Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Kasım '17

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
60
 

Solace'nin Anlamı

Solace'nin Anlamı
 

         Dr. Jhon Clancy, hayatın inzivaya zorladığı emekli bir hekimdir. Eski arkadaşı polis dedektifi Joe ile mesai arkadaşı Katherin, aralarında bağlantı olduğu izlenimi veren seri bir cinayet için yardım istemek üzere ziyâretine gelirler.

         Bence hikâyenin bu aşamasında parantez açmak gerekiyor. Zira bu gibi cinayet filmlerinin genelinde ya işi gücü bırakmış ya da bırakmasına ramak kalmış "usta dedektif" ile onun bu tecrübesine yarı hayranlık yarı şüpheyle bakan "çömez" klişesi, bence dramaturijik açıdan genel bir analizi hak ediyor. Solace özelinde bunlardan biri Dr.Jhon, diğeri dedektif Katherin cisimleştiğini belirtelim.

         Solace, birçok özelliği ile meraklılarının kaçırmaması gereken bir cinayet filmi. Bu türün çok başarılı örnekleri de var; vasatın üzerine çıkamayanları da... Bu kadar arzın söz konusu olduğu bir tarzda yeni, özgün bir konuya rastlamak da gittikçe zorlaşıyor. Cinayet hikâyesinden, hele hele seri cinayet hikâyesinden bir özgünlük çıkarma çabasından bahsediyorum.

         Solace bu bakımdan iddialı sayılabilecek bir yapım. Spiritüelizm veya telepati gibi bir problemin yanında, adalet duygusu temasına da kapı aralaması açısından vasat polisiye filmlerin üzerinde bir derinliğe sahip olduğu hususunda hakkını vermek lazım. Ayrıca filmin sonunda doktorun, meğer kanser hastası kızını öldürdüğü anlaşılarak, ötenazi gibi bir tartışmaya da sanatsal düzlemden katkı sunduğu söylenebilir.

         Metafizik ile ilgili hikâyelerin, kitlesel bir merak uyandıracak kadar sıradanlaştığı malûm. Cinayet filmlerinin de popülerütesi zaten var. Solace'de ilgi çekici bir konu popüler bir türde işlenmiş.

         Ötenazi hakkı bir yana, insanın fiziksel ızdırabını engellemek saikiyle cinayet kurbanı yapıldığını düşünün. Biraz daha detaylandırırsak geleceği görme kabiliyetine sahip birinin, bu şekilde öngördüğü acılara kayıtsız kalmaması nasıl mümkün olabilir?

         Modern hayat, artık ötekini anlamaya zorluyor bizi. Ne de olsa demokrasi çağındayız. Demokrasi temelde ötekini anlamak demek. Bu sosyâl iklim diğer yönüyle de insanı kendi hatasını görmeye zorluyor. Kendi hatamızı gördüğümüz, evvlâ kendimize karşı acımasız olduğumuz sürece, ötekine de hak vermeye başlıyoruz. Veya ötekine hak verdiğimiz sürece kendi hatalarımızla başbaşa kalıyoruz. Kendimize bakarak başkalarını anladıkça acı gerçeklerle yüzleşirken, kabahati başkalarına yüklemek eskisi kadar kolay olmuyor. Bütün acıları hayatın gerçeği olarak kabûlleniyor, mutsuz oluyoruz. Bence modern insanın dramı bu şekilde özetlenebilir.

         Son yıllarda çekilen nitelikli polisiye filmlerin belki yine kurbanların bakış açısından yansıtılsa da cinayetin failinin de hakkını verir bir kurgusallığa tekabül etmesi bence hem bu nedenden kaynaklanıyor hem de modern şehir insanının adalet anlayışını, verili adalet anlayışından tatmin olmama hâlini, vicdanının sesini dinlemekten kaynaklı çaresizliğini gözler önüne seriyor.

         Tek tek örneklendiremesem de en azından bu filmle ilişkilendirilen Seven filminde de müthiş bir vahşet sergileyen seri katilin "güzel bir dünya" arayışına şahit olmuştuk. Belki de Gülün Adı romanıyla başlayan ve bizde de örnekleri sergilenen bu polisten ziyâde katile hak verme meğilinin, modern insanın çelişkilerle dolu açmazını ifâde ettiği düşünülebilir.

         Tıpkı modern insana özgü bu çelişkide olduğu gibi Solace'de de parkta dondurma yiyen bir çocuğu bile öldürebilen seri katilin acımasızlığına, filmin sonunda hak vererek seyircinin kafasının karışması, bir gerçekten diğer bir gerçeğe gidip gelmesi başarılmış. Aslında modern hayata özgü bu ikilemi alıp geri seyirciye yansıtması bile Solece'yi iyi bir yapım olarak görmek için yeterli.

 

         

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 33
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 102
Kayıt tarihi
: 25.10.17
 
 

lisans mezunu edebiyatçı sinema yazarı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster