Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '21

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
151
 

Sokak İsimleri

Kentimizde adres tabelalarında mahalle isimleri yazılı fakat mahalledeki sokak isimleri yazılmamış onun yerine numara verilmiş. Örnek verecek olursak Cumhuriyet Mahallesi 35Sokak. Sokağın ismi yok. Sadece sokak sayı ile belirtilmiş. Böyle olunca zamanla eski sokakların isimleri unutuluyor.

Şehirlerimizde sokaklarımız numara sistemine geçilmiş. Bu sadece Salihli’ye özgü değil. Bütün şehirlerimizde bu uygulamanın örneklerini görebilirsiniz.

 Eski Camii Mahallesi TN:21 19 Sokak. 19 Sokak’ın hangi sokak olduğunu bilemezsiniz. 19 Sokak önceden Hamam Sokağı idi. TN tanıtım numarası. Her mahalle ve sokak tabelasında tanıtım numaraları var.

 Eski Cami Mahallesi Hamam Sokağı dediğinizde hamamın kapısının önünden geçen sokak sokaktan batıya doğru gittiğinizde sokağın bitiminde Karaman Camii, Kuru dere Caddesi, Sevgi Yolu, bankalar, odun köfteciler, sevgi yolundan batıya doğru gittiğinizde yolun bitiminde Tren yolu, Tren istasyonu, Askerlik şubesi, daha ileride Kaymakamlık, Millî eğitim, Nüfus müdürlüğü, Salihli lisesi, Namık Kemal ilköğretim okulu, okulun hemen yanında Atatürk anıtı aklımıza gelir. Kaymakamlık, askerlik şubesini, tren istasyonunu, devlet hastanesini, belediyeyi, kent meydanını, pazar yerini,  mehmetçik ve belediye parkını, şehitliğin nerede olduğunu dışarıdan yeni gelenler hariç ilçemizde yaşayanların çoğu bu yerleri bilir.

Sokaklarımıza; tarihimiz, edebiyatımız, kültürümüzle ilgili, devlet adamlarının, şair, yazar ve önemli şahsiyetlerin isimleri verilirdi. Sokaklarımıza sokak isimleri yerine sayı numaraları veriliyor.

Her sokağın isminin bir hikâyesi veya bir nedeni olduğu bilinmektedir. Ülkemizin bütün şehirlerinde mahalle ve sokak isimlerinin bir hikâyesi veya tarihçesi vardır. Bu isimlerde yaşadığımız sokağa, mahalleye şehrimize bir anlam kazandırmaktadır.

 Yazar Ahmet Uçar İstanbul’un Sokak İsimleri Tarihi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kitabının ön sözünde “Sokaklar, şehirlerin hafızalarıdır. İstanbul da hazinelerini sokaklarında saklar. İstanbul'u anlamak, biraz da sokaklarını anlamaktır. Bazen kıvrım kıvrım merdivenli dik bir yokuşun sonunda sizi karşılayan bir çeşmenin hayratıdır sokağa adını veren, bazen bir ulu kişinin türbesidir; bazen sokağın sakinlerini sarsan onulmaz bir yaradır, bazen bir gururun ifadesidir sokağın adı. İstanbul'un sokakları hikâyeleriyle, insanlarıyla, hatıralarıyla hem birbirine benzer hem de biriciktir.

İstanbul'un kültürel hayatına önemli katkısı olan, tarihi nitelikleri ve hikâyeleriyle öne çıkan toplam 2010 sokağa dair bilgiler, efsaneler ve hikâyelerin ortaya çıkarılması, bu sokakların kentin sosyal ve kültürel dokusundaki yeri ve öneminin vurgulanması amacıyla yayımlanacak olan bu kitap, kentlilik bilincini geliştirmede, İstanbulluların yaşadıkları bölgeyle ilgili bilinç düzeyini arttırarak bölgeye ve dolayısıyla da İstanbul'a aidiyet duygusunu pekiştirmelerinde önemli katkı sağlayacak.”

Gerçekten de umumiyetle bütün şehirlerimizin mahalle ve sokaklarının isimlerinin bir hikâyesi ve tarihçesi vardır.

İlçemizin Namık Kemal, Kurtuluş, Dede taşı, Şehitler, Kocaçeşme, Sağlık mahallelerinin isimlerini örnek olarak gösterebiliriz.

Madem mahalle ve caddelerimizin sokaklarına numara veriliyor. Numarayla birlikte sokak isimleri de yazılsa, sokak isimlerini herkes bilir. Böylece sokaklarımızın isimlerinin bir hikâyesi ve tarihçesi unutulmaz.

Ne dersiniz sevgili okurlar?

Günlerinizin sağlıklı ve mutlu geçmesi dileğiyle hoşçakalın!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 785
Kayıt tarihi
: 09.10.10
 
 

Şiir ve makaleler yazıyorum. Yazılarım Salihli Sektör Gazetesinde yayınlanıyor. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster