Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Şubat '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
387
 

Son günlerde elimden, dilimden düşmeyenler

Son günlerde elimden, dilimden düşmeyenler
 

Son günlerde aklımdan çıkmayan, dilimden düşmeyen bir takım sözler var. Sanıyorum ki bu sadece benim değil, bir çok kişinin içinde bulunduğu bir durum..

Hatta ben abarttım. Bu sözleri bir kaç nüsha yazıp evin muhtelif yerlerine astım. Kızlarıma bile gönderdim birer büsha. Pek etkili olacağını sanmıyorum ama işte bir ümit.

Hitler'in sağ kolu, ölünceye kadar yanında kalan ve düşmanları tarafından dahi dünyanın gelmiş, geçmiş en büyük propaganda dehası sayılan Dr. Goebbels'in kuramları bunlar.

Bu kuramları mutlaka son günlerde basında okumuşunuzdur. Bir çok gazetede, sosyal paylaşım sitelerinde yazıldı, bir çok yazar köşelerinde değindi bu kuramlara.

Eğer okumayanlar varsa aramızda, kısaca tekrarlayayım.

İnsanların beyin tembelliğine dayanarak hareket edin.

Yalan söyleyin, mutlaka inanan çıkacaktır.

Bir söylemi sürekli tekrarlarsanız, halk o söylemin nereden geldiğini unutur ve kendi fikri gibi benimser.

Halk büyük yalanlara, küçük yalanlara göre daha çabuk inanır.

Hatalı olduğunuzu ya da yanlış yaptığınızı asla kabul etmeyin.

Asla kabahat ve suç üstlenmeyin.

Kendiniz savunmak yerine karşınızdakileri sürekli savunmada bırakın.

Sadece bir rakibinize odaklanın ve kötü giden herşeyin suçunu onun üzerine yıkın. Gibi.....

Ne kadar tanıdık değil mi? Ben tanımadığımız, bizden uzak kişilerden değil, hergün beraber olduğumuz, yolda, sokakta rastladığımız kişilerden bahsediyorum.

Hergün akşama kadar bir çok kişi ile karşılaşıyorum bu düşüncelerde. Sanki herkes Dr. Goebelles kuramlarını ezberlemiş.

Ben herkesin bu kuramları okuyup yeni öğrendiğini ve uyguladığını sanmıyorum. Biz toplum olarak bu kuramlarla doğmuşuz ve yetişmişiz.

Bizim gibi bu kuramları bilmeyen, vaktinde öğrenmeyen kişilere de sürekli kendini savunmak kalıyor.

Ne diyelim, bu yaştan sonra biz huy değiştiremeyiz. Kendimizi savunmaktan da bıktık artık.

Eklediğim resimdeki gibi bir yer bulup kafamı dinlemek istiyorum. Siz de istemez misiniz?

  

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili arkadaşım, ne güzel olurdu öyle bir kanapede birileri ile oturup güneşin batışını izlemek,elimizde bir bardak çay da fena olmazdı hani:))İnsan davranışları üzerine ben de çok kafa yorarım sizin gibi. Sanırım yetiştiğimiz çevre, aldığımız terbiye bunu gerektiriyor. Demek ki, Alman toplumu da zamanında bizden farklı değilmiş. Çetin Altan'ın sık dile getirdiği gibi "köylü toplumlar"ın kafa yapıları kolay değişmiyor çünkü okuyup irdeleme, inceleme gibi bir kaygıları yok . Ne öğretildiyse onunla yetiniyorlar.Elbette köylümüzü küçümsemek değil amacımız.Hepimiz ya da çoğumuz köy kökenliyiz,ben de dahil olmak üzere.Köylü kafası ile yaşamak buradaki "köylülük" ... İnsanlar şehre geliyor,apartmanda daire önüne ayakkabı diziyor,balkondan halı silkiyor ve şu sıralarda azaldığını görerek seviniyorum, sokakları lavabo olarak kullanıyor. Sizin ve benim önceki bloglarımızda değindiğimiz gibi başkalarını rahatsız etmesine aldırmadan köpek besleyenleri de sayabiliriz bu grup içinde:( Sevgiler

Nur Eşmeli 
 01.03.2014 12:45
Cevap :
Sevgili Dostlarım. son dönemlerde gerek ülkemin içinde bulunduğu karanlıktan, gerek toplumda uğradığım haksızlıklardan kararan yüreğime güneş gibi doğuyor yorumlarınız. Yalnız olmadığımı, uzaklarda da olsa ,şahsen tanışmasam da benim gibi çarpan kalbin, benim gibi düşünen kafaların doluğunu bilmek ne kadar güzel bir bilseniz.Bana bu duyguları yaşattığınız, beni güçlendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. sevgi ve saygılarımla Umarım bir gün öyle bir kanepede beraberce oturup elimizde birer fincan çay, bugünleri hatırlayıp gülümseriz mutlulukla  01.03.2014 14:30
 

Sevgili Yazarım, "Kabahat, suç samur kürk olsa dahi hiç kimse giymez." Canınıza sağlık güzeldi.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 01.03.2014 0:37
Cevap :
Sevgili Nahide Hanim, beni güçlendiren yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Saygı ve sevgilerimle  01.03.2014 14:32
 

Ya ablacım millet olarak ters bir halkız.Her şeyimiz acayipliklerle dolu.yeni gelen nesiller daha bencil ve kural tanımaz.Sizin gibi ince düşünen,saygın insanlar yavaş yavaş azalmakta.Resimdeki ev çok güzel.Yer varsa bende geleyim.Selam ve sevgiyle kalın.

çalıkuşu 
 28.02.2014 19:47
Cevap :
Umarım bir gün resimdeki yerde oturup elimizde birer fincan çay, mutlulukla gülümseriz geleceğe. Ben bu gecenin bir de sabahı olacağını ve bir gün aniden güneşin doğacağını düşünmeye başladım birden. Ne dersiniz?  01.03.2014 14:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1051
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster