Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Kasım '08

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
2635
 

Sonbaharda da aşk vardır...

Sonbaharda da aşk vardır...
 

Sonbaharlar, romantizmin adıdır.


Sonbaharlar, insan ruhunun derinliklerine kadar esen bir 'Sonbahar senfonisidir' Yaşamın bütün kıvrımları, bu senfoninin ezgileri önünde, bir yaprak gibi; eğilir, bükülür, döne döne , kıvrıla kıvrıla, evrile çevrile ve de salınarak, savrulup saçılırlar. İzmir’de Sonbahar, bir başka güzelliktir. Bir sarışın dünyanın, yeniliklere merhabasıdır.Ta, Kalamaki Ormanlarının denizle öpüştüğü yere kadar.

Besteci G. Bizet’ in İnci Avcıları Operasındandır şu cümleler: ‘ Siz, ey güzel günler / Ey gençliğin çiçekleri / Heyhat’ Çoktan beri / Sizin için, kalbim inler.’ Bu şarkıda, geçen güzel günlere içli bir sesleniş var. Gençliğin, çiçeklerle çiçeklenen güzelliği sergileniyorken, uçup giden berrak günlerin ardından, gelinen duruma işaret ediliyor. Sessiz bir ağıt esasında bu.

Bilemeyiz. Her Sonbahar gelişinde hüzünleniriz. O şarkıdaki gibi ‘Düşen bir yaprak görürsen, beni hatırla demiştin’ der şair. Niçin der? Çünkü o, Sonbahar’lardan birinde sevmiştir onu. Şarkının gelişinden anlıyoruz bunu. Evet. Sonbaharlarda da aşk vardır. Bakmayın siz, o şarkıdaki gibi 'Nisan Mayıs ayları, gevşer gönül yayları' diyenlere. Olsa olsa, kafiye zorunluluğundan öyle denilmiştir.

Sonbahar’ lar, hayatımızda önemli yer tutar. Bütün yaz alıştığımız o renklerin yerine tabiat, renklerin bütün tonlarını, sergilemeğe başlar. Yaşanan başkalaşımdır. Tabiat, yazın, sancıyla doğar, bin bir emek ve heveslerle. Göçerken de aynı sancıyle sessiz sedasız savrula savrula silinir, yok olur gider. Tabiat, bu son yolculuğunda bile bir romantizm saça saça veda eder. Düşen yapraklar, bizlere çok şey ifade eder. her birinde güzellikler ararız. Yitik sevdalar çağrıştırır nedense bu Sonbaharlar. Hüzün yüklü bulutlar gibi atmosferimizden sürünerek gelip geçerler.

Bir yanda, mazimizden kopamayız. Geçmişin güzellikleri de gelir gözümüzün önüne. Şaşkınızdır. Mukayesesini bile yapamayız.. Bazı bazı elimiz şakağımızda sararan yaparaklara bakıp bakıp, yüreğimizden bir telin ‘Çıt’ diye koptuğunu hissederiz.

Sonbaharlarda çile, dokunur, dert dokunur, sevda dokunur aşk gergeflerinde, hüzün çıkmazlarında. Bazı bazı haz, bazı bazı gurur verir yaşanmışlıkların adına. Bir apayrı asaleti vardır. Sonbahar esasında, aşk mevsimidir. Aşkların en şahanesi yaşanır. Ruhlar bu mevsim, hem dingindir, hem de divane.

Tabiat, kendisini son defa daha sevdirmek için, çarpıcı tonları ile renklere bürünür. Sevgililer de bu mevsim tabiata bakarak birbirlerine içlerini açar, tel tel olmuş duygularını gösterirler. Bu mevsimde tabiatla sevgililer arasından su sızmaz.

Bir yandan, geçmişin güzelliklerinden henüz kopamamışızdır. Tazedir içimizdeki o cıvıltılar. Bazen de, kadir kıymet bilememişizdir, onun hayıfını taşırız sızım sızım..

Eskiden turnalara bel bağlardık. Kuğulara da ‘Sandaldan gemilersiniz, bizi de gittiğiniz yerlere götürün’ diye yakarırdık. Turnalarla sevdiklerimize selam yollardık. O coşkulu hayallerden sonra, sararmış yaprakların hışırtısı ile baş başa kalıvermek, bizi ürkütür nedense.

Sonbaharların: bizden çok şey alıp gittiğine ve verdiğine inanmışızdır bir kere. Gökte bir bulut ağlasa ‘ Hah, deriz. Sevgili bu gün ağlamış!’ Hissetmişizdir çünkü. Sorun bakın, hakikaten ağlamıştır. Nedense, hep Sonbaharlarda ağlamıştır, ağlatmışızdır.

Çarelerimizi yitirdiğimiz günler olmadı mı? Olmuştur elbet. İşte o an, kabuğu çatlamış bir nar misali, buğulu camlar ardından, kanadığını da hissetmişizdir kalbimizin. İşte, düşlerimizde bile yeşeriyorsa çimenler, dağlarında yakılmış ateşleri, gözyaşları ile söndürebiliyorsanız, bütün bunlar, Sonbaharımızın marifetleridir. Dahası da var. Bitmez!

Ve yine günlerden bir gün, gece yarısında, bir rüyadan uyandığımızda ve gözlerimizi açınca, yanı başımızda o bırakılan sıcaklığı, özleyebiliyorsak, yine günlerden bir gün, bir sahil kasabasında, Sonbahar rüzgarları arasında, köpürüyorsa deniz, kumsaldaki dalgalar silse bile onun eski ayak izlerini, bile bile arayabiliyorsak.

Sonbaharlarda da güzellikler aramalıyız esasında. Vaziyet onu gösteriyor. Kelebekler ağlamaz. Onların kanat çırpmaları ses vermez! Hiç duydunuz mu? Kısacık yaşantılarında bile uzun ömür yaşadık sanırlar. İşte o kelebeklerle birlikte oturup yas tutabiliyorsanız, siz Sonbahara ve Sonbaharlara layıksınız. Yoksa ağladığınız boşa gider, hiç zahmet etmeyin!

Günlerden bir gün; sevgilinize, kalbinizi tuta tuta gelip ‘Öksüz gözlerimdesin, unutma beni! Diyebiliyorsanız bu mevsimde. Ve de bir seher vakti süt beyaz nefesiyle sisleniyorsa deniz, içinde sevdiğinizin tütsüsü olan bir sabah duasını, getiriyorsa pencerenize ve henüz uyanmamışsanız, ürpermeyin hiç. Gelen sevgili değil, Sonbahar’dır. Ona alışın, onu, sevgilinizle birlikte kucaklayın.

Biliyoruz ki, yine Sonbahar’lar gelecek. Yine yapraklar düşecek. George Bizet’in o şarkısındaki gibi ömürler eksilecek, giden günler, geri gelmeyecek!..

Siz, siz olun, her düşen o sarı yaprağın ardından, kalbinizi tuta tuta ve uzun uzun ufuklara bakarak sevgilinizi arayın. Hınzır, neredeyse çıkar gelir birazdan.

Yeter ki, güller ağlamasın, umutlar hep yeşil kalsın!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hangi mevsimde geleceği belli midir hocam... Her an her yerde çıkabilir karşımıza... Umutlarım yeşil ama aşk yok, yine de güzel hayat... Bekleyelim bakalım...:))

Sema Sener 
 11.12.2008 20:56
Cevap :
Adı üzerinde. üç harfli canlar yakar. Doğru. Ne zaöman geleceği belli olmaz.Dediğin gibi olsun. Aşk olmasa da meşk olsun. Umutlar yeşil kalsın. Zaten meşk yapmaktan aşka vakit yok desene. Bekleyelim bakalım. Saygı ile...  11.12.2008 22:44
 

Dilerim hepimiz yeşil umutlar arasında yaşlanırız. BU arada tek yapraktan ziyade :) sondan 3. daha hoş. :)

Mavi. 
 24.11.2008 12:54
 

Doğanın yeni üretimler yapmak için yaptığı hazırlıktır son bahar... Aslında son da olsa bahardır yine yeşillenmek isteyenlere... azıcık hüzün de olsa... soğuğundan, ıslağından ve son bahar vurgunundan korunmanız dileğimle..

Ahmets 
 21.11.2008 13:36
Cevap :
Anlayan yüreklere 'vurgun ' tesiri yapar aynıı zamanda. Güzel tanımlama  21.11.2008 15:43
 

Akla gelen sevgililerin anımsanma mevsimidir sonbahar; yazın hasat dönümü gibi, sevdaların yeniden yeniden ölçülüp biçilmesi zamanıdır. Bu yüzden her sonbaharda çalar kapımızı melankoli, gökteki iki martıya iç çekilen zamanlardır.. Neyse ki, çabuk geçer haylaz bir çocukluk gibi zaman, yoksa maazallah toparlanmak yürek ister, güç ister. Güzel yazınızdan keyif aldık, kaleminize sağlık. Selam ve sevgilerle..

Gülpembe 
 20.11.2008 23:31
Cevap :
Yorumlama güzel. Bana söz bırakmamışsınız. Teşekkür ederim.  21.11.2008 12:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 883
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster