Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ağustos '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
7962
 

Sokak köpekleri

Sokak köpekleri
 

Sokak köpeklerini hepimiz biliriz. Herkesin sokağında bir dönem yaşamışlıkları vardır. Kimimiz sever, kimimiz sevmez. Oraya ya bir heves üzerine, yavru ve sevimliyken alınıp, büyüdükçe artan sorumlulukların fazla gelmesi (Tuvalet eğitimi, eşyaları kemirmesi, doğru eğitilememekten kaynaklanan agresyonlar gibi), ya taşınılırken başka bir şehre götürememe, ya ev sahibinin istememesi, ya ihtiyarlıktan kaynaklanan problemler yada bunun gibi bir çok bahane ile genelde sahibi tarafından bırakılmıştır/atılmıştır. Veya başka bir sokakta yaşıyordur da, o sokağın sakinlerinden birileri rahatsız olmuştur ve bir gece operasyonuyla yakalanıp zorunlu mahalle değişikliği yaptırılmıştır.

Eğer şanslıysa hayatını iyi yada kötü sürdürmeye devam eder. Belki o mahallede hayvan sever birisi arada sırada ona yemek verir, karnını doyurur. Kışın su birikintilerinden suyunu içer ama yazın susuzluk çok zordur. Kolay kolay kimsenin aklına gelmez bir tasa su koyup ta bir kenara bırakmak. Bırakılsa bile boşaldığı vakit bir rüzgarla uçar gider o tas. Yada bir çöp olarak çöp konteynerin deki yerini alır. Gene susuz kalınmıştır.

Çöp torbalarından yemeğini yer. Ama kediler ondan daha avantajlıdır. Onlar bir hamlede çöp tenekelerinin içine girip aradıklarına daha kolay ulaşırlar (aynı susuzluk kediler içinde geçerlidir) Bir parça kuru ekmek için çok dolaşmaları gerekebilir. Neyse ki bizim insanımız çöplerini, çöp tenekelerinin kapaklarını açmaya üşendiği için yada çöp tenekesi aşırı dolu olduğu için, genelde çöpün yanına bırakır. Bu da onlara yemek bulmada kolaylık sağlar.

Bu kolaylık bazen de bir tuzak olur onlara. Onları sevmeyenler tarafından zehirlenmek için. Bir parça etin içine biraz zehir, işlem tamam. O zehiri bırakan için ne kadar kolaysa, zehirlenen köpek için o kadar zordur. Zehire göre ölüm yavaş veya çabuk gelir. Çabuk ama kimin için. Geri sayıma başlayan köpek için yeteri kadar da çabuk değil ne yazık ki.

Aslında zehiri koymakta ki amaç sokaktaki köpekleri yok etmek içindir. Ama ne şanssızlıktır ki, evde yaşayıp, sahibi tarafından yürüyüşe çıkarılmış bir köpek, o güzel etin kokusuna dayanamayıp bir lokmada yutmuştur. Sahibi eğer biraz bilgiliyse, ilk belirtiler başladığı anda veterinerine götürür köpeğini. Ama burada gene zehirin türü en önemli etkendir.

Zehirlenen köpek için zor saatler başlamıştır artık. Başı döner, gözleri kararır. Karnı ağrır, hem de ne ağrı. Ağzından salyalar akar, ayakları birbirine dolaşır. Hayvan sevmeyen biri görse o köpeği kuduz sanır. Yardım istemek için yanaştıkça insan kaçar. Çünkü o köpek kuduzdur. Köpek bir daha dener, insan gene uzaklaşır, yerden taş alır atar, sopa alır vurur, hiçbir şey bulamazsa tekme atarak onu uzaklaştırmaya çalışır. Artık ayakları birbirine daha çok dolanır olmuştur. Bir duvar kenarına doğru yalpalayarak gider köpek. Vücudu karıncalanıyor, karnı ağrıyor ve nefes alamıyordur. Salyalar boğazında birikmiştir. Nefes almakta çok zordur. İnsan oradan uzaklaşalı çok olmuştur, ama ne kadar çok. Vücudu kasılır bir an, sonra geçer. Bir derin nefes almaya çalışır, o da çok zor olmuştur. Yerinden kalkmaya çalışır, iki ayağına dayanmışken gene kasılır vücudu. Takati de kalmamıştır artık. Derin bir nefes almaya çalışır,olmaz, alamaz.

Sokakta kimse kalmamıştır artık….

C.Eda Ülken Tören

İznini alarak yazısını günlüğüme ekledim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

dişi bir sokak köpeğini oturduğum evin kapısında besliyorum, evim bir apartman dairesinin arka tarafında, yani apatmanda oturuyorum ama girişim arka taraftan ve bahçem var. köpeğimin kulübesi var. ancak bazı kişiler durumdan rahatsız çünkü yan apatrmanın bahçesindeki hırçın köpek dişinin peşine takılan erkek köpeklere havluyor. gerçi o insan hayvan ayırt etmeden herşeye havluyor. rahatsız olanlar pazartesi belediyenin dişiyi alması için dilekçe verecek yasal olarak böyle birşeye hakları var mı yani yan taraftaki köpek bahçede beslene biliyor ama ben bahçemde neden köpek besleyemiyorum anlamadım. çok acil cevap verirseniz sevinirim.

sare beskardes 
 29.09.2007 16:04
Cevap :
MAHAYKO'ya danıştım ; Köpeğiniz sahipliler kategorisine girdiği için mahkemeye müracaat edilmesi gerekiyor. Bilirkişinin gelip şikayeti yerinde incelemesi ve ses ölçüm cihazı ile ölçüm yaparak tutanak hazırlaması lazım , yani belediye size ait köpeği alma hakkına sahip değil.Ama havlayan komşunuzun köpeği ise, bu durumda aslında onun bunun kaygısını taşıması icap ediyor. Zabıtanın sizi ziyaret etmesi halinde onlara ilgili 5199 nolu maddeden haberdar olduğunuzu ve prosedürü izlemeleri gerektigini söylemeniz yeterli olacaktır. Detay; http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5199.html Esenlikler,  29.09.2007 19:07
 

artık kedilerin de şansı azalıyor. modernleşmeyi boya-cila sananlar daracık kaldırımları tümden işgal eden kulübemsi görüntülü yeni çöp kutuları koyuyor kente.. kapakları otomatik kapanıyor. sokak hayvanlarının gerçek sonu hazırlanırken acaba bu işten kimler para kazanıyor.. solmaz

solmaz marsan 
 31.08.2006 1:56
Cevap :
Merhaba Solmaz,ne kadar beklentiyle yetkililere seslenmeye çalıssak da görmezden gelemeyecegimiz bir faktör var.Hayvanlardaki hızlı üreme.Marmaris MAHAYKO dernegi,gönüllü sivil vatandaslar ve veterinerlerle elele verip ev ve sokak hayvanlarının zehirle imhası yerine kısırlaştırılması için çalışmalar yaptı ve yapmakta.Aynı çalışmalar pek çok il ve ilçede de şartlar elverdiğince yapılmakta.Eda bu gönüllülerden birisi.Ben bağış yolu ile katkıda bulunmaya çalısıyorum.4 paket sigara parası birçok kedi ve köpeğin hayatını kurtarabiliyor.Sehir hayatı,is saatlerimiz maalesef kısıtlı hareket etmemize neden oluyor ama,manevi ebeveyn olup,zamanı olan gönüllüleri destekleyebiliriz sanırım.Yasadığınız yerdeki veterinerler veya internet arama motorları bu konuda birseyler yapmak isteyen herkese yardım sağlıyor.Diğer konuya gelince teknoloji ve doğal yaşam alanı pek yanyana gelmez.Birisinin oldugu yerde diğerinin körelmesi normal.Dengeyi sağlamak biz kullanıcıların elinde.Görüsmek üzere  31.08.2006 13:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 142
Toplam yorum
: 290
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1419
Kayıt tarihi
: 21.06.06
 
 

Blog yazarı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster