Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
320
 

Somali uzaya Mekik atıyor.

Somali uzaya Mekik atıyor.
 

www.türkçebilgi .com dan alınmıştır.


En sonunda uzay çalışmalarına kara kıt'adan da katılım oldu.

Afrika'nın en fakir ülkelerinden birisi olan ve iç savaşın yaşandığı Somali de Adam Yusuf AMALİ uzay çalışmalarını son iki yıldır kıt imkanlarla yürüttüğünü aldığı destek sonrası ise bu gün artık uzaya doğru MEKİK atacak konuma ulaştığını açıkladı.

Yukarıdaki okumuş olduğumuz olay gerçekleştiğinde bilelim ki Türkiye de algı yönetimi anlaşılmış olacak.

Algı yönetiminin seçimleri olan 1 Kasım 2015 seçimleri sonrası muhalefette bulunan partiler yerden yere vuruluyorlar.

CHP, MHP ve HDP ye yönelik söylenmedik hiçbir şey kalmadı.

En çok eleştirilen de MHP.

MHP' iyi inceleyelim; 8–9 Şubat 1969 günlerinde Adana'da yapılan genel kongrede CKMP ‘in adını Milliyetçi Hareket Partisi olarak değiştirmesiyle kurulmuştur.

Nerede kongre? Adana’ da Başkentte değil!

Partinin Kurucularından ve 30 yıl genel başkanlığını yapmış rahmetli Alparslan TÜRKEŞ liderliğinde girdiği genel seçimlerde en çok oyu 1977 genel seçimlerinde % 6,4 ile 16 milletvekilliği kazanmış.

Yasaklı 12 Eylül 1980 dönemi sonrası on beş yıllık süreç geçmiş ve 1995 seçimlerinde Alparslan TÜRKEŞ liderliğinde ise %8,2 ile barajı aşamadığı için milletvekilliği kazanamamış.

Fakat yerelden Türkiye partisi olma yönünde büyük bir adımın atıldığının göstergesi ortaya çıkmış.

1997 den günümüze partinin başında Dr. Devlet BAHÇELİ var.

1999’un sıkıntılı ve her yönden yozlaşmanın yaşandığı günlerinde girdiği ilk seçimde %17.98 lik oy oranı ile 129 milletvekilliği almış.

Buhranlı günleri yaşadığımız 2002 erken genel seçimlerde  %8,3 oy oranını yakalamış ki iktidar ortakları olan ANAP % 5,4 ve DSP %1,2 de kalmış.

2007 de %14,3 ve 2011 de %13 almış bir MHP.

Adalet ve Kalkınma Partisinin son 13 yıldır uyguladığı politikalar sonucu milli gelirden pay alma oranlarının fakir ve orta gelirli aleyhine gelişme yarattı.

İşte bu sonuçla gidilen 7 Haziran 2015 genel seçimleri MHP’ ye %4’ e yakın Adalet ve Kalkınma Partisinin seçmeninden emanet oy getirmişti.

1 Kasım 2015 kadar geçen süre içerisinde ise yürütülen kampanyalar ve özellikle Adalet ve Kalkınma Partisince verilen başta ekonomik olmak üzere sıra ile terörle mücadele(?), sosyal konuları içeren vaatleri yerelde değiştirdiği milletvekili adayları oynar gezer % 6’ ılık oranı geri almıştır.

İyi analiz edildiği zaman MHP’ in kemikleşmiş oy tabanının %8,5 olduğu görülür.

Yükselmesin şartı da MHP’ in 9 Işık savunmasından vazgeçmesi ile milli ve dini görüşlerini değiştirmesine bağlıdır.

Yan üstlendiği misyondan (var oluşundan, görevinden) vazgeçmesi gereklidir.

O zaman MHP diye bir parti olur mu?

 Ve şimdi MHP kaybetmiş mi oluyor?

Öte yanda bir gerçek durmakta HDP kazanmıştır. Ancak bu gün HDPsözcüsü Ayhan Bilgenden, yeni anayasa çalışmaları kapsamında başkanlık sistemi dahil tüm modellerin tartışılabileceği konusunda bir açıklama geldi.

Detayları ile önceki açıklamaları da ele alınarak iyi incelenmesi gereken kafalarda soru işaretleri uyandıran bir açıklama.

CHP kendini baştan aşağı ele almalı. Ama bu konuyu en iyi CHP’ ye gönül vermiş insanlar yaparlar.

Somalili AMALİ sanırım Türkiye’de kalmış olmalı.

 İlgiyi çekmeyi ve algı yönlendirmeyi öğrenmiş.

Somali de çıkamayan ya da çıkartılmayan yerel basına böyle bir açıklamada bulunsaydı uzaya attığı MEKİK’ in halı dokumada kullanılan alet olduğunu ve havaya yüksekçe bir yerden fırlattığını daha sonra açıklardı.

Gaziantep yöremizin Mekik böreğini yapa bilse onu da eklerdi.

 Mesela birkaç ay tartışıldıktan sonra. 

NOT: Uzun aradan sonra gönülden merhaba.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gördüğünüz gibi, yazınızı ikinci defa okuyorum. Sorumun cevabı yok! Tekrar sorayım: Yandaşın ve AKP'lilerin MHP ve Bahçeli aşkı için ne diyorsunuz? Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 24.04.2016 11:05
Cevap :
Ya okuduğunuzu iyi tahlil etmiyorsunuz yada bir saplantıda takılı duruyorsunuz.Onların oranı % 4,5. Gerçek MHP li olanlar şu an için % 9, CHP ve ılımlı soldan gelen oylar %2.5, radikal muhafazakar gruplardan da % 1.5. Rahmetli Türkeş ile en son %8.2 alınmış.Dikkat 2002 seçimleri de aynısını gösteriyor %8.3 . MHP bir misyon partisidir.O misyondan uzaklaşırsa adı kalır ruh misyonu (görevi) biter. 1969 Adana kongresinde oluşturulan ruh son noktada. Devlet bey iyi bir teşkilatçıdır. MHP TÜRKİYE için TÜRK milleti için vardır. Yazdıklarınız ise çıkar için vardır.Saygılarımla.   25.04.2016 17:39
 

Uzun süredir yoktunuz... Özledik sizi. Hoş geldiniz. Bahçeli'ye yönelen eleştirilerin ana sebebi, 7 Haziran'da aldığı %16'lık oyun hakkını verememesi... Yazdığınız gibi, çekirdek oyları 8;2 ise, bunun iki katı oy almışsın! Deeğerlendirsene! Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 04.11.2015 18:02
Cevap :
Hoş bulduk.Sefa bulduk. Gönülden merhaba! Yorumunuza gelince; Değerlendirmek için MHP nin'M' sinin silinmesini göze almak gerek. Geriye kalan HP yakın tarihte kuruldu ve 10 yıl yaşayamadı. Anayasanın ilk dört ilkesi, Çözülme süreci, Yolsuzluklar, herkesin ama herkesin başta Anayasa olmak üzere diğer kanunlara uyması ilkeleri ne olacaktı? MHP bir misyon(bir örgütün var oluş nedeni, görevi) partisidir. "Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol." Hz.Mevlana Bugünlerde MHP' ye karşı yok edilme oyunu oynanıyor. Neden? Önemli olan bunu görmek. Partilerin kurultayı var orada partililer hesaplaşır. Saygılarımla.  05.11.2015 10:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 371
Toplam yorum
: 503
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 805
Kayıt tarihi
: 14.02.09
 
 

Adalet önce kendimizde başlamalı ve haksızlıklar sorgulanmalı  ve hataların, afetlere dönüşmeden ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster