Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mart '21

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
219
 

Son bir blog!

“Günün birinde birisi çıkacak ve MBlogun gerçek tarihini yazacaktır,” diyemiyorum. Çünkü “MB’nin gerçek tarihi çoktan yazıldı ve vicdanlarda gömülü kaldı.” Artık bence şu yazar iyiydi bu yazar kötüydü diyerek blog yazıp kendi gözlüğünden hatta dar gözlüğünden birtakım yargılara, kanaatlere varmasına (zaten yazanda yok. Ama konuşan çok olabilir) hiç gerek yok. Derler ya “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.” Herkes yazdığı yazılarda kendini belli eder.  Öyle de olmuştur.

Eee! Güzel kardeşim! Madem böyle düşünüyorsun bu yazıda neyin nesi?

“Can sıkıntısı aslında. Yine geçerken bir uğrayım dedim. Bir iki yorum yapınca da artık blog bırakmadan olmaz” dedim. Yani öyle olmalı, öyle istedim.

Diğer taraftan keşke o sıralarda özlediğim yazarlardan şöyle iz bırakacak yazılar görmek, okumak isteği belirdi. Ama arananlardan çoğu artık yoktu!

Bence bütün o kıymetli yazarlar buraya uğrayıp, “son bir blog” yazmalılar.

Neden “son bir blog?”

Nedeni çok basit (!) Çünkü bir daha tekrarı olmayacak!

Belki bir gün uğradığında kendi yazdıklarına bir göz atmak istersin... Veya biri çıkarda “Yahu!  MBlogda biri vardı, yazdığı zaman MB de olay olurdu. Öyle diğerleri gibi olaylara seyirci kalmazdı. “Suya sabuna dokunmadan yazı yazanlar bulundukları yerlerde de herhangi bir fark yaratamazlar.” İşte bu öyle biri değildi,” diyebilir ve senin nerede olduğunu merak edebilir. Değilmi?

Bu yüzden bile yani "okuyucusu için," o kıymetli yazarlar mutlaka “son bir blog yazmalılar”

Çok satan gazetelerde bile yıllardır en kıymetli köşelerde, sayfaları sabitleyen adını sanını duymadığımız yazarlar vardı. Yıllardır büyük gazetede yazmalarına rağmen ülke hakkında kalıcı hiçbir fikir üretemediler ve sessizce yok olup gittiler. MB yide buna benzetiyorum. On binlerce yazı, yazarlar geldi geçti. Kaç tanesini hatırlıyorsunuz?

“Hatırladıklarımız MB’ye çentik atanlardır.”  MB onlarla güzeldi. Onlar zamanında okundu. Onlar zamanında tartışıldı. Seyirci kalmadılar. Çentik atanlar, bulundukları yerde seyirci kalanlar olamazdı zaten. Sistemin izin verdiği şartlar içinde onlar en yararlı biçimde yazılarını yazdılar, tartıştılar, sevildiler, nefret edildiler, kıskanıldılar hem de çok kıskanıldılar. Son bir blog yazması gerekenler MB’ye çentik atanlardır.

Ve MB onlarla vücut buldu. Yaşadı.

Umarım ülkemizde ne olursa olsun MBlog ve yazılar asla kapatılmaz-yok olmaz.

Bir dönemdi geldi geçti(!) O dönem burada olması gerekenler burada olduğu için MB güzeldi, okunurdu, yazılırdı.

Çok kıymetli yazarlar vardı. Büyük gazete yazarlarına “ot yoldururlardı.”

Belki bir tatmin aracıydı MB. Daha önceden yazılmış bir sürü neden gösterilebilir eski tadının neden kalmadığına dair. Birçok neden…

Bendeniz, her zamanki gibi geçerken bir uğrayım dedim. Bir not bıraktım tarihe yoruma kapalı. Ve ön sayfada artık resimsiz yazılan bir dizi bloğa “birazda saldırgan yorumlar” sıraladım anılara uygun...

Eski, artık tamamen eski yazarlar geldi aklıma. Önerdiğim yazarlara baktım. Birkaç kişi daha devam ediyordu.

Sonra o kıymetli yazarlar geçti gözümün önünden. Bir çoğunun nerede olduğunu elbette biliyorum.

“Son bir blog yazarlarsa” belki benim gibi merak eden de çıkabilir…

Son bir blog!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

merhaba, ben de blog sitesine arasıra giriyorum ve sizin gibi eski yazarları arıyorum.. bir yazdı mı olay olay olan . aleme demokrasi dersi verirken mangalda kül bırakmayan, cumhuriyet tarihimizin kapsamlı analizini yapan eksikliklerini gösteren doğrusunun nasıl yapılması gerektiğini anlatan o kişilerin engin bilgilerinden maalesef yoksunuz artık... oysa neler neler değişti o günden bu yana. her gün bloğa giriyorum acaba özeleştiri yapan var mı diye ya da bugünün anti demokratik uygulamalarını yorumlabilen var mı diye . yoklar. egemen gücün dilinden konuşmak hep daha kolay olmuştur. devran değişince düşünceler de değişmez herhalde gerçekleri yazmak cesaret işidir. körler ülkesinde gören kör olmak belki daha kolaydır..

Meltem Şahin 
 25.06.2021 15:25
 

O dönemi yaşayamadım sanırım sonlarına denk geldim. Bu yüzden yine de şanslıyım diyorum. Çok kıymetli yürekler, o yüreklerden dökülenle yüreğe dokunan nice kalemler tanıdım. Hala görüştüğüm sevdiklerim var. Kesinlikle son bir blog yazılmalı düşüncesindeyim ben de. İçtendi paylaşımınız, herkesin her şey gönlünce olsun saygı ve selamlarımla...

Sibel Yılmaz 
 31.03.2021 8:44
 

Haklisiniz.O dönemi yaşadım ve harikaydi. Ben de üç buçuk yıl kadar bir dönem koptum, pandemi ile bir "son blog" yazayım diye döndüm."Birinci son", "ikinci son"...derken bir de baktım 6-7 blog olmuş.Ulke de özellikle de son beş-alti yıl içinde kulturde, sanatta,eğitimde hemen her alanda kaygi, korku ve (oto)sansürün etkisiyle olsa gerek giderek hızlanan bir coraklasma var ve blog'da bundan payını aldı maalesef. Ama yine de umarim ki "son blog" öneriniz ilgi görür ve bir kısmı da benim (ve benzeri durumdaki arkadaşlar)gibi-apoletleri sökülmüş (güvenilir yazarlığı nedensizce elinden alınmış) bir konumda düşük yoğunluklu olarak yazmaya devam eder.Saygi ve selamlarimla.

Ersin Kabaoglu 
 28.03.2021 6:00
 

Böyle yazıları okumak hüzün veriyor. Evet eski keyfi kalmasa da çok değerli insanlar var. Geldiğimde görmekten, varlıklarını bilmekten mutlu oluyorum. Kararınıza saygımla sağlıklar diliyorum.

Cemile Torun 
 27.03.2021 21:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 575
Toplam mesaj
: 168
Ort. okunma sayısı
: 890
Kayıt tarihi
: 06.02.07
 
 

Gazete ve kitaplara hep tersten göz atar, daha sonra okumaya başlarım. Bu özelliğim devrik cümlel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster