Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mayıs '14

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
52
 

Soma! Yüreklerin sınandığı yer

Soma! Yüreklerin sınandığı yer
 

Bazı şeyler vardır ki, onu, anlayamayacak kişilere anlatmak imkânsızdır. Sadece hissedersiniz ve yaşarsınız. Zaten bu tür duygular, anlatılmak için de yaşanmaz.

Soma üzerinden polemik yapanlar, siyaseti alet etme çabasına girenler, “tamam tamam üzüldük de bu kadar da büyütmeye gerek yok diyenler” Keşke biraz benliklerinizden, kibriniz ve nefretinizden sıyrılabilseydiniz.

Sadece bir anlık gözlerinizi kapatın ve düşünün. Maden ocağının girişinde, o asansörün başında endişe ile bekliyorsunuz, içeride, eşiniz, oğlunuz var ve elinizden gelen sadece dua etmek. Sağ mı, öldü mü bilmiyorsunuz. Saniyeler, saat kadar uzun geliyor. Her siren sesi ile irkiliyor, acaba diyorsunuz. Siz bu ruh hali içindeyken, evlerinde televizyonlarının ya da bilgisayarlarının başındaki bir takım insanlar, olur olmaz ahkâm kesiyorlar. Üzüleni de var, neden bu kadar büyüttünüz diyeni de var. Siz olsanız ne dersiniz bunlara? Tek söyleyeceğiniz şey, ateş düştüğü yeri yakar olacaktır.

Her insan ölüme nişanlıdır. Ancak bazı meslekler vardır ki, ölüm bu insanların ikiz kardeşidir. Silahlı kuvvetler mensupları, Emniyet mensupları ve madenciler. İşte bu meslek grupları, helâl paralarını maalesef kelle koltukta kazanırlar. Onun içindir ki, bu zor şartlar altında çalışanların başlarına bir felaket geldiğinde, aynı acıyı biz de yaşarız. Acılarını paylaşırız. Daha doğrusu, kalp taşıyan her insan bu acıları paylaşır. Yüreğinde hisseder. Şehitlik makamına ermeleri için dua ederiz.

Dünden bu yana öyle güzel bir şey oluyor ki, işte diyorum hep, bunu koruyabilsek, bizi hangi güç yıkar? Görüşü ne olursa olsun, herkes dualarda birleşiyor. Herkesin ağzından, dualarımız sizlerle kelimeleri dökülüyor.

İşte bu inanç birliği, bizi ayakta tutan tek güçtür. Böyle zamanlarda kenetlenmez isek, ne zaman kenetleneceğiz. Böyle zamanlarda, yüreklere dokunamazsak, başka ne zaman dokunacağız?

Şu durumdan başka manalar çıkaran kişilere sesleniyorum, kalbinizin bakım zamanı gelmiş arkadaşlar! En iyisi, şefkat ve merhamet servisine bir gidin de bakımlarınızı yaptırın.

Rabbim kimseye böyle acılar yaşatmasın, ama gün olur benzer bir acıya muhatap kaldığınızda, içinizden çıkan ateşi söndürecek yürekler arayacaksınız.

 

E_MAİL : nuran_cal@hotmail.com

WEB: www.nurancal.com

TWİTTER: @SARENDE

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 35
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 488
Kayıt tarihi
: 30.04.14
 
 

1976 Denizli doğumlu olan yazar; ilk-orta-lise eğitimlerini Denizli'de tamamladı. Eskişehir Anado..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster