bugüne pek çok hikâye getirmiş ve getirmeye devam etmektedir. Bu hikâyeleri yaşayan ve yaşatan insanların isimleri, bu sokaklara verilerek her defasında tarihe not düşülmüştür.

Sokak isimleri adeta bir ansiklopedi gibi kendi yaşadığı tarihi, kendi anlatır. İçinden geçerken, köşesinde asılı duran tabelada okuduğunuz isimin neden verildiğini bilemezsiniz belki… Ancak araştırıp bilgi edindiğinizde, o şahsın o sokak için neden, ne derece önemli olduğunu öğrenirsiniz.

Sokak isimleri tarihimizi gözümüze iliştiren en büyük unsurdur.

Bir örnek verecek olursak, Beyoğlu’nda Şehbender sokağı, Şeyh Bender olarak değiştirilmiştir. Şehbender sokağı, bir konsolusun tarihe bıraktığı izler sonrasında verilmiştir. Ne olduğu bilinmeyen bir Şeyh’in ismi bu sokağa verilerek geçmişten gelen tarih silinmiş, yırtılıp atılmış, yerine suni bir tarih yazılmıştır. Kimdir Şeyh Bender? Önemli bir zat olsa da, bu sokak için ne yapmıştır. Kocaman bir hiç!

Eminönü Belediyesi sınırları içinde bulunan, eskiden hamalların sırt yüklerini taşırken dinlenmek için kullandıkları taşın bulunduğu ‘Mola Taşı’ sokağının adı ‘Molla Taşı’ olarak değiştirmiştir. Mola: dinlenmek, mola vermek anlamını taşır. Peki ya Molla Taşı ne demektir?! Burada da tarih değiştirilmiştir. Sokaklara, verilen isimler kentin hafızasıdır. Bu hafıza günden güne silinmektedir.

Sokak isimlerinin değiştirilmesi Sovyetler Birliği’nin dağılması ile başlamış, Türkiye’de ise Refah Partisi döneminde hız kazanmıştır. Özellikle muhafazakâr kesimin siyasileri, rahatsız oldukları tarihimizi, tarihte değer kazanmış insanların isimlerini sokakların tarihinden silerek yok etmektedir.

İçinden geçtiğimiz sokakların isimleri hızla yerini, insanların egosu ile yarattığı isimlere bırakmaktadır.

Değişen sokak isimleri tarihi hafızamızı yerinden söküp atmaktadır.

Başta da anlattığım gibi… Evimiz bir sokağa, sokağımız bir mahalleye, mahallemiz bir kente, kentimiz ülkemize, ülkemiz ise yüzyıllar öncesinden gelen tarihimizi yansıtmaktadır.

Not: Bazı bilgiler Emre Kongar’ın kişisel sitesinden alınmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

eski sokak isimlerini silip yerine yenilerini koymak gerçekten tarihi bir nevi silmek gibidir, buna katılıyorum.. ancak yeni açılacak sokaklara yeni isimler vermek çok zevkli, mesela bir ara işimde bu bölümde görevliydim ve kızlarımın, kardeşlerimin adını sokaklara vermiştim. çok güzel bir duygu bence :-))

A. Küçüksahin 
 31.07.2007 12:28
Cevap :
Yeni açılan, henüz bir tarihi değeri olmayan birçok sokak var ve olacaktır. Ancak o sokaklara da gelişi güzel isimler koymak yerine, değerlerimizi kullanarak isimler vermek daha isabetli olur. Saygılar..  31.07.2007 13:40
 

Bizim de Bursa'da bilinen çoğu yerleşim yerinin adını değiştiriyorlar.Neymiş efendim Rum'lardan kalmaymış. Hala vatandaş eski isimleriyle söyler durur . Halk otobüslerinin üzerinde yenisi yazar ama halka malolmuş isimleri beyinlerden silmek öyle tabeladan silmek kadar kolay değildir. Size İyi yazılar dilerim.

EVA 
 31.07.2007 11:22
Cevap :
Sonrası şu? Zaten şimdiden başlanmıştır tarihimizin değişimine... Öğrencilerimizin kitaplarına konulan yanlış tarih bilgileri, yeni neslin yalan tarihle büyümesine neden olmaktadır. Bu sadece sokak isimleriyle kalmamaktadır. Sevgiler...  31.07.2007 12:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 81
Toplam yorum
: 222
Toplam mesaj
: 62
Ort. okunma sayısı
: 1252
Kayıt tarihi
: 17.05.07
 
 

Yaşamın öncelikle sevgiden ibaret olduğunu düşünüyorum. Bunun içindir ki, yaşamak için sev sevmek iç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster