Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
612
 

Somali ne yapmalı?

Somali ne yapmalı?
 

Açlık, yoksulluk yeryüzünde cehennemi deneyimlemek !


Son günlerde Afrika'ya, Somali'ye yardım kampanyası oldukça yoğun yaşanıyor. Ben de telefonumdan minik bir katkı gönderdim. Afrika'daki bu açlık ve yoksulluğun kaynağındaki sorunlar giderilmedikce yalnızca karınları doyurmak, ne derece yeterli olur?  

Bir bebek doğduğunda, dünyaya bir bebek geldi deniyor demek ki biz dünyaya ait yedi milyar insanız, birlik, bütünlük dayanışma ve paylaşım içinde olmalıyız.  

Kafamda ister istemez bazı sorular var. Türkiye'de çöp toplayarak, ekmek kazanmaya çalışan genç kardeşler, azıcık bir burs ile akademik hayatı sürdürmeye çalışan öğrenci kitleleri, zor çok zor durumda olan insanlar....  

Bağış aileden başlar, deniyor, eğer yakınlarımız sıkıntıdayken, onları geçip başkalarına destek olursak, adaletli bir davranış olur mu?  

Önce kendi ülkendeki insanına sahip çıkacaksın. Esnafa yapılan haksızlıklar zulüm, gereksiz verilen cezalar, zabıtanın keyfi ne isterse o olmamalı, yasa varsa keyfiyet olmamalı. Yani demem o ki Somali aç, yardıma muhtaç ama ya bu ülkede çile ve ateş içinde olanlar? Bu kampanyaları önce kendi ülke insanının yaşama koşullarını iyileştirirsin, sonra Afrika ve diğer ihtiyaç sahibi ülke insanlarına destek olursun. 26 trilyon toplanmış, demek ki bu katkı mümkün, bunu kendi ülkemize neden uygulamıyoruz?  

Afrika, Somali, açlık, çaresizlik ve yoksulluğun doruğunda tabii ki destek olmak, şart ama gene de önemli bir çelişki ortada, dünyayı sömüren dev güçler destek olsun, ama Afrikanın tüm zenginliklerini kendilerine ayırıp, oradaki insanları açlığa yoksulluğa mahkum ederek, yardım eli uzatmak ne derece inandırıcı oluyor bilemeyeceğim!!!  

Değerli(!) sanatçımız Nihat Doğan olmasa ne yapardık diye düşünmemek elde değil! Somali için çarpan yüreği, içimizi dağladı gerçekten...  

Kendine yardım etmeyen, başkasına yardım edemez.  

Yüzme bilmeden boğulanı kurtaramazsını.  

Somali, acaba ne yapmalı?  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Somali için çözüm bellidir, yazılarımda da sürekli dile getiriyorum, acil olarak Türk islam Birliği kurulmalıdır. turkislambirligi.weebly.com/ sitesinden geniş bilgi edinebilirsiniz, sayfama da beklerim. Saygılarımla.

ErkanArkut 
 08.09.2011 15:38
Cevap :
Saygılar bizden teşekkürler...  09.09.2011 0:11
 

Ödeyebileceğin kadar borç alabilirsin fakat biz öyle yapmıyor, ayağımızı yorganımıza uzatmıyoruz. Çalışabilirken bir kenara para atmak, kara günler için para bulundurmak lazım. Bu dar zamanlarda kullanmak üzere. Selamlar

Ayrıntıda gezinmek 
 26.08.2011 14:18
Cevap :
Çok doğru ama bunu başarmak oldukça zor...  27.08.2011 23:56
 

Somali ne yapmalı? Evet, soru bu. Asıl soru ise Somali' nin durumuna düşmemek için biz ne yapmalıyız? Somali 70' lerde kendine yeten bir ülke iken hangi siyasi hataların ya da hangi hataların sonucu bu hale düşmüş, neyin bedelini ödüyor sorgulanmalı ve örnek alınmalı. Yoksa çek bankadan krediyi, sen ödeyemezsen çocuğun öder, o da ödeyemese torunum öder keyfiyetçiliğinde devam edersek bizim hal Somali' den de beter olabilir. Selamlar

Ayrıntıda gezinmek 
 25.08.2011 2:11
Cevap :
Yorumunuza teşekkür ederim.Borçlanmak geleceği yok etmek aslında !!!  26.08.2011 0:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 258
Toplam yorum
: 380
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2022
Kayıt tarihi
: 09.11.06
 
 

Ben İngilizce öğretmenliği yapan yurdum insanıyım. Yalnız öğrencilerim yetişkin arkadaşlar. Devlet m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster