Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Eylül '08

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
476
 

Sonbaharin etkinliklerinden spor günü

Sonbaharin etkinliklerinden spor günü
 

KIBA-SEN


Bugün bizim yöredeki okullarda spor günü.

Sonbahar geldim dercesine serin bir hava. İyi ki yağmur yağmadı. Yoksa çocukların günlerdir hazırlandıkları bu özel gün ertelenecekti.

Kendi çocuklarımın mezun olduğu ilkokula gittim. tanıdığım bir iki yüz görebilir miyim acaba diye. Genellikle her yıl giderim. Tanıdığım öğretmenlerin yüzleri o kadar azaldı ki. Tam resim çekerken oğlumun sınıf arkadaşının annesi yanımda idi. En küçük çocuğunun spor günü için gelmiş. "Bu on birinci spor günü." dedi. Büyüdükçe çocuklar anne ve babalarının bu tür törenlere gelmesini pek istemiyorlar. İlkokulun son sınıfı tek şansımız.

Yarışlar, danslar, ve Türkiye de görmediğim bir dolu yarış. Öğrenciler okulda her zaman giydikleri spor şapkalarını, kırmızı -beyaz, giyerek gruplara ayrılırlar. Kendi takımları yarışırken tezahüratta bulunurlar. Bir yarışma vardır. KİBA-SEN ... Üç ögrenci bir diğer ögrenciyi omuzları üstünde kaldırıp adeta koşarak taşıtıp diğer ögrencinin şapkasını almaya çalısır. Kendisi beyaz şapkalı ise kırmızı şapkalının peşinde koşup şapkayı almaya çalışırken. Altıncı sınıf ögrencilerinin yarışmasıdır. Yarışma bittikten sonra bir ögrenci ağlıyordu kendi takımının şapkalarının çoğunun digğer grupça alınmasından dolayı. Öğretmen "Bu bir yarış kazanmakta var, kaybetmekte. Bundan sonrakini kazanmak için çaba göster." diyerek yatıştırmaya çalıstı.

En heyecanlılar birinci sınıf ögrencileri idi. Öyle ciddi ve hısla koşuyorlardı ki aynı hırsla yaşama sarılmalarını diledim içimden. Çünkü büyüdükçe bu tür faaliyetleri (MENDOU KUSAİ) sıkıntı verici bulanlar çogunlukta.

Öğlen üzeri ara verilir ger çocuk ailesinin yanına gidip birlikte OBENTOU (buraya özgü piknige vb yerlere giderken götürülen yemek ) yerler. Her gün okulda verilen yiyeceği yiyen çocuklar için değişik bir yiyecek.

Dedeler anneanneler babaanneler özellikle çocukların yarışı sırasında çok heyecanlanırlar.

Gelecek yıl birinci sınıf olacak adaylar içinde küçük yarışma vardır. Katılan herkes içinde boyama kitabı ve çerez bulunan bir torbacığı alırlar.

Velilerin de katıldığı yarışmalar vardır. İki gruba ayrılıp halat çekme yarışı yaparlar. Yıllar öncesinde bir kez halat kopmuş veliler yere yuvarlanmıştı. Şükür yaralanan olmamıştı. Kendilerine güvenen veliler için ip atlayarak koşma yarışmaları vardı eskiden. Şimdilerde daha kolay yarışlar düzenleniyor.

Çok çok eskilerde hemen hemen tüm toplumun katıldığı bir faaliyetmiş ama simdilerde yaşlılar kendileri için ayrılan özel yerden izlemekteler.

Beden eğitimi dersinin dersten sayılmadığı, o ders saatinde okulun bahçesinde ip atlayıp koşturduğumuz günler aklıma geldi. Bir iki ilkokul değistrmek zorunda kalmıştım ailesel nedenlerle. Hiç birinde spor salonu yoktu. Ortaokula gittigimde, o zamanki adı ile HALİDE EDİP KIZ LİSESİ, şaşırmıştım.

İlkokullarımızda spor salonu var mı simdi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bizim ilkokulda (Eskisehir Milli Zafer İlkokulu) spor salanu vardi ama biz cogunlukla bahcede oynardik.Ya da dedikce kosradik.Anaokulunda ve ilk okulda da boyle yarismalar duzenlenirdi ve ben ozellikle eller arkadan bagli sekilde elmayı isirmaya calisma oyununda hep birinci olurdum.. ^^ kucukken her sey daha guzeldi...

Fulya Krsta 
 04.10.2008 15:25
Cevap :
Beden egitimi dersine verilen onem iste ...ogretmen okulunda iken cocuklara ogretmek icin kendimiz de ogrenmek zorunda idik .o zamanlar meslek ogretmenleri yoktu . Oyle zordu ki ilk kez karsilasmistik oylesine donanimi olan bir okulla ...  04.10.2008 16:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 397
Toplam yorum
: 1163
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 1067
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1955 Niğde doğumluyum. Ancak Japonya'ya gelene kadar yaşantımın büyük bir bölümü Ankara'da geçti. Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster