Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '20

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
23
 

SON OSMANLI

Son Osmanlı, kimdir diye hiç düşündünüz mü?

Hanedan kütüğüne asırlık adet ve törelerle kaydedilen, 101 pare top atışı ve hatırasına sikke bastırılan en son üye 4 ,şubat, 1921 yılında Şehzade Ömer Faruk Efendi ile Sabiha Sultan'ın ilk çocukları Fatma Neslişah Sultandır. 1922 yılında saltanat lağvedilip Hanedan sona erdiği için Hanedan defteri kapanmıştır. Sürgünde çocukluk ve gençlik dönemini Fransa'nın Nice kentinde geçiren Neslişah Sultan liseyi bitirip 1938 yılında ailesiyle birlikte  Mısır'a göç ederler. Güzelliği ile göz dolduran Neslişah Sultan 1940 yılında Mısır sarayına gelin olmuştur.

Türkiye O'nu Mısır veliahtı Abdülmumin'in eşi olarak diplomatik pasaportla İstanbul'a geldikleri 1947 yılında magazin basınında çıkan boy boy resimleri ile tanımıştır. Son derece sosyetik alımlı ve genç bir Osmanlı torunu, milletimizin hayallerinin çok üstündedir. Zerafeti, nezaketi davranışları ve konuşmaları tam bir  İngiliz prensesini andırmaktadır.

1952 yılında Mısır  ihtilalinden sonra Eşi Kraliyet naibi, kendisi Naibe (First Lady) olur. Fakat çok geçmeden Uluslararası bir komplo sonucu mahkemede yargılanır. Neslişah Sultan savunmasını kendi yapar ve  hukuk çevrelerinin takdirini  toplar. Aklandıktan sonra yurt dışına çıkar ve 1963 yılına kadar Fransa'da ikamet eder, sonrasında İstanbul'a döner ve cemiyetten uzak sade bir hayat yaşar.

Osmanoğlu ailesi uzun yılar basına konuşmaz ve beyanat vermezler. Hatta kimliklerini herkesten saklarlar. Ta ki Devlet ricalinden şefkat ve yakınlık görene kadar. Resmi ağızdan Ecevit'in ''Vahdettin hain değildir.'' beyanatı ve Özal'ın yurt dışı gezilerinde kendilerini ziyaret edip yakınlık göstermesi üzerine çok güvendikleri gazeteci ve tarihçi yazarlarla mülakatta bulunmaya başlarlar. Milletimizin büyük bir kısmı dedeleri Fatih, Yavuz, Kanuni sevgisiyle hep sürgündeki Osmanoğullarına sempati ile bakmışlar cenaze namazlarını kımışlardır.

1952 yılında Menderes hükümetinin izniyle hanedanın sürgündeki kadın üyelerine vatandaşlık hakları geri verilmiştir ve annesi Sabiha Sultan da Çengelköy'de yaşamaktadır. 1977 yılında erkek üyelere de vatandaşlık verilince sürgün bitmiştir.

Mısır Firavunlar tarihi, Fransa ihtilal ve Cumhuriyet dönemi, 18.yy.dan itibaren Osmanlı,Rus tarihleri , Ortadoğu coğrafyası, yabancı dillere hakimiyeti ve çok güzel Türkçesiyle Neslişah Osmanoğlu tam bir entellektüeldir. Altı dilde yazar ve konuşur. Dünyanın tanıdığı büyük opera ve sinema yıldızları ile arkadaş ve dostlukları vardır. Dünya literatürünü orijinal dillerindentakip eder. Türk sanat camiası da değerini sonradan öğrendiği Sultan Efendi'nin 90 .yaşgünü münasebetiyle Rahmi Koç'un verdiği resepsiyona iştirak etmiş kendisiyle tanışma fırsatı bulmuşlardır.

Yahya Kemal'in ifadesi ile annesi Sabiha Sultan da Türkçeyi çok iyi konuşur ve yazardı. Sabiha Sultan Osmanlı tarihinin son devrini bizzat yaşamış , mektupları ve beyanatları tarihçiler için belge niteliği taşır. O'da İlber Ortaylı hocanın ifadesi ile Türkçe ve arapça dil bilgisi ve görgüsü ile zamanın entellektüellerindendir.

Kuzenleri dünyaca ünlü yazar ve gazeteci Kenize Murat ve Turizmci Hümeyra Sultan en yakın dostlarıdır. Yaz tatillerini Hümeyra Sultan'ın Kuşadası'ndaki otelinde geçirir. 

Bir ropörtajında Neslişah Sultan, pencereyi açıp İstanbul'un silüetini işaret ederek ''Güzel olan ne varsa dedemler yapmış'' demiştir. Gerçektende turist rehberleri yabancı ülkelerden gelenlere hep Osmanlı sanat ve mimarisini tanıtırlar.

Hanedanın tarihin derinliklerinde kaldığını artık bir büyük aile olduklarını siyasi bir beklentileri olmadığını, Cumhuriyetin getirdiği yenilikleri takdirle karşıladıklarını, kendilerinin de aynı ıslahatları düşündüklerini beyan etmiştir. Kesinlikle kırgın olmadıklarını, cenaze ve bazı tarihe ait kutlamalar için ailenin biraraya gelip hasret giderdiklerini beyan edip prenseslik bir meslektir. Adabı vardır. Mesela büyüklerin kendilerine ''Siz Osmanlı sultanısınız. Kederinizi ve sevincinizi belli etmeyeceksiniz. Muhtaç birini gördüğünüzde cebinizde kuruş olmasa bile ihtiyacını görmelisiniz.'' tavsiye olunduğunu bildirmiştir.

İyi bir at binicisi ve kayakçı olduğu bilinen Son Osmanlı Fatma Neslişah Osmanoğlu , 2.Nisan,2012 yılında vefat etmiş cenaze namazıOsmanoğlu ailesi, ve devlet erkanının katılımıyla kılınmış ve İstanbul Aşiyan mezarlığına defnedilmiştir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 128
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 74
Kayıt tarihi
: 04.12.17
 
 

İlgi duyduğum alan tarih. Milli mücadele ve Osmanlı tarihine  odaklandım. Gözden kaçan tarihi şah..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster