Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mart '12

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
433
 

Söke'den Kırşehir'e bir yolculuk ( 1 )

Söke'den Kırşehir'e bir yolculuk ( 1 )
 

Kırşehir'den bir görünüş...


Geçen yaz sanat, kültür yolunda bir sürü gezilerim oldu Nevşehir, Kapadokya, Ürgüp ve Fethiye, Ölüdeniz gibi yerlerde kitap ve şiir Günlerine katıldım. Bu gezilerim Eylül ve Ekim ( 2011)  ayları arasında oldu. Anadolu’nun değişik kent ve ilçelerinde gelen birçok yazar, şair ve halk ozanlarıyla, İdareci, Vali, Kaymakam, daire müdürleri değişik bürokratlarla tanışma fırsatını buldum. Bunlarla ilgili izlenimlerini çeşitli dergi ve yerel gazetelerde yazdım. Bu kez KIRŞEHİR’de  katıldığım Âşık Paşa 2.Ulusal Şairler buluşmasında yaşadıklarımı ve gördüklerimi burada siz değerli okuyucularımla geçte olsa paylaşmak istiyorum. Hani derler ya gittiğin yerlerde “yediklerin ve içtiklerin sizin olsun, bari gezip gördüklerini bizlerle paylaş “ diye… İşte ben de buradan yola çıkarak Söke’den Kırşehir’e doğru oralarda gezip gördüklerimi ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşmak istedim. Bu yazının başka da bir amacı yoktur…

Sözü Kırşehir’e getirmişken biraz da Kırşehir’den söz etmek istiyorum. Benim de bir yanım Kırşehirlidir. Bu nedenle Kırşehirli olmakla da gurur duyuyorum. Diyarbakır Erkek İlk öğretmen Okulu'ndan mezun olunca ilk tayın yerim Kırşehir ili, Çiçekdağı İlçesine bağlı Demirli Köyü oldu. Kırşehir –Yerköy yolu üzerinde bulunan Göllü Nahiyesi’nden 7,8 Km sonra Demirli'ye uğrarsınız. İşte bu Demirli Köyü İlkokulunda  (1964 – 1965 ) ve 1965- 1966 ) Eğitim ve öğretim yıllarında bu köyde öğretmenlik yaptım. Aradan 45 yıl geçmesine rağmen Kırşehir’i, Çiçekdağı’nı ve ilk görev yerim olan Demirliyi asla unutmadım. Hala orada bulunan köylü vatandaş dostlarım ve öğrencilerimle haberleşiyoruz. Demirli'de acı ve tatlı hatıralarım anılarım vardır.Unutmadan yöre halkı arasında anılan "küçük İstanbul " dedikleri Demirli Halkına  selam ve sevgiler gönderiyorum. 

Orta Anadolu’muzun güzel ve şirin kentlerin biri olan Kırşehir, tarihi yaklaşık olarak 5000 öncesine dayanır. Özellikle kültürel değerleri ve tarihi simalarıyla Kırşehir’in adı her zaman saygıyla ve sevgiyle anılır. Aslında tarihçilere göre Kırşehir asıl adı Gülşehir’dir. Kırşehir’de tarihi eserlerden bazıları:  Ahi Evran ( 1171- 1261 )  Cacabey  ( 1240?- 1301 ) Medresesi Külliyesi, Âşık Paşa (1272- 1333) ve Yunus Emre ( 1240 ?- 1307 ) Türbesi, gibi değerlerimizin adıyla anılan tarihi eserler vardır. Kırşehir deyince önce ahilik teşkilatının büyük kurucularından Ahi Evran akla geliyor.

Ahir Evran ,tefsir,hadis,,fıkıh, ve tasavvufi kitaplar yazmış Orta Anadolu’dan bütün Anadolu’ya Ahilik  kavramını tanıtmış değerli bir bilim adamıdır.Ayrıca Felsefe. Kimya alanında eserler vermiş ünlü bilim adamı İbn_i Sina ve Fahruddun i Razi’nin eserlerini Farsçaya çevirmiştir. Anadolu’nun birçok illerini gezip dolaşan Ahi Evran, Kırşehir’de Ahilik teşkilatını kurmuştur. Bir İş ahlakını ve ticaretini savunan bir gönül adamıdır. Ahi Evran bir sözünde:  “Elini, sofranı, kapını açık tut, dilini, gözünü ve belini bağlı tut”  ilkesiyle gönüllerde taht kurmuştur. Aynı çizgide gönüller taht kuran Hacı Betkaşı-ı Veli’de ( 1281- 1338 ) bir sözünde” Eline, beline ve diline sahip ol  “ vurgusunu özellikle dile getirmiştir. Ahi Evran bir özlü şiirinde:

      

Hak ile sabır dileyip

Bize gelen bizdendir

Akıl ve ahlak ile çalışıp

Bizi geçen bizdendir”

 

Diyerek içinde yaşadığı topluma önderlik etmişlerdir. Ünlü coğrafyacı bilim adamı ise İbn_i Batuta ( 1304- 1369) Anadolu’yu gezip ve Ahi Teşkilatının çalışmalarını görüp inceledikten sora şöyle demiştir: “ Ben dünyanda ahilerden daha nezaketli, kişiler kibar ve anlayışlı kimse görmedim” demiş ve bir özlü manidar şiirinde Ahi Evran Veli’yi şu dizelerle tanıtmıştır:

 

O, akla yar, nefse düşmandı,

Dini, eteği ve yaşayışı temizdi,

Verdiği terbiye ve bilgiler cesede candı

O, Ahilere ve beylere sultandı”

 

diyerek Ahi Evran-ı en güzel bir şekilde tanıtmıştır.  Sözün özü Kırşehir Orta Anadolu’ da şairlerin. Ozanların harman olduğu yerdir. Bu saydığım isimlerden başka Halk Ozanı Şemsi Yastıman, Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş, Âşık Musa, Âşık Sait, Geycekli Âşık Hasan Nebioğlu, ,Âşık Seyfullah ve Çekiç Ali diye aklımıza ilk gelenlerdir. Bugün adını saydıklarımın birçoğu aramızdan ayrılmışlardır. Hepsini rahmetle ve saygıyla anıyorum.

 

Milli Mücadele tarihimizde, devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’E 5 gün ev sahipliğini yaparak bağrına basmıştır. Kırşehirliler Kurtuluş Savaşı’nda kendilerine düşen görevi  onurla yerine getirmiş olup, vatan uğruna 210 şehit ve 87 Gazi ile vatana olan bağlılığını kanıtlamıştır. 1924’de il olan Kırşehir, siyasi çekişmelerden dolayı 1954 yılında ilçe olmuş ve Nevşehir’e bağlanmıştır. Daha sonra 1957 de tekrar il olmuştur. Nüfusu 222.735 olan Kırşehir’in altı ilçesi vardır. Mucur, Çiçekdağı, Kaman, Boztepe, Akpınar ve Akçakent’tir…

Buradan Kırşehir'e, Çiçekdağı ilçesine bağlı Demirli Köyündeki  öğrencilerime ve de şair,yazar  dostlarıma selam ve sevgiler gönderiyorum....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2208
Toplam yorum
: 4820
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 818
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster