Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Şubat '12

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
97
 

Sonsuz barışın bir rüya olmadığına inananlara...

Sonsuz barışın bir rüya olmadığına inananlara...
 

Herkes ve her şey sinsi, uzun soluklu ve büyük bir planın parçasıymış meğer. Ama ne plan valla, insanı hayretler içinde bırakacak ve ülkenin birliğine ve dirliğine halel getirecek bir plan. Türkiye’nin prestijini önemli ölçüde zedelemeyi amaçlayan bilinmez odaklar tarafından haince hazırlanmış bir cinayet planı. Bir tarafta ülkeyi kaosa sürüklemek isteyen, ancak yandaş kazanmak için kendilerini ülkenin istihbarat birimi mensupları olarak tanıtan bir örgüt, diğer tarafta sakin ve sıradan bir hayat yaşayan ve sonradan büyük bir kumpasın oyuncağı haline gelen bir Türk genci var.

Operasyon Kudüs romanıyla edebiyat dünyasına giren yazar, bu yeni romanında müthiş bir kurguyla ve etkileyici, sürükleyici anlatımıyla, görünürde faili belli, ancak gerçek anlamda faili meçhul olan bir cinayeti konu edinmektedir. İlk romanında karmaşık olmayan bir olay örgüsü kurgulamış ve üslup olarak da sade bir dil kullanarak okura anlatmak istediğini doğrudan aktarmıştır. Ancak Türk’ün Ölümü’nde olayları daha karmaşık ve çetrefilli bir kurguyla anlatarak konuyu sürükleyici hale getirmektedir. Böylece kapakta yazdığı gibi kaleminden ‘tek solukta okunacak bir roman’ ortaya koymayı başarmıştır. Ayrıca romanda faili belli olmayan bir cinayet olayının yanı sıra bir tutam aşk da konu edilmektedir. Bu ise romanı daha ilgi çekici kılmaktadır.

Bu zamana kadar okuyup çok beğendiğim kitaplar arasında yerini alan Türk’ün Ölümü, her ne kadar kitapta geçen kişi, kurum ve olaylar bütünüyle hayal ürünü olsa da, bir anlamda yaşadığımız ülkenin faili meçhul cinayetlerle itibarını zedelemeye çalışıldığı fikrini daha da güçlendirmektedir. Bu tür cinayetlerin herhangi bir şekilde bilinmeyen birileri ya da bazı örgütler tarafından aydınlığa kavuşmasının genellikle engellendiği düşüncesi toplumun her kesiminde yer edinmektedir. Gündeme oturan bir cinayeti üzerine türlü türlü komplo teorileri üretilen ülkemizde, artık toplumun da bu olaylar karşısında ne gibi tepkiler göstereceği anlaşılamamaktadır. Neyse konudan saptım galiba.

Son olarak şunu belirtmeliyim ki yazar, kurgusu, anlatımı ve üslubu olsun gerçekten, abartmıyorum, bütün meziyetlerini bu yeni romanında çok iyi bir şekilde kullanmaktadır. Bu doğrultuda Operasyon Kudüs ve Türk’ün Ölümü romanlarını okumanızı tavsiye ediyor ve okuduktan sonra iyiki okumuşum diyeceğinizi temenni ediyorum. Tabi bir de yazara, bu etkileyici romanlarından dolayı kalemine sağlık diyorum ve yeni kitaplarını sabırla bekliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1393
Kayıt tarihi
: 14.10.11
 
 

Ege Üniversitesi Tarih mezunu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster