Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Şubat '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1503
 

Sömestre ve yaz tatilleri bölgelere göre ayrılsın!

Sömestre ve yaz tatilleri bölgelere göre ayrılsın!
 

70 Milyonun hep beraber Hurraaa sömestre ve yaz tatillerine çıktığı başka bir “Turizm Ülkesi” var mı? YOK ! 6 Milyonluk İsviçre dahil hemen tüm Avrupa ülkeleri ve Amerika'da; Sömestre ve Yaz tatilleri bölgelerine göre ayrı dönemlerde kullanılır. İsviçre’de kantonlarına, Almanya’da, Amerika’da v. s eyaletlerine göre ayrılırlar. ÖSYM imtahanı değil ki bu, hep beraber tüm Türkiye aynı dakikada aynı müfredatı görelim.

Doğuda zaten kış koşullarından, kapanan yol koşullarından, yakacak yetersizliğinden 2 ay duran eğitim yerine, “baştan” iki ay Sömestre tatili vermenin ne mahsuru olabilir? Bu bölgeler yazın 3, 5 ay tatil yerine iki ay yaz tatili ile yine müfredatını doldurabilir. Ekin ve Hasat zamanı çocuğunu okula göndermeyen çiftçinin bölgesinde okulu geç açsak, ama geç de kapatsak, Turizm (Güney) bölgelerinde sömestre tatillerini kısa tutup, yaz aylarında okulları o cehennem sıcağında kapatsak, yaz döneminde turistik yörelerde çalışıp ailesine katkıda bulunmaya, yabancı dilini geliştirmeye çalışan öğrenciye daha faydalı olmaz mı?

Sonuçta her öğrenci için senede 200 gün müfredat varsa, 200 gün müfredat görecektir. Öğrenci ne bir gün eksik, ne bir gün fazla eğitim görecektir.

Peki ya başka avantajları? . .

Özellikle Sömestre tatillerinde yoğunluktan dolayı uçaklarda ve otobüslerde yer bulamama sorunları aşılır. Geniş period’da daha ekonomik ve rahat ulaşım temin edilir.

Bu sistemde her bölge yine 15 gün sömestre tatili yapmasına rağmen Türkiye genelinde sömestre tatili 15 günden 2 aya yayılacaktır.

Yaz tatili ise; en az 1, 5 ay daha uzayıp 3 aydan 4, 5 aya yayılacaktır. Dikkat! YA-YI-LA-CAK-TIR… Öğrencinin müfredatı ve okulda geçireceği gün sayısı ASLA değişmeyecektir.

Turizm sezonu iç turizm için genişleyecektir. İç turizm trafiği %30 artacaktır. Oteller satışlarını kısa döneme sıkıştırmak zorunda olmadıkları için daha uzun süreli turizme açık olacaktır. Otel fiyatları düşecektir.

Dolayısıyla oteller daha uzun süreli doluluk oranı yakalayacakları için Otel fiyatları daha düşük olacaktır. Çarpıcı bir Örnek: Uludağ’da sömestre dönemi fiyatları ile 1 gün sonrası veya öncesi arasında 3-4 katı fiyat farkı vardır. Sömestre de yer bulabilirseniz geceliği 250 YTL olan otel, 1 gün sonra 60 YTL’ye müşteri bulamamaktadır. Oysa iki ay süreyle devam eden bir Sömestre sezonunda Gecelik fiyatlar ne 250 YTL ne de 60 YTL olacaktır. Fiyatlar arada ve çok kişinin gidebileceği “makul” rakamlara gelecektir. Yani Otel fiyatları düşecektir. Yazın da tatil yörelerinde ki otellerde durum böyledir. Okullar açılmadan geceliği 30-40 YTL olan otel, okulların kapanması ile birlikte fiyatını 100 YTL’ye çıkarmaktadır. Haziran 29 - Eylül 15 kıskacı yerine Mayıs, Ekim aralığında daha makul rakamlarla daha çok kişi tatil yapabilecektir.

Seyahat Acenteleri tarafından bakacak olursak, kısa dönemde belirli 3-5 güçlü acentenin yararlanabildiği dağ tesislerinden orta ölçekli acenteler de faydalanacaktır. Ör; Uludağ’da kışın sadece 7-8 güçlü acente çalışabilmektedir. Oysa Sömestre tatillerinin 15 günden 2 ay’a yayıldığı bir sistemde daha çok acente devrede olacak, Oteller sadece 15 gün değil 2 ay doluluk yaşayacaklardır. Unutulmamalıdır ki; bugünkü durumda Yurtiçindeki “Kayak Otelleri”nin fiyatlarının pahalılığı nedeni ile Sömestre tatillerinde yurtdışında yapılan kayak turları, uçak dahil olmak üzere çok daha güzel tesislerde ve çok daha ucuzdur.

Bu arada yurtdışından “kayak turları” için turist getiren acenteler ve Dağ otelcileri, daha fazla ücret ödeyen yerli turisti tercih ettiği için yabancı turistleri sömestre döneminde bu tesislerde konaklatamamaktadır. Bu da Türkiye’ye kayak turizmi için “back to back” (arka arkaya) uçak kiralayan şirketlerin "zincirini" bozmaktadır. Bu maliyeti arttıran bir unsurdur. Maliyetin artması ise kayak trrizmi için daha az turist gelmesi sonucunu doğurmaktadır. Ör. Palandöken’e Rusya’dan gelen turistler.

Ülke ekonomisi ise, sömestre tatillerinde adeta “DURMAKTADIR”. Çünkü; Ancak Ekonomiyi elinde bulunduran kitle bu fiyatlarla Sömestre tatilinde seyahat edebilmektedir. Bu dönemde hiçbir çocuklu şirket yöneticisini yerinde bulamaz, evrak imzalatamazsınız. Bu değişimin Ekonomide sürekliliğe de katkıda bulunacağı açıktır. Bilgi için; Ticaret Odaları

Hava trafiğinin yanı sıra, iç turizmdeki kara trafiğinin de rahatlayacağı ve “daha az kaza riski”nin olacağı kesindir. Bayram ve Sömestre dönemlerinde yaklaşık 25 katı daha fazla kaza tespit edilmiştir. Bu konudaki istatistiki bilgiler Trafik Bölge Müdürlüklerinden alınabilir.

Sonuçta; trafikten-ekonomiye, uçaktan-otobüse, otelden-acenteye hem fiyatlarda hem de yer bulma konusunda genel bir rahatlama oluşur, sömestre ve yaz döneminin yayılmasından dolayı oluşan ucuzlamadan da nihai tüketici faydalanır. Daha çok ve daha dar gelirli insanımız seyahat etme kabiliyetine erişir.

Bu bölgeler;

Marmara ve hatta sadece İstanbul, turizm potansiyeli açısından çok yüksektir. Seyahat eden kitlenin % 50’si Marmara bölgesinin tüketicileridir. Bu nedenle Marmara’yı şehirlerine göre ayırmalı, hatta mümkünse İstanbul’u da iki yakasına göre ayırmalıdır. Aşağıdaki örnekleme sadece 2006-2007 dönemi için pratik gösterimdir. SADECE ÖNERİDİR. Kesin tarihler değildir. Elbette bölgenin coğrafi durumu, hasat, ekim zamanları, Turizm bölgelerindeki illerin durumu yetkililerce tekrar değerlendirilecektir.

Sevgilerimle

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 252
Toplam yorum
: 166
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 4745
Kayıt tarihi
: 23.01.07
 
 

Kayseri doğumlu, 1977'den beri Sektörde (Otel, Çarşı, Yurtdışı Acente, Profesyonel Turist Rehberi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster