Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Haziran '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
8235
 

Son seçim anketine göre AKP hızla eriyor!

Son seçim anketine göre AKP hızla eriyor!
 

Gezi Park’ı eylemleri başladıktan sonra birçok kamuoyu araştırma şirketi anket yapıyor. Daha önceleri AKP’yi yüzde 50’lerde gösterenler, anket yapmayı bir kenara bırakıp, televizyon televizyon gezerek, görüşlerini açıklamaya başladılar.

Televizyonlara konuşan anket şirketi sahipleri ve yöneticileri, Gezi Park eylemlerinin AKP’ye oy kaybettirmeyeceğini savunuyorlar. Ancak konu ile ilgili anket yapmadıklarını, Türk halkının uzaktan nabzını tuttuklarını(!) söylüyorlar.

Tabi bu arada anket yapan firmalar da yok değil! O anket şirketlerinden birisi de Gezici Araştırma Şirketi.

Gezici Araştırma Şirketi tarafından yapılan son ankette, yerel ve genel seçimlerdeki oy eğiliminin yanı sıra, PKK, Kürt sorunu, alkol yasakları ve başkanlık sistemi gibi konular ele alındı. 

Türkiye genelinde sosyal, ekonomik, politik ve kültürel konular ile ilgili seçmenin algısını belirlemek üzere 1 – 2 Haziran 2013 tarihlerinde, TÜİK verilerine göre Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde, 36 il ve 184 ilçede bunlara bağlı 196 mahalle ve köyde, 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden 1.639’u kadın ve 1.639 erkekle toplam 3.278 katılımcıyla, hanede yüz yüze görüşme metoduyla yapılan bir anketin sonuçlarını kamuoyuyla paylaştılar.

Örneklemin seçilmesinde, çok aşamalı – tabakalı – tesadüfî yöntem, görüşülecek deneklerin belirlenmesinde ise, cinsiyet ve yaş kotası uygulamışlar.

Araştırma sonuçları gerek sahada, gerekse bilgisayar ortamında çeşitli kontrollere tabi tutulmuş, elde edilen bulguların tutarlılığı gözlemlenmiş.

Araştırmanın hata payı güven sınırları içerisinde % 1,4…

Çalışmanın yürütüldüğü 36 il şöyle;

Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Batman, Bolu, Bursa, Balıkesir, Bingöl, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İçel, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Kahramanmaraş Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Trabzon, Van, Yalova ve Zonguldak.

İşte o anketin herkesi şaşırtacak sonuçları.

SORU: Milletvekili Genel Seçimleri bugün yapılsa, yani sandık bugün önünüze gelse kime – hangi partiye oy verirsiniz?

Verilen cevaplar şöyle :

AKP : %38.5

CHP : %31.8

MHP : %18.5

BDP : %8.2

SP : % 2.3

Diğer : %0.7

AKP’nin oylarının bir kısmı MHP ve CHP ye kaymakta. MHP’den de CHP’ye Küçük bir oy kayması var. BDP’de ise 1.5 ay önce 9.1 iken şuan 8.2’ye geriledi. BDP Oylarının %12’si (dindar oylar) yeniden AKP’ye gitmiş.

Türkiye’nin bölgelerine göre bakıldığında AKP’nin oy kayıpları iç Anadolu, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde daha fazla. Karadeniz bölgesinde de ciddi oy kaymaları başlamış.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

eğer seçimde sorun olduğunu düşünüyorsanız görev alın. sorunun değil, çözümün parçası olun.

fulya tekkanat 
 11.06.2013 13:04
Cevap :
Merhaba, alıyorum zaten. Selamlar...  11.06.2013 18:56
 

Tencere tava hepsi hava deidkleri gibi anket sonuçları da bana göre hava baştan belirleniyor belirti vermeyenlerde sonda hallediliyor...selamlarımla.

Tülay EKER 
 11.06.2013 9:59
Cevap :
Merhaba, yorum ve katık için teşekkürler. Tencere tava, çal çal oyna. Artık güçleri yetmiyor! Selamlar, saygılar...  11.06.2013 19:02
 

bu "gezici arastirma sirketi" de nerden çikti yahu ??? bunu gezidekiler mi kurmus ??? verdikleri anket sonucu ancak gezidekiler içinde yapilmis olabilir, bugun AG gibi ciddi bir arastirma sirketi %60'dan bahsetti ... cumhuriyet mitingleri 10 puan kazandirmisti bu da 10 puan kazandiracak

Demokrasi Penceresinden 
 10.06.2013 22:29
Cevap :
İşinize gelmedi değil mi? Sandık sandık diye yırtınıp, milli iradeyi hep önde tutanlar, milli iradeye saygı göstermediklerini milletvekillerini içeride tutarak gösteriyorlar. Tabi sizin gibi tetikçilerde, rastgele ateş ederek, kimin yaralandığına bile bakmıyorsunuz. Siz gezi park'ı eylemlerini de kınıyorsunuzdur. Çünkü sizin demokrasi anlayışınız, biat etmeye dayanıyor!  11.06.2013 10:35
 

SEÇİMİN SONUCUNA OYLAR DEĞİL BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ ETKİ EDİYOR...BEN ÖYLE DÜŞÜNÜYORUM O BAKIMDAN SONUCUN FARKLI OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM MALESEF...

Cumhur Milletoğlu 
 10.06.2013 17:17
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Olabilir. Gerekli önlemi siyasilerin alması gerekiyor. Selamlar, saygılar...  10.06.2013 18:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2749
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster