Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Eylül '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
319
 

Sonbaharda da aşk vardır. yeter ki ümitler solmasın, güller ağlamasın, umutlar hep yeşil kalsın.

Sonbaharda da aşk vardır. yeter ki ümitler solmasın, güller ağlamasın, umutlar hep yeşil kalsın.
 

Sonbaharda da aşk vardır.


 

Sonbahar rüzgârları, esti eser, geçti geçer gönüllerimizden. Kapımıza tomar tomar sarı yapraklarını, getirip yığaraktan. Her adımda da rastlarız onlara. O sarı yapraklara.

Hayat! Ne tuhaf? Yaşarken; İyiydi, şimdi, sarı sarı yaprak olmuşlar, yerlerde sürünüyorlar. En ufak bir esintide, bir oradan bir oraya savruluyorlar.

O yaprakları biz, çiçeği ile, yeşili ile, kokusu ile, yaydığı ışığı ile göz bebeklerimize değercesine, öylesine sevmiştik. İçimize çekerek, koklayaraktan.

Şimdi? Onlar da devirlerini tamamladılar. Biliyoruz. Bir o yana, bir bu yana savruluyorlar şimdi. Kimileri de, tutundukları dallardan düşmemek için, son kez direniyorlar. Düşmek, telef olmaktır zira.

Neden hüzünleniriz her Sonbaharlardadır? Sevdiğine o şarkıdaki gibi “ Düşen bir yaprak görürsen / Beni hatırla” demiş? O yapraklarda neler vardır, bilemeyiz. İkisinin arasındaki bir şey o. Belki de, Sonbaharda sevmişlerdir birbirlerini. Sarı sarı yaprakların düşüşünü, ıslak gözlerle, yanak yanağa seyretmişlerdir belki! Dudak dudağa gelerek, dudakları ile mühürleyerekten yemin etmişlerdir belki de “Aşkımız sonsuzluğa kadar kanat açacaktır” diye.

Besteci  Georges .Bizet’in  “İnci Avcıları” nı bilir misiniz? Hele Türkçe sözlerini?... “Siz, ey güzel günler / Ey gençliğin çiçekleri / Heyhat! Çoktan beri / Sizin için kalbim inler. Bu şarkıda, gençliğin çiçeklerine, bir özlem var. O çiçeklerin sararıp solma endişesi var. Hep “aynı kalsın” dileği var. Berrak günlerin, çiçek çiçek açan aşkın, o güzelliklerin, bir gün soluvermesi endişesi var. Piyano Hocam Hayrünnisa Hanım, hem çalar, söylerken de ağlardı. Türkçe sözler de ona aitti. Ağladığını bir türlü öğrenemedik.

Hocamız şöyle derdi: “Bir gün, günlerden bir gün, yapayalnızsanız, gurbetteyseniz, sevgilinizden uzak kalmışsanız, bir ağaca yaslanın ve gözlerinizi batan güneşe çevirin. Ve ufukta son kızıllıklar lime lime gökyüzünde erirken, size öğrettiğim bu şarkıyı mırıldanın. Ve şuna emin olun ki, sevdiğiniz, bu sözleri duyacak. kalbinde hissedecektir. Acınız, hüsranınız, kimsesizliğiniz, ve gurbetçiliğiniz, boynu büküklüğünüz, bu şarkı ile hafifleyecektir.” Derdi.

Sonbaharların sararan yaprakları, bir yaman başkalaşım değil mi? Tabiat onu, bin bir emekle, sancılarla doğurup yapraklarla bezemişti. Şimdi de aynı yaprakları, yerde savrulurken görüyoruz. O düşen yapraklar bizlere, çok şeyler söylerler.

Sonbaharlar, “aşk, sevinç, hüzün ve masal” demektir zaten. Bir aradadırlar. Onları öyle yerlerde sürüklenirken görünce, çimizden bir telin“Çıt”diye koptuğunu hissederiz. Hüzün yüklü bulutları bazen, ağlatırlar insanı. Peş peşe damlalaşır yanaklarınızda o yaşlar. Ne zaman aşağı doğru süzülüp aktığının, farkına bile varamazsınız. Sebebi bellidir. Bunu, içimize sormak gerekir.

Sahi! Sonbahar yaprakları bizi, niye böyle ürkütür?! Bizlerden, çok şeyler alıp gittiğine mi inanırız?! Hep böyle vesveseli miyizdir? Yüreklerimiz hep burkuk mudur?

Gökte bir bulut ağlasa “Sevdiğimiz bu gün ağlamış mı”, deriz? Nedir bu Sonbaharlardan çektiklerimiz? N’aparsınız, alışacaksınız.

Günlerden bir gün, sevgilinize, bu Sonbaharda kalbinizi tuta tuta gelip “Öksüz gözlerimdesin, unutma beni” diyebiliyorsanız…Ve de bir seher vakti, süt beyaz nefesiyle sisleniyorsa deniz. İçinde sevdiğinizin tütsüsü olan bir “Sabah duası” getiriyorsa pencerenize ve henüz uyanmamışsanız, ürpermeyin hiç! Gelen, sevgili, mevgili değil, “ Sonbahar” dır. Ona alışın, o’nu sevin, o’nu, sevgilinizle birlikte kucaklayın!

Yeter ki, hayattan umutlarınızı yitirmeyin.

Yeter ki, güller ağlamasın.

Yeter ki,  güller solmasın, “umutlar hep yeşil kalsın!”

 

 

 

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne kadar güzel bir yazı.. huzur ve mutluluk veren düşünceler.. Sonbahar, yapraklar, aşk ve hüzün hepsi bir arada muhteşem duyguları çağrıştırıyor.. ilham veriyor, ne hoş.. bu mevsim bambaşka bir güzellik katıyor yaşamlarımıza, değil mi ama.. :)) Ruhumu dinlendirdim bu güzel sonbahar yazınızı okurken, elinize sağlık yazarım. Sağlıcakla kalınız, sevgi ve selamlarımla.

Nermin Ayduran 
 17.09.2016 13:56
Cevap :
Sonbahar, mevsimlerin en güzeli. Eee, güzele ne yakışmaz. Sizden bahsediyorum. İsmi güzel, ruhu güzel, cismi güzel, kalemi güzel, edası yerinde. Hızlı mı hızlı. Daha ne olsun. Bütün güzellikler, kalbinize doğsun. Sonbaharlar hepimizin. Laf aramızda, kelimeleri iyi kullanabilenlere mahsus haliyle. Yoksa aşağı kurtarmaz. Şair " Kuru dallar arasında, sen gelirsin aklıma" dieye ne güzel söylemiş. Demek ki Sonbaharlar özlem giderici. Hep son baharları yaşayalım. Sonbaharları kimselere vermeyelim. Sonbahar hüzün demektir ama biz onu şirinleştirelim. Tıpkı sizin de yazdığınız o şiirdeki gibi. Kalın, güzellikle, özellikle ve de sevgiyle.  18.09.2016 18:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 881
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster