Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Temmuz '12

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
1829
 

Sokakağzı ve “Özlem Motel”

Sokakağzı ve “Özlem Motel”
 

CENNETE BİR ADIM...


MEKANI MEKAN YAPAN, İNSAN…

Ege! Aklıma Ege düşünce içimde bir ferahlama, yüzümde bir aydınlanma. Eski bir dosta duyulan özlem, sevdalanmak, dalgalanmak, rüzgara koşmak ve yıldızların altına gömülmek hissi kaplar ruhumu.

Gençliğimin en güzel zamanlarına tanıklık ettiğinden midir? Yahut, hiç sorgulamadan bütün yıl nerede olduğumu beni bağrına basıp sarmalamasından mıdır? Hiç bilmiyorum bu yakınlık.

Ben, Ege’ye vurgun.

Bu yıl da düştüm yollara, bir Ege kasabasında yapmak niyetiyle tatilimi. Dinginlik ve huzurun dolarlında, göz alabildiğince yeşil. Üstümde parıltılı bir atlas. Gece üzerimde yıldız yağmurları. EGE!

Geceyle sabah arasında bir vakitte vardığımız otel. ÖZLEM MOTEL.

Asos, Sokakağzı’nda küçük bir koyda.

Gece olması sebebiyle pek fazla insan görmesek de, bizi havalimanında karşılamaya gelen otelin sahiplerinden Burhan Bey’in inceliği, otel hakkında edineceğimiz ilk izlenim açısından çok olumluydu.

Bana göre, “Mekanı mekan yapan, insandır.” Kısa bir uçuşla geldiğimiz Çanakkale havalimanından yaklaşık iki saatlik bir karayolculuğu yaptık. Yorgunluğumuz ve yanımızda çocuklar olmasını bir kenara bırakırsak, gecenin ilerlemiş olması ve sabaha duran zamanların tüm aksiliğinin üzerimize sirayet etmiş olmasına karşın, Burhan Bey, kibar ve anlayışlı haliyle ilk görüşte kalplerimizi fethetti.

Sabah kalktığımızda, yaptığımız yolculuğun semeresini ağaçlar altında ve denize karşı ettiğimiz kahvaltıyla toplarken, isteklerimize cevap verebilmek için çalışan pırıl pırıl genç insanların sıcaklığıyla keyiflendik ve doğru tercihi yapmış olmanın mutluluğunu yaşadık.

Tatil anlayışının tercihler doğrultusunda değiştiği gerçeğini kabul ederim. Bana sorulsa “Tatil nedir?” diye. İlk aklıma gelen yeşil alanı çok, denize sıfır, fazla insanın olmadığı ve huzurla kalabileceğim bir yere gitmektir.

“ÖZLEM MOTEL” böyle bir yer. Bir şeyler okuyup biramı içerken, çocuklarımın denize girişini gözleyebildiğim. İki adımda yanlarında olabileceğim kadar denize yakın durduğum bir yer. Sıcak alerjim olduğu için fazla güneşte kalamıyor olmaktan, bu tür tatil mekanları daha cazip gelir. Dolayısıyla benim gibi tercihleri olan insanların geldiği bir mekan olması da iletişimi kolaylaştırır. Keyifli bir tatil için gerekli olan şartların hepsi hazırdır.

“ÖZLEM MOTEL” Gülten Teyze ve Ömer Amca tarafından yirmi küsur yıl önce, İstanbul’dan taşınarak aldıkları bu toprak parçasına yerleşme kararıyla başlamış bir hayal. Bana kalsa hala da hayal gibi bir yer.

Kimsenin olmadığı sahilde yıllarca taşıma suyla, elektriksiz yaşamayı göze alan iki cesur insanın verdiği mücadelenin sonucunda “ÖZLEM MOTEL” yaşama gözlerini açmış. Ne de iyi olmuş.

Gülten Teyze ve Ömer Amca, gidenlerin annesi babası gibi. Gülten Teyze’yi kahvaltı içi sigara böreği sararken görmeniz mümkün. Yemekler yapılırken mutfağı görebilir ve nasıl yapıldıkları hakkında endişe duymamanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Özlem ve Burhan evlenirler. (Özlem, Gülten Teyze’nin kızı.) Tam burayı işleyeceklerini düşündükleri sırada, kızları ve damatları yetişiyor imdada.

Oteli yeniliyorlar ve annenin, babanın göz nurunun devamını sağlıyorlar.

Mekan, içinde bulunan insanlarla değer kazanıyor. Temiz bir yer. Yemekleri lezzetli, manzarası süper. Ama en önemlisi insanları. Dostane, sıcacık.

İşlerini yaparken yüksünmeden ve severek yapıyorlar. Her misafirle ilgileniyor ve memnun olması için çaba harcıyorlar.

Evet, Ege! Sevdiğim yer. Hatta bir zaman sonra yerleşmek için can attığım mekanların başını çekiyor.

Amaaa, Özlem Motel’i sevmeme sebep bunların hiç birisi değil.

“MEKANI MEKAN YAPAN, İNSANDIR” da ondaaaanJ

 http://www.ozlemmotel.com/plajrest.htm

Sağlıkla ve mutlu kalın 20/07/2012

Gülay Mustafaoğlu

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 245
Toplam yorum
: 257
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 681
Kayıt tarihi
: 11.03.09
 
 

Buradayım işte. Yaşamın tam içinde. Her anın benim olduğunu bilerek. Yaşamın sadece "Şimdi" olduğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster