Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mart '09

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1047
 

Son dakika haberler

Son dakika haberler
 

son dakika haberler


Kaç gündür görüntü kirliliği yaşadığımı yeni farkettim. Haber sitesi ne kadar ciddi bir site de olsa belki de işine popülerlik katabilmek için bir takım haberleri de araya sokuşturmaktan çekinmiyor. Bu internette en fazla okunan haber sitesi olsa bile... Belki de böyle davrandığı için en sık görüntülenen site.
İşte size güzel bir örnek;
16:15 Kız arkadaşıyla tartışan genç kendini yaktı
16:14 Polis katili intihar etmek üzereyken yakaladı
16:12 Yakılarak öldürülen kadın kim?
16:11 Kız arkadaşıyla tartışan genç kendini yaktı
16:11 Nikahsız eşe fuhuş zoru
Kötü haberin güzel bir örneği ama bunun da sorgulanması gerekir. Bu sıralama mynet'in 27 mart 2009 tarihinde 16:50 sıralarında "son dakika" haberleri sekmesinden kopyalandı. Kopyalayan kişi benim! Helikopter kazası sonucuyla ilgili son bilgilere ulaşmak için girebileceğim en doğal site.
Bu haberlerin oraya karışması beni şunun için rahatsız etti:
Benim aradığım haber düşen helikopterle ilgili haberlerdi. Bu son eklenenler de haber ancak, son dakikada yer almayı gerektirecek ya da flaş olarak duyurulmasını gerektirecek kadar öneme sahip mi?
Evet genç bir insanın kendini yakmaya çalışması, polisin katili yakalaması, tecavüz haber değeri taşıyan konular ancak sunuluş biçimi olarak tamamen okuyucuyu etkilemeye, dikkatini çekmeye, asıl ulaşması gereken haberlerden yönlendirmeye çalışılan haber başlıkları gibi? Ben, örnek veriyorum, maaşıma yapılan zam oranını öğrenmek isterken bu haberlerin birine takılıp açma ihtiyacı duyabilirim. Amaç bu!
Peki bunun ne zararı var?
Öncelikle gündemde olan habere ayıracağınız vakti bölüyorsunuz. Gündemdeki haberi okumak için ayıracağınız haberi okurken diğer sayfada açılan haber aklınızın köşesinde beyninizi kemiriyor. Acaba eşine zorla fuhuş yaptıran kim? Nasıl yani zorla hem de? Gerçekten eşi mi?
İkincisi duygusal istismara uğruyorsunuz! Hiç aklınızda yokken okuduğunuz acıklı ya da sizin mantığınıza ters gelen haber zihninizi allak bullak ediyor. Mesela: Gencecik çocuk, bir kız yüzünden kendini yakmaya değer mi? Demek ki sevmiş... Aşk için yapılır mı? ya bizim oğlan yada kız da yaparsa? Ben de mi yapsam? gibi, olmadık şeyler durup duruken beyninize giriyor. Hani bir kıvılcım çakarsında alev alır tutuşur ya birden samanlık, hah işte öyle...
Aslında geniş çerçeveden baktığımızda bir çok şey bizi etkilemiyor gibi görünse de azcık dikkat edersek ne kadar duygusal, düşünsel ve görsel istismar altında olduğumuzu farkedeceksiniz... Ben bu konuyla ilgili daha detaylı bloglar yazacağım burda, sizlerde konuyla ilgili yorumlarınızı paylaşırsanız bu konunun farkındalığını beraber artırmış oluruz. Dikkat edin kimse bahsetmiyor bunlardan... Daha önce böyle bir şey okuduysanız onu da paylaşın lütfen...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 68
Toplam yorum
: 110
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 4649
Kayıt tarihi
: 14.01.07
 
 

Tıp doktoru ve iki senedir online sağlık danışma hizmeti veren  sitesinin yöneticisiyim. Sık ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster