Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mayıs '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1009
 

Solda ortak aday arayışları

Solda ortak aday arayışları
 

Halk iradesinin parlamentoda temsil edilmesinin önündeki en büyük engellerden biri olan %10’luk seçim barajı, sol görüşlü seçmenin tercihlerinin saf dışı kalmasının da en büyük sebeplerinden biri.

Sosyal demokrat olduğu iddia ettiği hatta Sosyalist Enternasyonal’e üye bir parti olduğu halde sol dünya görüşüyle uzaktan yakından alakası olmayan ve yerine göre solcu, yerine göre sağcı, hatta yerine göre ulusalcı gömleği giyen CHP’nin sol seçmenin taleplerine cevap veremeyeceği öteden beri biliniyor. Son zamanlarda ulusalcılık sosunu mayasına bolca katan ve neredeyse MHP gibi milliyetçi partilerle aynı söylemleri dillendirme noktasına gelen CHP, ben ve benim gibi düşünen sol görüşlü seçmenler için artık umutsuz vaka.

CHP’nin kimliksiz politikası, alternatif yokluğu ve seçilme barajının oluşturduğu kıskaç, toplumumuzun temel sorunlarına karşı çözüm üretebilecek birikim ve vizyon sahibi sol adayların meclise girebilmesini daha da hayati hale getiriyor. Bu ihtiyacın farkında olanlar tarafından başlatılan “Solda Ortak Aday Kampanyası”, aydınların ve toplumun her meslekten duyarlı insanlarının desteklediği bir oluşuma dönüştü. Kampanyanın internet sitesinde başlatılan imza kampanyasının imzacılarının sayısı şu an itibariyle 5400’ü buldu ve artmaya devam ediyor. İçlerinde Türkiye’nin en iyi gazetecilerinin, yazarlarının, akademisyenlerinin ve sanatçılarının da bulunduğu imzacıların ortak isteği halkın tercihlerinin meclise yansımasını ve toplumsal sorunlara çözün üretebilecek nitelikte milletvekillerinin yeni oluşacak mecliste bulunmasını sağlamak.

Solda ortak aday kampanyasının amacı, temsil adaletsizliğine neden olan %10’luk seçim barajını aşabilmek için bağımsız olarak seçimlere katılacak ortak adaylar belirlemek ve bu adayların meclise girmesini sağlamak. Belirlenecek ortak adayların hemen her sendika, demokratik kitle örgütü, sol parti, grup ve kurumun savunmakta olduğu en ortak noktalar üzerinden oluşturulacak bir seçim bildirgesi etrafında hep birlikte kampanya yapması gerektiği söyleyen kampanya yetkilileri, toplumun aydın kesimlerinin kampanya ya desteğinin devam etmesinin tarihi bir sorumluluk olduğunu belirtiyorlar. Gerçekten de kampanyaya desteğin sürmesi tüm parti, sendika, demokratik kitle örgütleri ve mecliste temsil imkânı bulamayan sol görüşlü seçmenler için büyük bir sorumluluk.

Saldırgan milliyetçiliğin on yedi yaşında çocukların kurşunlarıyla toplumun içine zehrini akıttığı, muhtıraların etrafta arz-ı endam ettiği, darbe ve şeriat geliyor söylentileri arasında sıkışıp kalmış iklimimizin imdat çığlıkları attığı bir ortamda bizi temsil edecek, haklarımızı savunacak, toplumsal barış ve demokrasinin tesis edilmesine katkıda bulunacak adaylara gerçekten çok ihtiyacımız var.

Ortak Aday Kampanyasına destek olmak için: www.ortakaday.net
Kampanyaya imzalarıyla destek olanların tam listesini görmek için: http://www.ortakaday.net/alfa.php

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

evet gelişememiş bir sol yapı ne yazık ki ülkemizin kabusu. çıkış noktası olarak doğru bir yaklaşım gibi, ortak aday fikri. gelecekteki ortak bir sol yapıyı oluşturmanın ilk nüvesi olabilir aynı zamanda. aydın bey ise hala sol sayıyor chp yi. devlet partisi görüntüsü veren ve militarizimden medet uman chp artık sol olma şansını kaybetti. geçmiş ola. sevgiler.

Ali BAKMAZ 
 20.05.2007 16:06
Cevap :
Maalesef öyle Ali Bey; CHP, DSP gibi partilerden sol namına sadece isimleri kaldı yadigar. Umarım ortak aday projesi yoluyla gerçekten solu temsil edebilecek adaylar sokabiliriz meclise. Saygılar...  20.05.2007 18:31
 

Bu ülkenin demokrasi mücadelesinde, solun solcuların çok emeği var. Her demokrasi taşının harcında solcuların alın teri var. Sol iktidar olmadı ama her şeyini verdi demokrasi için. Bir zamanlar bu ülkede HALK demek bile yasaktı. Sendikacılık bile bölücülüktü. Solun mücadelesi sonucunda bir çok kazanım elde edildi. Tartışılır tabiki bu tür konular, kim verdi kim aldı. Ama her zaman değişmez gerçek; sol ister, sol mucadele eder. Yine değişmez kural: sol dirençle karşılşır. Hapis yatar. Sonunda olacağına varır. Halen bu devam etmektedir. dünyanın her yerinde böyledir.Sol çağdaşlığı, yeniliği, bilimseliği savunur. Sol emeğe saygı gösterelim. Sol başka yerdedir. CHP başka yerdedir. Şöyle bir soru soralım CHP solmudur? O zaman sol nedir diye hemen arkasında bir soru gelir. Konu bu kadar açık. son olarak: sadece laik olmak solcu olmaya yeterli ise kimler solcu sayımaz.....

Lugal 
 18.05.2007 16:02
Cevap :
Sözlerine tamamen katılıyorum tabii ki CHP ile ilgili kısımlarına da. Türkiye'de sol kavramı konusunda bir kafa karışıklığı var. Sol'un en belirgin özellikleri emekten, ezilenden, kardeşlikten, haksızlığa uğrayandan ve en önemlisi de demokrasiden yana olmasıdır. Solu temsil eden bir siyasi oluşumun yapıcı olması, ayrım yapmadan herkesin hakkını eşit derecede savunması ve yaşanan sorunları çözmek için toplum yararını gözeten politalar üretmesi gerekir. Bu veriler ışığında CHP sol mudur, değil midir onu insanların takdirine bırakıyorum. Bana göre bu şekilde değerlendirilecek olursa AKP bile CHP'den daha soldur. Sevgiler...  18.05.2007 23:09
 

Aynı konuyu, 09.04.2007 tarihli " Bolsuz demokrasi mi ,bağımsız sol ortak adaylara destek mi " başlıklı blogumda dile getirip,ilgili linkin adresini vermiştim.Bu gün de aynı görüşteyim.Ülkemde % 10 seçim barajı nedeniyle bir temsilsizlik krize yaşandığını görüyorum.CHP nin tavırsızlık ve umutsuzluğunu da görüyorum.Bütün bunlara karşın,tam da bu ortam da BİR TANE DAHİ OYU ZİYAN ETME LÜKSÜMÜZ OLMADIĞINI düşünüyorum.Oylarımızı, içinde bulunduğumuz seçim bölgelerine göre çok dikkatli kullanmalıyız.Eğer içinde bulunulan seçim çevresi bağımsız sol ortak adayın seçilmesine uygun ise tamam.Ama değilse hayır, bu durumda özellikle AKP 'ye karşı kim seçilebilecekse O,diye düşünüyorum.Bu durumdaki alternatiflerim yine de kerhen ilk sırada CHP 'dir.Sevgilerimle..

Neşe İleri 
 17.05.2007 16:47
Cevap :
Sevgili Neşe Hanım, İşte asıl üzücü olan şey bu: Alternatif yokluğundan ve seçim sisteminin temsil yeteneğinin olmamasından dolayı CHP'ye oy vermeye mecbur hale gelmek. Sevgilerimle...  17.05.2007 21:23
 

Sireli Ozlem ERTAN, blog habercimden haber gelir gelmez, yazinizi okudum, galiba 5.dim. yazinizi okuyan ve imzami attim. Bende bu birlikteligi savunuyorum, hiç olmazsa ortak bir aday da bulusmak mumkun olur. Yazilarimda degindigim gibi sol partilerin neyi paylasamadiklarini anlamak mumkun degil. 1982 senesinde param parça oldugundan beri, kendilerini toparliyamiyorlar. 23 Temmuz sabahi ise gorecegiz ki yine AKP buyuk bir çogunlukla kazandigini ve hukumeti dahi kurdugunu gorecegiz. Sirov.

Ohannes 
 16.05.2007 18:27
Cevap :
Haklısınız Sireli Baron Ohannis birlikte hareket edilmesi şart. Gördüğüm kadarıyla bu ortak aday kampanyası partiler üstü birşey: Gerçekten düzgün, fikir ve iş üretebilecek, mecliste düşünsel bir alternatif oluşturabilecek adayların ortak bir anlayışla belirlenip desteklenmesi düşünülüyor. Umarım bu oluşum birşeylerin değişmesine vesile olur. Sirov...  16.05.2007 22:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 130
Toplam yorum
: 273
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 4966
Kayıt tarihi
: 08.08.06
 
 

Ege Üniversitesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi bölümü mezunuyum. Şu anda Marmara Üniversitesi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster