Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Nisan '07

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
4905
 

Solaklık üzerine

Solaklık üzerine
 

Solak insanlar için makas, kalem ucu, kupa gibi eşyalar eskiden yurt dışından getirilirdi; artık bizde de satılıyor. Solak olmayanlar bu gibi eşyalara neden gerek olduğunu sorabiliyorlar. Ancak benim gibi çocuğu ve kendisi solak olan bir anne bunların insanı ne çok sıkıntıdan kurtardığını gözleriyle görür, deneyimleriyle bilir.

İş tabii eşyalarla bitmiyor. Solaklık sadece eşya kullanımını değil insanın tüm düşünce biçimini etkileyen bir özellik. Bu konudaki okumalarımdan çıkardığım sonuç bu. Bunun da nedeni beynin sağ yarımküresi ile sol yarımküresinin işlevsel açıdan farklı olması. Bilindiği gibi solaklarda baskın olan taraf, beynin sağ yarımküresidir. Çünkü sol eli ve genel olarak vücudun sol yanını sağ beyin yarımküresi kontrol eder. Buna göre sağ beyin yarım küresinin işlevsel özellikleri, solakların tüm düşünme ve iş yapma biçimini de belirliyor. Nöroloji çalışmaları sağ beyin yarım küresinin tümevarımsal düşündüğünü gösteriyor. Solaklar dolayısıyla benim şurada yapmaya çalıştığım gibi parçalardan bütüne doğru bir sentez yaparak düşünmeyi severler.

Aslında her iki yarımküre de vazgeçilmezdir elbette. Ancak yine de bireyler arasında yarıküreleri kullanma bakımından önemli farklar var. Okul çocukların yaratıcılığını öldürüyor diyoruz. Bunun nedeni okul öncesi çocukların sol beyin yarıkürelerinin henüz fazla işlenmemiş oluşudur. Sanatsal ifade ise sağ yarımkürenin fonksiyonudur. Okul eğitimi özellikle düzen ve sıralama gibi özellikler üzerinde durarak sol beyni geliştirir. “Söyleyebilmiş olsaydım, dansla ifade etmek zorunda kalmazdım” demiş İsadora Duncan. Beyin yarıküreleri arasındaki işlev farkını çok iyi gösteriyor bu söz bana kalırsa.

Bazen farklı düşünme biçimlerinin insanlar arasındaki görüş ayrılıklarının asli sebeplerinden biri olduğunu düşünüyorum. Çünkü farklı düşünme biçimi bakış açısı farklılığına yol açıyor. Belki çok fazla tümevarım gibi duracak ama bunun bir kademe üstüne sıçrarsak, Doğu dünyası ile Batı dünyası arasında da bu tür bir yaklaşım ve düşünme biçimi farkı olduğunu sanıyorum hatta gözlüyorum ben.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kronik bir solak olarak, sağ-sol beyin ayrımına itirazım var. Dil merkezlerinin, her iki tarafta da olabilmesi, bunun dolaylı bir göstergesi. Solaklığın zekilik olduğunu hiç sanmıyorum, çok aptal solak tanıdım, biri kardeş çocuğum. Sporda avantajı var, çünkü solaklarda bir refleks kısadevresi daha hızlı çalışıyor. Solaklık, bana fotoğrafta solak bakış açısı kazandırdı, bunun olduğunu kendimde gözledikten yıllar sonra öğrendim. Asimetri duygum bir tuhaf, dansta da öyle. Bu asimetri bana, sorulmayan sorular sordurdu ve beni ufukların ötesine taşıdı.

Reha Ülkü 
 10.01.2008 15:00
Cevap :
Sağ sol her iki yarıkürede de dil merkezi olmasıyla ilgili olarak söyleyeceğim şu: Yanlış hatırlamıyorsam beyninin bir bölümü alınmış insanda diğer yarımküre sanırım bir ikame çalışması yapıyor. Böylece eksilen kısmın işlevlerini yerine getiriyor. Bunun daha basit bir örneği solak bir insanın sağ elini kullanmaya alışabilmesidir. Örneğin ben bazen sağ bazen de sol elimi kullanırım. Zekayla solaklığın doğrudan ilintisine gelince; bunu savunmak fazla cesurca olur herhalde. Tuhaf asimetri duygusu ve fotoğrafta solak bakış açısı konularını daha ayrıntılı duymak isterdim. Bu konuda yazdınız mı?  11.01.2008 16:01
 

Merhaba, ben de solak biri olarak blogunuzda yazdıklarınız ilgimi çekti. Şimdi yaptıgım işlerde sonuç odaklı olmamın bir nedeni daha ortaya çıkmış oldu. Beynin baskın olan sağ küresi... Paylaşımınız için teşekkürler.

Esin_k 
 17.04.2007 10:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 2798
Kayıt tarihi
: 16.02.07
 
 

İzmit doğumluyum. İngiliz Filolojisi'ni bitirdim. İki çocuk annesiyim. Kitap çevirmenliği yapıyorum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster