Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '11

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
1074
 

Sonradan Ankara'lı olunmaz, Ankara'lı doğulur!

Sonradan Ankara'lı olunmaz, Ankara'lı doğulur!
 

A.Nilgün Aktaş objektifinden, Ankara Kocatepe Camii - 2007


Tatilde yaşadığım birkaç olay bu yazıyı yazmama sebep oldu.

Ankara'lı olmadıklarını hal, hareket ve şivelerinden tahmin ettiğimiz, sonradan Ankara’ya gelip yerleştikleri belli, birkaç aile ile tanıştık.

Nerelisiniz diye sorduğumuzda Angara’lıyız dediler. :)

Basbayağı değillerdi!

Biraz kurcaladığımızda Ankara’lı olmadıkları, sadece bir süre önce Ankara’ya gelip yerleştikleri ortaya çıktı.

Dalyan gezimizde tanıştığımız bir beyefendi, “Nerelisiniz?” diye sorduğunda, Ankara’lıyız dedik.

Kahkaha atarak, “İlk kez bir Ankara’lı, Angaralıyız demedi, bravo sizi tebrik ediyorum.” dedi.

Adam resmen bizimle dalga geçti!

Mahçup olduk, ne diyeceğimizi şaşırdık.

Kendisine gerçek Ankaralı’ların hiçbir zaman Ankara’ya, Angara demediklerini izah etmeye çalıştık, bilmem anladı mı ?!

Bu konuda uzun süredir çok hassasım.

Ankara’lı Turgut, Ankara’lı Namık, Ankara’lı Hatice, Ankara’lı Oğuz Yılmaz…. v.s. v.s. (bitmez)

O kadar alakasız, ilgisiz ne olduğu belirsiz tipler çıkıp ünlü olmak için Ankara’yı kendine alet etti ki, artık bu konu biz gerçek Ankara’lıları fazlasıyla rahatsız etmeye başladı.

Bunların tamamı protesttir ve yaptıkları müzik de dâhil olmak üzere hiç birinin Ankara’lılıkla yakından uzaktan ilgileri yoktur.

Gerçek Ankara’lılar bu müziklerin hiç birini bilmez, dinlemez ve bu insanları tanımazlar. (TV.de görseler hemen kanalı değiştirirler.)

Gerçek Ankara’lılar bunlar değil, işte gerçek Ankara’lılardan bazıları ;

Mazhar Alanson, Ahmet Altan, Derya Baykal, Can Dündar, Ekrem Bora, Erdal İnönü, Filiz Akın. Nil Karaibrahimgil, Kartal Tibet, Vehbi Koç, Mustafa Ceceli, Pelin Batu, İdil Biret, Gökberk Ergenekon, Neşe Karaböcek, Güneri Civaoğlu, Fadik Sevin Atasoy, Beren Saat, Belçim Erdoğan, İclal Aydın, Tamer Karadağlı, Adalet Ağaoğlu, Turgut Özakman, Nevra Serezli, Rüştü Asyalı, Atila Atasoy (Bir ara komşuyduk) Ömer Kavur, Nurhan Damcıoğlu, Özlem Tekin.

Benim rahmetli babam, dedem, büyük dedem ve onun babası İstanbul’lu. Yirmi yaşıma kadar da nüfus kütüğüm İstanbul / Üsküdar’da idi, babamın vefatından sonra Ankara’ya getirdik.

Ben buna rağmen, doğup yaşadığım yer İstanbul olmadığı için İstanbul’luyum demedim, diyemem! Buna hakkım olmadığını bilirim! Bilirim ki İstanbul’lu olmak için, orada doğup, büyümek ve orada uzun süre yaşamış olmak gerekir.

Ben doğma büyüme Ankara’lıyım ve göğsümü gere gere her gittiğim yerde Ankara’lıyım diyebilirim.

Lütfen siz, Ankara’lı olmayanlar, nerelisiniz diye sorulduğu zaman “Angaralı”yım diye cevap verip, insanları yanıltmayın! Uygun cevabı verin “Aslen Ankara’lı değilim, ama Ankara’da yaşıyorum!”

Son söz: sonradan Ankara’lı olunmaz! Ankara’lı doğulur !


Saygılarımla,  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nilgün'cüğüm, benim babamın, anneannesinin dedesi bile Antalyalı olduğu için göğsümü gere gere Antalyalıyım diyorum hep:) Ama birgün bir toplantıda herkes sitem etmişti bana. Meğer onlara göre bir şehirde doğup büyümüş olmak değil, o şehri, o şehirde doğanlardan daha çok sahiplenip koruyabilmekmiş. Ne yalan söyleyeyim, doğru buldum bu sözü. En güzel örnek de, Antalyalı olmadığı halde Antalya hakkında tanıdığım en bilgili insan olan bir arkadaşımızdır. Ankaralıları her zaman sevmişimdir bu arada:-) Sevgilerimle...

Tülin Aksoy 
 12.08.2011 17:01
Cevap :
Merhaba Tülin Ablacığım... Çok uzun yıllar o şehirde yaşamış ve şehri çok iyi bilip, koruyan, gözeten ve özen gösteren insanlara değildi sözüm. Geleli bir kaç sene olmuş doğu şivesiyle ben Angara'lıyım! diyenlere idi :) Antalya çok sevdiğim cenet bir il ve ben artık sayenizde (sizler orada yaşadığınız için siz, Yurdagül Abla, Asabi Kedi ve Kuyucak) daha çok sever oldum :) İyi ki varsınız ve sizleri tanıdım. Teşekkür ederim güzel yorumunuz için ablacığım, sağlıcakla kalın.  12.08.2011 17:07
 

Ankaralıyım doğuştan Ankaralı. Söylediklerinde çok haklısın, çok haklı. Mart ayında toplantı için geldiğimde konuşma ağızlarının hayli bozuk olduğunu gözlemledim ne yazık ki ve çok üzüldüm. Bizim zamanımızda(dermişim) efendim, bey veya hanım diye hitap ederdik en yakın arkadaşlarımıza bile. Gün geçtikçe ilerleyeceğimize yozlaşıyoruz. Teknoloji dolu dizgin, biz mehter takımı misali bir ileri, iki geri. ''Ankaralı olunmaz!!! Ankaralı doğulur.'' diye senin sözlerini yineleyerek, sevgilerimi sunuyorum en içteninden.

Ay Şen 
 11.08.2011 3:27
Cevap :
Canım Ayşen'ciğim, bana destek olan güzel yorumun için yürekten teşekkürler bebeğim. Seni sevdiğimi unutma olur mu ? Öpüyorum canım kocaman. Ankara'dan sevgiler, selamlar.  11.08.2011 12:17
 

cemiskezek merkez ilk mektep cikisli oldugumdan anlama damarlarim iyi calismaz, mazur gorun. Simdilerde sizlerin ironi dedikleri tesbih-i belig, cinasi'da anlamak zordur bilirim!!! Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 10.08.2011 0:46
Cevap :
Rica ederim, iyi günler diliyorum.  10.08.2011 10:13
 

Yaşadığınız yeri böylesine sahiplenmeniz gerçekten çok güzel Nilgün hanım. Herkes sizin gibi doğup büyüdüğü, yaşadığı şehri sahiplenebilse, bu ülkenin en büyük sorunu - İç Göç Meselesi - tarih olur. İç göç meselesinin çözümü, sizin tamamen doğru olan tavrınızın herkesçe kabul görüp, hızla ülke geneline yayılmasına bağlı kanımca. Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 09.08.2011 15:18
Cevap :
Ne güzel özetlemişsiniz Cem Bey. İşte bu diyorum :) Çok teşekkür ederim. Harfiyen katılıyorum söylediklerinize. Sevgilerimle.  09.08.2011 16:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 562
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8446
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster