Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Kasım '13

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
970
 

Sokaktaki dostlarımızı unutmayalım!

Sokaktaki dostlarımızı unutmayalım!
 

Soğuk havalar sokaktaki dostlarımızı oldukça zorluyor...


Artık kış kendini göstermeye başladı ve bu, hayatın bazılarımız için zorlaştığı anlamına geliyor. Bu ‘bazılarımız’ tabii ki sokaktaki dört ayaklı dostlarımız. Onların hayatlarını nasıl 'daha yaşanılabilir' bir hale getiririz diye düşündüm ve internette biraz araştırma yaptım. İşte, onların hayatını kolaylaştırmak için birkaç küçük ama önemli ayrıntı…

Havalar soğumaya başladığı için sokaktaki dostların karınlarını doyurmaları da zorlaşıyor. Bu yüzden sokağımızdaki hayvanların kolaylıkla erişebileceği bir yerde daima bir kap su ve mama bulundurmalıyız. Ve mümkünse mama ve suyu her gün değiştirmeliyiz. Belli yerlere mama ve su koyarak değil de bizzat kendimiz sokaktaki hayvanlara yiyecek veriyorsak bunu trafiğin yoğun olmadığı saatlerde yapmalıyız. Çünkü onları besleyeceğiz diye arabaların altında kalmalarına sebep olabiliriz.

Çöplerimizi gıda maddeleri ve diğerleri (örneğin cam, kâğıt, plastik vs.) olarak ayırmamız hem yiyecek bulmak için çöpleri karıştırmak zorunda olan sokak hayvanları için, hem de geri dönüşüm için yararlı. Bunu yapamıyorsak, hiç değilse deterjan, ilaç, cam kırıkları, çivi, tel, pil, kesici aletler vb. zehirli ya da yutulması tehlikeli maddeleri yiyecek ve diğer çöplerimizi attığımız poşete koymayalım. Bu sayede, sokaktaki dostların yiyecek artıklarıyla birlikte bunları da yutmalarını, yaralanmalarını ya da zehirlenmelerini önleyebiliriz.

Ayrıca, çöplerimizi yol ortasına değil çöp kovalarına ve çöp kovalarının kaldırım kısımlarına bırakmak sokaktaki dostlarımızın hayatını kurtarabilir. Çünkü yol ortasındaki kutular ve çöp poşetleri pek çok sokak hayvanının ilgisini çeker ve çoğu hayvan merak ederek kutunun içine girer veya başını poşete sokar. Bunları yol kenarına ya da kaldırıma bırakarak sokaktaki dostlarımızın bir aracın altında kalmasını önleyebiliriz!

Konserve kutular kediler için tam bir kâbus! Çünkü sokak kedileri kutuda kalan yiyecek artıkları için başlarını kutuya sokmayı deneyecekleri için kutunun sivri kenarları onları yaralayabilir, kör bırakabilir ya da başlarının kutuya sıkışmasına neden olabilir. Bu nedenle, konserveleri çöpe atmadan önce mutlaka ağızlarını ezerek kapatmalıyız.

Kış mevsimi de konserveler gibi kedi düşmanı! Çünkü kediler, soğuk havalarda ısınmak için araba motorlarına giriyor ve çoğu orada can veriyor. Bu yüzden arabanıza binip çalıştırmadan önce motor kapağını ve tekerleklerin üst kısımlarını kontrol etmeliyiz. Yola çıkmadan önce sadece beş dakikamızı ayırıp bu kontrolü yapmak, ısınmak için arabamıza sığınmış bir kedinin hayatını kurtarabilir!

Soğuk havalarda kediler araba motorlarına, köpekler de kuytu köşelere girerek kendilerini ısıtmaya çalışıyorlar ancak kendi çabaları onlar için olmuyor üstelik hayatları tehlikeye giriyor. Bunun önüne geçmek için yapabileceğimiz şey ise, sokak kulübeleri! Bu sayede dört ayaklı dostlarımızı soğuk havalardan koruyabiliriz. Üstelik ihtiyacımız olan şeyler karton kutu, yalıtım malzemesi, koli bandı, güçlendirilmiş bant, cetvel ve maket bıçağı! Yapımı oldukça basit olan bu kulübeler sayesinde sokaktaki dostlarımızın kışı daha rahat geçirmelerine yardımcı olabiliriz! 10 dakikamızı harcayarak yaptığımız bu kulübe belki bir canlının hayatını kurtarabilir. Bizim 10 dakikamız = Bir canlının hayatı.  Kulübe yapımı için; http://www.youtube.com/watch?v=Ohb8MYDpBgg

Ayrıca, onların tüyleri var diye üşümediklerini sanmayın, onlar üşüyorlar ve gidecek sıcak bir yerleri yok! Ve unutmayın, bu dünya sadece bize ait değil...

 

 

Mediacat bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Elif Hanım, merhaba. Elinize ve o güzel yüreğinize sağlık. Ne güzel yazmışsınız böyle! Hayvanları ben de çok severim, insancıkları sevmem! Selam ve sevgilerimle.

Dr Lokman Doğruöz 
 13.12.2013 2:41
 

Haklısınız, bu dünya yalnızca bize ait değil...Sevgiler.

Sündüs Akkaya 
 11.12.2013 15:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 524
Kayıt tarihi
: 01.05.13
 
 

Bahçeşehir Üniversitesi öğrencisi. Sinemasever, çok konuşur, çok güler, hayal kurar, hayvanları s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster