Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '19

 
Kategori
Genel Sağlık
 

Son Moda Hollywood Gülüşü

Hollywood Gülüşü Nedir?
İnsanoğlunun gülüşünü güzelleştirme isteği ilk çağlara dayanır. Zenginliğin ifadesi altın dişler dişlerin üzerine uygulanan çeşitli değerli taşlar eski çağlarda kraliyet ailelerinde, saraylarda çok yaygın olarak görülmektedir.
 
Gülüş tasarımı sanılanın aksine yeni bir olgu değil aksine insanlık var olduğundan beri olan bir kavramdır. Sadece şekil değiştirip modaya ayak uydurmuştur. Değişen yaşam koşulları ve moda trendleri şaşalı ve abartılı altın dişlerin yerini doğal görünen seramik dişlere bırakmıştır.
 
Hollywood ile Gülmenin Ne Alakası Var?
Hollywood kelimesinin gülüş modası ile ilişkilendirilmesinin başlangıç noktası öz çekimin hayatımıza girmesi ile olmuştur. İnsanların sadece yüzlerini içeren bu fotoğraflar yüzdeki tüm kusurların gözler önüne serilmesine neden olmuştur. Eski raflarda bulunan tozlu albümlerin yerini kolay ulaşılan akıllı telefonların fotoğraf galerisine bırakması ile birlikte insanlar kendilerine sürekli bakar olmuşlarıdır. Öz çekimde dişlerin daha ön planda gözükmesi ile birlikte daha hacimli ve beyaz dişler gülüş modası haline gelmiştir.
 
Gülüş tasarımının estetik prensipleri birçok kavramı barındırmasına rağmen en önemli üç kuralı dişlerin görünen hacmi, rengi ve ön iki dişin konumudur
 
Ön Dişler Estetiğin Merkezidir.
 
Ön iki dişin konumu estetik algıyı belirler. Ön dişlerin kısalması insan yüzüne yaşlı bir ifade verirken diğer dişlerden bir miktar uzun olması genç dinamik bir ifade verecektir. Kişinin yüzüne uygun belirlenen beyaz hacim ve doğal bir beyazlık gülüş tasarımının olmazsa olmazlarıdır.
 
Güzel Gülmek Neden Önemli?
Gülme eylemi farkında olunmasa da insanlar için büyük bir ihtiyaçtır. Gülmek mutluluğu ifade eder. Gülmenin insan ruh haline olumlu etkisi son derece yüksektir. İnsanlar birbirleri ile her saniye beden dili ile iletişim halinde olduklarından dolayı mutlu bir insan çevresine de mutluluğu yayacaktır. Bu yüzden insanlar gülmekten kaçmamalıdırlar. Gülmelerine engel olan ne varsa hayatından çıkarmalıdırlar.
 
İnsanların dikkatini cezbeden, ilgisini çeken, bakma ihtiyacı hissettiği yer ışık alanlarıdır. Gözler ve dişler insan yüzünün ışık kaynaklarıdır. Bu durum ve artan estetik algı ile birlikte kliniklere gülüş tasarımı yaptırmak istiyorum diye gelen hasta sayısını artırmıştır.
 
Herkes Hollywood Gülüşü Yaptırabilir mi?
Hastanın ağız sağlığı ne aşamada olur ise olsun gülüş tasarımı uygulanabilir. Unutulmaması gereken en önemli konu iyi bir estetik ancak ve ancak sağlıklı bir ağıza uygulanır. Gülüş tasarımı öncesi hastaların sağlıklı çürüksüz dişlere ve sağlık diş etlerine sahip olması temel şarttır.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 54
Kayıt tarihi
: 04.02.19
 
 

İstanbul Üniversitesi Çapa Diş Hekimliği Fakültesi mezunudur. Dentista Ağız ve Diş Sağlığı Polikl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster