Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Temmuz '13

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
38204
 

Son on yıldaki benzin fiyatları ve benzindeki fiyat artışının nedenleri...

Son on yıldaki benzin fiyatları ve benzindeki fiyat artışının nedenleri...
 

Düşen yılana sarılır misali…

Bizim iktidarda bütçe açığını azaltmak, cari açığı aşağılara çekmek için akaryakıt fiyatlarına zam üstüne zam yapıyor. Pardon ayarlama…

Ha yapılan zamları onlar yapmıyor. Zammı, Akaryakıt Dağıtım Şirketleri yapıyor!

Bizim iktidar indirimleri yaparak, halkın biraz rahat nefes almasını sağlıyor(!)

Akaryakıt fiyatlarında dünya lideri olmamızın nedenine gelince: Biz ülkesini çok seven bir halk olarak, akaryakıt üzerinden verdiğimiz vergiler ile açıkları kapatıyoruz(!)

Açıkların nereye gittiğini hiç sormayın!

O paracıklar bir yerlere gidiyor! Mutlaka bunda da bir hayır vardır deyip, dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanmaya devam edin.

Aklınıza akaryakıt fiyatları böyle niçin füze gibi diye bir soru gelebilir. Sakın böyle bir soruyla başınızı ağrıtmayın.

Şöyle bir araştırma yapalım dedik.

Akaryakıt fiyatlarındaki artışın nedeni, döviz kuru ve uluslararası ham petrol fiyatlarındaki sık değişim.Benzinin 5 lirayı aşmasında, son dönemde uluslararası piyasalarda petrolün varil fiyatının 110 dolara yükselmesi etkili oluyor. Ancak, yükselişteki asıl etmenin, artırılan ÖTV tutarı ile akaryakıtta ‘verginin vergisi’nin alınması olduğu da bir gerçek.

Bu savımızı şöyle bir örnekle desteklemek pekâlâ mümkün. Temmuz 2008'de petrolün varili uluslararası piyasalarda 145 dolara çıkarak rekor kırmış, buna karşılık Türkiye’de benzin litresi 3,5 liradan satılmıştı. O zamanki döviz fiyatları diyenler olabilir, haklılar. Ancak akaryakıtın fiyatı yarı yarıya azaldığında da indirim yapılmadı.

Biz ekonomide mucizeler yaratan AKP iktidarı dönemindeki benzin fiyatlarına bir bakalım.

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 1 litre benzinin fiyatı ortalama 1,48 lira, bugün bu rakam 5 lirayı aşmış bulunuyor.

İşte Yıllara Göre Benzin Fiyatları

2002 1,48 TL

2003 1,80 TL

2004 1,98 TL

2005 2,55 TL

2006 2,79 TL

2007 2,89 TL

2008 3,21 TL

2009 3,15 TL

2010 3,68 TL

2011 4,00 TL

2012 4,70 TL

2013 5,03 TL

Yani; benzinin fiyatı üç kat artmış!

Maaşlar mı? Onu boş verin!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yorumları okudum,şu pırlanta durumu; yarım,yüzeysel bir araştırma yapan için korkunç birşey görülüyor pırlantadan ötv alınmaması , peki hiç araştırdın mı neden alınmıyor HAM MADDE pırlantada bu ötv? kim talep ediyor bunu? Zengin hanımlara jest olsun diye gördünüz muhtemelen sizin profildeki her insan gibi...İlk önce güzel bir araştır sonra ezberlediğin cümleleri yazmaya bak. Elinizde belirli cümleden oluşan bir laf stoğu var sırf bunu teyp kaydı gibi aynı melodide söylüyorsunuz ama o stoğun çoğu çürük!! Bir araştır sonra yaz köşene. Sonra petrolden bahsediyorsun. Devekuşu misali sırf hükümete olan kinin yüzünden USA veya EURO da olan krizleri petroldeki dalgalanmalardan neden bahsetmiyorsun!!Global ekonomik problemleri görmezden gel sonra hükümete devlete suç at. Bunlara senin gibi tek yön mantalideki bağnaz insanlara yutturursun ancak. Yukarıda yorum yapanlar çok güzel cevap vermişler.Ha birde sana göre aydın bana göre de muhalefet yalakası olabilir,nasıl sana göre ters olsa da.

Ömer Çakıcı 
 10.06.2015 4:37
Cevap :
Sen araştırarak yaz ve bol pırlantan olsun. Zenginin malı züğürdün çenesini yorar misali. Pırlantayı savunurken, halkın boğazından geçen kuru ekmekten bile yüzde 8 vergi alındığını bilmiyor olamazsın. Ekmek bulamayanlar pasta mı yesin? Pırlanta ile global ekonominin nasıl bir bağlantısı olabilir. Global ekonomi prlantadan vergi alınmayacak mı diyor? Geçin bunları! Devleti savunacağım derken, zenginlerin değirmenine su taşıyorsun. Ayrıca benzin fiyatlarına değinmemeni garipsedim. Sen iktidar yalakası mısın? Muhalefet yalakasını ilk kez duydum. Muhalefete yalakalık yapılır mı?  16.06.2015 13:08
 

İş var tabi.. Sizin gerçek iş hayatı ile ilgili bilginiz az galiba.Şöyle kabaca bir örnek vereyim.Bir zeytin ağacı var.Üzerinde 10 bin zeytini var.Kapıda da 10 bin işçi var.Aynı işi 1 kişiye verip 3 günde de yaptırabilirsiniz.Ya da herbir kişiye 1 zeytin toplatarakta yaptırabilirsiniz.İş ve işçi kavramı budur.Günümüzün birim iş maliyeti ters mantıkla işlesede daha fazla işçi çalıştırabilmenin yolu budur.Ben sıfır işçide çalıştırabilirm.Bu sermayenin tercihi olur.Olağan dışı teknoloji yatırımı yaparım.Yalnızca 1 kişi ile milyar dolar üretim yapabilecek bir fabrikayı çalıştırabilirim.Ki NASA nın yaptığı budur.Olağan dışı teknoloji yatırımıyla trilyon km ötedeki işletmesini bir kaç kişinin elektronik kumandasıyla çalıştırmasıda bir iştir.Gerçek işsizlik yapılacak hiç bir işin olmadığı ortamı tanımlamalıdır.İşsizlik elbette bir veridir.Fakat yaşananı tek başına yalın olarak tanımlamaktan uzaktır.Mesela siz iş görebilme gücündesiniz ama emekliliği seçerek kişisel bir tercih yapmışsınız.

Keniron 
 24.09.2013 9:09
Cevap :
Sizin hesaplarınıza ve iktisat bilginize güvenecek olursak, işveren batar. Pırlantadaki ÖTV'yi görmezden gelip, gemiciklere verilen mazottan vergi almayan iktidara yaranmak için gerçekleri saptırmak size hiç yakışmıyor. İşte son Beşiktaş-Galatasaray maçında bedava maça girip, sahaya çıkanların bahaneleri! Yani benzin fiyatı ile ham petrolün aynı paralelde gitmediğini anlatmak için daha ne yapmalı. Sizin gibi benzin daha pahalı olmalı mı demeliyim. İnsanlar belli bir süre çalışır ve emekliye ayrılır. Şu anda benim çalışmadığımı siz söylüyorsunuz. Oysa ben bedenen tarım işçiliği yapıyorum. rahmetli babamdan kalan portakal bahçesinin budamasından, sulamasına, gübrelemesine, ilaçlamasını ben yapıyorum. Siz de hariçten gazel okuyorsunuz.  24.09.2013 13:41
 

mesut bey araştırmışınız akp hükümetinin 11 yıllık yakıt tablosunu vermişsiniz yanlarına varil fiyatlarınıda yazsaydınız yukarda belirttiniz ama sene sene iyi olurdu ben araştırdım 1983 yılında varil fiyatı 34 dolar benzinin litre fiyatı 117 tl 2002 yılında 23 dolar ken 1660000 tl çıkmış tam 14188 kat artmış varil fiyatı inerken ozamanki hükümette indirmemiş akp iktidara geldiğinde varil fiyatı 33 dolar civarındaydı şimdi 113 dolar civarında varil başına 3 kattan fazla artmış litre bazındada 3 kat civarıda niye anlizleri tam adaletli bir şekilde vermiyorsunuz dolar niye bu kadar artmış önceki hükümetlerde.... adalet,adalet,adalet yorumlarda adalet olmalı

ümit özüdoğru 
 16.09.2013 16:55
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  17.09.2013 15:16
 

Dürüst de değilsiniz tabii! Ben emekli ve çalışanların 2002 den itibaren maaş artışlarını yazdım.Ya bunu yazmayada gerek yok zaten milyonlarca emekli ve memurun bildiği şey zaten.Siz benim maaşım o kadar artmadı dediniz.Niye yazmıyorsunuz dürüstçe?1. derece emeklilere az yapıldı evet.Ama bu rakamlar az sayıda.Genele yani daha az maaş alanlara yapılan zamlar ortada.Oranları konuşuyoruz.Kime hangi maaşın yeteceğini ya tahmin ederiz ya da bilemeyiz.Ama rahat rahat sorarken iyi de cevaba gelince niye bu sıkıntı?..Benzinin ucuzluğundan bahsetmişim!...böyle yalan sepet,karma çorba...öyle mi yazdım ben?Pahalı dedim ben de zaten..Ne demişim eski yazdıklarımda?"Evet doğru söylüyorsunuz vergileri yüksek"..Siz düşmeli istiyorsunuz.Ben bu fiyatlara rağmen daha da artmalı diyorum.Fakat ayrışmalı kullanım yerine göre.İşsizlikteki göreceli mantığını irdeledim.Fiili olarak iş varsa işsizlik gerçek değildir.

Keniron 
 05.09.2013 15:27
Cevap :
Siz benim dürüstlüğümü tartışamazsınız. Birisinin dürüstlüğünü tartışan kişi, kendisi de dürüst davranmıyor demektir.Hangi maaş et fiyatı kadar arttı? hangi maaş benzin fiyatı kadar arttı? Yandaş sendikalar kurup, tehditle memurları üye yaparak imzalanan sözleşmelerle bu iş sizin dediğiniz gibi olmuyor. tabi ya bu ülkede işsizlik son on yılda yüzde onun altına fazla düşmedi. Bir ara yüzde 14'lere kadar çıktı. Aslında bu TÜİK'in yaptığı açıklama, gerçek bundan daha fazla. İş varda işsizler mi çalışmak istemiyor? Sizde iktidar sahipleri gibi bir lafı söylüyorsunuz ve nereye varacağını hesaplamadan, vatandaş bunu nasıl olsa unutur diyorsunuz. Yakında ülke yurt dışından işçi ithal edecek derseniz hiç şaşırmam. Benzin fiyatlarına gelince, siz artmalı dediğinizden olsa gerek, önce 14 kuruş zam yapıyorlar, sonra 12 kuRUŞ indiriyorlar, indirim yaparken davul zurna çağıranlar, yaptıkları zammı sessiz sedasız yapıyorlar. Ve siz bu politikayı destekliyorsunuz öyle mi?  07.09.2013 7:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3059
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster