Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mart '10

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
1581
 

Söke'nin Edebiyat sesi: Beşparmak...

Söke'nin Edebiyat sesi: Beşparmak...
 

Beşparmak Söke’ye yaslanmış bir dağın adı. Adını bu ünlü dağdan alan alan Beşparmak Kültür ve Sanat dergisi de tam 21 yıldır şiirleri, yazıları, öyküleri, denemeleri, dosyalarıyla sanata, yazına, ekine hizmet veriyor.

Derginin Sahibi Yaşar Akçay. Genel Yayın Yönetmeni eğitimci yazar ve şair Talat Avcı. Derginin bütün yükünü çeken bir sanat kültür hamalı… Kutlanası, alkışlanası bir çaba. Söke Beşparmak Kültür Sanat ve Kütüphaneciliği Geliştirme Derneği’nin yayımladığı Derginin Mart-Nisan 2010 tarihli ve 156. sayısı elimde.

Beşparmak hemen her sayısında bir dosya konusunu gündeme taşıyor. Bu son sayıda dosya konusu “Aşkım”. Tahsin Şimşek, “Aşk’ı Buralarda Bir Gören Var mı Aşkım!” diye sesleniyor: “Aşkın dili şiirseldir.İki bin yıl önceden sapho da öyle söylüyor: ’Aşk çiçeğidir şiir / Onu sevmeyen sevilmeyecektir.’ Şiir aşk çiçeğidir, aşk da şiir gibidir.” Halit Payza “Benim Adım Casanova” yazısında bilinenin ötesinde ve farklı konumuyla değerlendirdiğini belirt, yor Casanova'yı. “Casanova’nın yaşamından sevgiyi çıkarırsanız, geriye ondan başka bir şey kalmaz.” diye de ekliyor.

Ziya Gürel'in sanat eleştirisi "Resimde Anlam Çözümlemesi" üzerine.Gürel Eleştirel bakış, gerçeklik duygusu ve estetik düşünce, biçim ve içerik, sanat eleştirisinin amacı ara başlıklarıyla soluklu bir yazıya yoğunlaştırıyor okuru.

Ocak 2010'da yitirdiğimiz şair ve yazar Dinçer Sezgin için de iki yazı var Beşparmak'ta. Dinçer Sezgin’in eski arkadaşı, eski TRT’ci, benim de TRT’den hocam, dostum, ağabeyim Selim Esen’e ait: “Dinçer’le Bir zamanlar…” diyerek anılarını sunuyor bize Esen. "Sevgili Dinçer benim defterimde de tükenmez kalemle yazılanlar arasında yer alır." Talat Avcı Sezgin’in “Kaveko” adlı öykü kitabına değiniyor. Arka kapakta Dinçer Sezgin’in Narfidem kitabından “bir soru kalır” şiirini görüyoruz: ”bazen gökyüzüne bir yabancı gibi bakarsınız / bulutlardan şiirler yağacaktır / hayalinize kayıt yok”

Hasan Hüseyin Yalvaç İstanbul’dan gönderdiği “Balkon ve Duvar” öyküsüyle esenliyor okuru. Durmuş Ali Özkale de bir kitap tanıtım yazısıyla yer alıyor. Roman ve öykü yazarı Gülseren Engin gene öyküleriyle ilgi gören Gönül Çatalcalı’nın İlya Yayınlarından çıkan “Yedi Yeşil Fil” adlı kitabını değerlendirmiş. “Gönül Çatalcalı, öykülerinde genellikle kadınları ve onların sorunlarını anlatıyor. (…) Öyküleriyle onların yaşamlarına, sorunlarına çeviriyor gözümüzü. Bir yandan da kadınlara direnci, değişimi, güçlü olmayı öğütlüyor satır aralarında.”

Benim yazım da dil üzerine. “Dil Bilinci ve Türkçe Duyumsamalar” başlığıyla kaleme aldığım yazıda, Türkçenin geçirdiği sıkıntılı yolculuğa, bugün yabancı, batı kaynaklı sözcüklerle düştüğü acıklı duruma değiniyorum.

Beşparmak’da şair Ahmet Uysal “Ferhad”ı yorumluyor söylencenin diliyle: “bir kayanın gölgelediği / gülün dibine, ah ne güzel / döküldü külün ferhad!” Uysal’ın öteki şiiri “Ihlara’da Kar Hüznü”, Kapadokya rüzgârında yazılmış 2010 Şubat’ının kar hüznüyle… Ahmet Zeki Muslu Çiçekleri’yle buluşturuyor bizi: “kimse bilmez kır çiçeklerinin tarihini / ve dağa çıkanların öyküsünü” Yunus Yaşar, Abdullah Şanal, Tan Doğan, Hülya Ekmekçi, Eray Korkmazer’in şiirleri de Beşparmak’ın sayfaları arasında gözümüze takılıyor.

Beşparmak’ın düzenli yazan, benim de sevdiğim dostum şair Asım Öztürk “Suyun Resmi”ni çizmiş şiiriyle. Konak’taki küçük, ama sıcak, şiir dolu dükkânından seslenmiş bu kez: “Akmayı öğrenen ırmakla / Aynı sesi çıkardı dağ / Suyun resmi bende /Suyun resmi bende” Bir başka şair dostum şair Abdülkadir Güler’in sesi de Söke’den geliyor: “Çığlığın Karlı Sesi”. “Göklerde bulut, evlerde beklenen / Çiçek desenli, alyazmalı aydınlık, / Defne yeşili düşlediğimiz huzur”…diyerek belleğinden dizeler sunuyor.

Son zamanlarda yoğun biçimde şiir çevirisi yapan Baki Yiğit dostumuz da bu kez şair A.Kadir Paksoy’un “Şiiri Ararken” çevirisiyle yer almış dergide.

Milliyet Blog’un öykü, şiir, deneme yazıları da bulunan dostları Beşparmak dergisiyle iletişim kurabilirler, ürünlerini ister postayla P.K. 39 09200 Söke / Aydın isterlerse elektronik posta aracılığıyla besparmak@gmail.com bilgisunardan gönderebilirler. Beşparmak Dergisi’ne daha nice yıllar sanata, kültüre, yazına katkı sunmasını diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Söke'den ve Söke'de yayımlanan Beşparmak Dergisi'nden söz etmenize sevindim. 1989 yılında Söke'de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde Şube Müdürü olduğum günlerde bir sanat ve kültür dergisini düşündük.29 Haziran 1989 günü bir toplantımız oldu.Beşparmak'ı çıkarmaya karar verdik.Derginin isim babası Avukat Ahmet Güsav'dır.İlk sayısı Eylül 1989'da yayımlandı.Şimdi bu derginin yükünü arkardaşımız Talat Avcı çekiyor.İyi de gidiyor.Tanınmış şair ve yazarlarımızın yazıları, şiirleri ve öyküleriyle güçleniyor. Yıl 21, sayı: 157 'ye ulaştı, bir dergi için bu büyük bir başarıdır. SayınTalat Avcı'ya sağlıklı günler ve Beşarmak dergimize de uzun ömürler diliyorum. Selamlar.,

Abdülkadir Güler 
 08.06.2010 17:05
Cevap :
Sevgili Abdülkadir dost, iyi ki yayımlanmasına katkı sağlamışsın Beşparmak’ın. Bu güzel dergi yılmadan sürdürüyor yayın yaşamını. İsim babası Ahmet Bey’i de sevgiyle, saygıyla analım. Talat Avcı yıllardır sabırla, heyecanla, sevgiyle dergiyi yaşatmak için emek harcıyor. Ben de yeniden Beşparmak’a uzun ömürler diliyorum. Sevgili Avcı’ya da başarılar… Sağlıkla ve şiirle kal dsotum.Sevgiyle.  08.06.2010 18:19
 

Egemizin incilerinden desem yeridir. sevdiğim pek çok ismi ağırlayan bir dergi. Abone olmak isterim. Ömrü bol olsun. saygılarımla.

Ezgi Umut 
 27.03.2010 20:06
Cevap :
Anadolu'nun bir çok yerinde bilemediğimiz, buluşamadığımız bir çok sanat edebiyat dergisi var. Beşparmak en şanslılarından. Kimi kitabevlerinde bulunabiliyor. Olanaklar elverdiğince sürdürümcü olmak gerek. Beşparmak'la letişim kur; oraya öykü, deneme,anlatı, kitap tanıtım yazılarını da gönderebilirsin. Talat Avcı'yı tanıyorsun herhalde. Selamlar,sevgiler.  29.03.2010 11:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 178
Toplam yorum
: 278
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1442
Kayıt tarihi
: 01.06.08
 
 

1946 yılında Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde doğdum. İlkokulu aynı ilçede, ortaokulu Ceyhan’da, li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster