Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '07

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
1603
 

Sonsuzluğun son'u!

Sonsuzluğun son'u!
 

Sonsuzluğun sonu var mıdır gerçekten?
Gerçekten sonsuzluk da bir gün son bulacak mıdır?

Varolan hiç ama hiçbir şey sonsuz değildir!
Her son yeni bir başlangıç, her yeni başlangıç, sona doğru giden bir yolcudur.
Sona ulaşayım diye başlamasan bile, başlamak suretiyle başlattığın sürecin ve sona doğru giden bu yolculuğun içindesindir. Sondan kaçış yok!!!

Son bulmak için başlayan başlangıç, sonlanırken/son bulurken aynı zamanda yok mu olmuştur, yoksa sonraki sonu varederek onda mı varolmuştur?
Her sonlanış bir yokoluş mudur, yoksa kendisinden sonra sonlanacak başlangıcın varoluşu mudur?

Ölüm mesela! Ölüm; evet bir sondur ama, yeni bir sonun da başlangıcıdır. Ölümle yaşam yokolmaz; ölüm bir yokoluş değil, yeni yaşamların varoluşudur, başlangıcıdır.
Doğa ölür ama yok olmaz; yeniden dirilebilmek için her ölümünün ardından hazırlık yapar ve hazır olduğunda coşkuyla dirilir.
Kış, yazın gelmesini bekler; yaz da kışın gelmesini! Kış yaşanıp bitmeden baharın sırası gelmez, -sonsuzluk bu sonsuzluğuna devam edebilsin, hep sonsuz kalsın diye- kış mutlaka son bulacaktır, ama yokolmayacaktır.

Bu sonlar ve başlangıçlar sadece sonsuzluğun son bulmaması, sonsuz olabilmesi içindir. Sonsuzluğun sonsuzluğu içindir..!

Sonsuzluk son bulmaz, sonlanmaz!
Kendisini besleyen bu son ve başlangıçlarla sonsuza kadar sonsuz olmaya devam eder.

O yüzden "SONSUZLUĞUN SON'U" başlığını "SONSUZLUĞUN HİÇ GELMEYECEK SON'U" olarak değiştiriyorum!

Herkese sonsuz sevgiler...


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sonsuzluk elbette var. Sevmek sonsuzdur mesela. İçimizdeki sevgi sonsuzdur. Biz de sonsuzuz. Nasıl mı? Anlatmayım da heyecanı kaçmasın.

Solohan 
 28.07.2007 9:17
Cevap :
Madde ya da nesne ya da subje, bizlerin sonu meçhul be Solohan!.. Sonsuzluğumuz da muamma... Ama sen gene de anlat bi!.. Yalnızca bana ama... Heyecanı kaçmaz merak etme! Son derece ketumumdur:-) Sevgilerimle...  29.07.2007 17:14
 

Bu olgunun, insan olarak henüz kavrayışımızın ötesinde olduğu açık. Ama bizim için (dünyadaki maddesel yaşamımız açısından) bir son olduğu kesin. Sonrası inanışımıza kalmış. Bu konuda 'son' noktayı koymamak sanırım en iyisi..

Bülent Korkmaz 
 13.07.2007 12:52
Cevap :
"Kavrayış ötesi bir olgu" olması değil mi zaten, sonsuzluk kavramının aklı kurcalamasına karşı konulamaması!.. Son noktayı koymaksa kimsenin haddine değil henüz:) Teşekkür ve sevgilerimle...  13.07.2007 14:38
 

Neden sonsuzluk ırmağının damlaları olmayalım. Yaşamın devamına olan katkılarımız her an sürmeye devam ediyor. Sevgi havuzuna akıttığımız duygu gözyaşları, farkındalıklarımız, meditasyonlarımız bizi ölümsüz kılmıyormu insan olarak. Dikebildiğimiz yada koruyabildiğimiz ağaçlar, koklayabildiğimiz çiçekler, gelecek için bıraktığımız çocuklar bizim sonsuzlluğumuzdur. Çok güzel yazmışsınız ağzınıza sağlık.

Metin Özkaya 
 24.05.2007 16:34
Cevap :
Yüreğinize sağlık! Kuru, soğuk ve ruhsuz yazıma şiirsel yorumunuzla renk verdiniz. Teşekkürler! Hem bunun için, hem de iade-i ziyaret inceliğiniz için!  24.05.2007 19:01
 

Sevgili yazarımız bir hayli dikkat çekici bir yazı okuttunuz bize ve aslında olması gerekenleri bilincimize çıkardığımızda zamanın ve mekanın önemi kayboluyor gibi...o zaman ilk ve sonun,yer ve zamanın,git ve kalmaların pek bir anlam ifade edemediği ortaya kendiliğinden çıkıyor...yazınız için kutlarım sizi....

İbrahim kaya 
 15.05.2007 2:28
Cevap :
Teşekkürler Öğretmenim! Ben konuşmaktan çok iyi bir dinleyici olmuşumdur hep ve anlatmaktan ziyade anlamışımdır.Anlatma, dolayısıyla yazma yetim çok kısır da olsa benden "yazarımız" diye bahsettiğiniz için teşekkür ederim. Öğretmenime ve çocuklarımıza sevgilerimle...  15.05.2007 10:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 97
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1375
Kayıt tarihi
: 03.05.07
 
 

13.02.1976 doğumluyum. 2004 DEÜ Hukuk Fakültesi mezunuyum. Oldukça uzun ve sancılı bir öğrencilik dö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster