Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Haziran '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
316
 

Sonuçlar totaliterleştirir mi, özgürleştirir mi?

Sonuçlar totaliterleştirir mi, özgürleştirir mi?
 

İnsan kuşlar kadar özgür olmayı özler...


Halkın verdiği desteğin ezici bir meclis çoğunluğu şeklinde tecelli etmesi bir parti ve liderini nasıl etkiler? 

Bizim gibi, demokrasinin tam olarak oturmadığı rejimlerde genellikle bir otoriterleşme eğilimi ortaya çıkar. Nitekim biz de seçim öncesi kaleme aldığımız yazılarda böyle bir tehlikeden söz etmiştik. 

Ancak alınan neticeler çerçevesinde öyle bir sezgi ve duygu içindeyim ki totaliterliğe değil, özgürleşmeye doğru yelken açacağız… 

Neye dayanarak böyle iyimserim? 

1. AKP’nin mutlak bir çoğunlukla seçim zaferi kazanması, kendisinde kurumsal olarak müthiş bir “özgüven” yarattığını tahmin ediyorum. Kendisine güvenen bir kurumun totaliterleşmenin Türkçesi olan “baskı”lara, “yasak”lara yönelme ihtiyacı duymayacağı kanaatindeyim. Elbette aynı kanaatim AKP liderliği için de geçerlidir. 

2. Milletvekili genel seçimlerinden 9 ay önce bir halkoylamasına gittik… Burada “evet” çıkması halinde hürriyetlerin genişleyeceği vaadi dile getirildi ve sonuç “evet” çıktı. Her ne kadar, geçen süre içinde özgürlükler konusunda bir gelişme görmediysek de, tam 9 aydır ülkede bir “ileri demokrasi” türküsü çığrılıyor… Seçmenin sandıkta bu “ileri demokrasi” söylemini de oyladığını düşünüyorum. 

3. Dünyanın ve ülkenin geldiği nokta dolayısıyla da otoriterleşme eğilimlerinin asla destek görmeyeceğini herkesin anlamış olduğunu umuyorum. 

Dolayısıyla seçim sonuçlarının ülkenin daha süratle demokratikleşmesi ve bireylerin özgürleşmesi bakımından hayırlara vesile olacağı inancı içindeyim. 

Seçim sonuçlarının bizi daha otoriter mi yoksa daha özgürlükçü bir yönetimle mi karşı karşıya getireceğini anlamak için çok beklemeyeceğiz. 

Önümüzde 2 ay sonra verilecek bir sınav var: 22 Ağustos’taki “internet filtreleme” uygulaması… 

O gün bakacağız; bu filtreleme hakikaten çocuk ve aileyi korumak için mi yoksa aykırı fikirleri susturmak için mi kullanılacak? 

Halktan bu kadar büyük bir destek almış iktidarın eleştiriden, muhalefetten rahatsız olmayacağı inancındayım. 

Farklı görüşlerin, tenkitlerin bir iktidara zarardan çok yarar getirdiğini görecek kadar geniş görüşlü olacağı ve hürriyetleri genişleteceği umudundayım. 

Yıllardır muhalefet ettiğim partinin ezici çoğunlukla seçim kazanmasının bende böyle bir iyimserlik yaratmasına kendim de şaşıyorum. 

Sanırım, bunun sebebi, bendenizin iflah olmaz iyimser yaradılışı… 

HİZMETE OY VERİLDİYSE! 

Sandıkta, vatandaşın hizmete oy verdiği iddiası hayli yaygın bir şekilde dile getiriliyor. 

Buna inanacak olursak… 

Seçim sonuç haritasına şöyle bir bakın! 

Antalya, Mersin, Çanakkale gibi CHP’li, Balıkesir, Manisa, Uşak gibi MHP’li belediyelerin “hizmet verdiği” illerde AKP birinci geldi. Muhalefet geriledi. 

O vakit, şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Seçmen, “hizmet” aldığı genel yönetimi mükâfatlandırırken, “hizmet” alamadığı yerel yönetimleri cezalandırdı. 

Yerel seçimlere daha 3 yıla yakın zaman var. Muhalefet partilerinin belediye başkanları derslerini ve tedbirlerini alsınlar! 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Herhangi seçim sonuçlarından yola çıkarak totaliterlik ile özgürlük arasındaki nedensellik ilişkisi açıklanamaz. Kesin olan şudur ki demokrasi dediğimiz yönetim biçiminde seçim sonuçları nasıl olursa olsun kabak her zaman hep halkın başında patlar. Kendinize çok çok iyi bakın.

Matilla 
 05.02.2021 7:19
Cevap :
Nitekim bendeniz de yanılmış olduğumu on yıl sonra gördüm. İlginiz için çok teşekkür ederim. Selâmlar...  05.02.2021 13:54
 

İleri demokrasi sözü veren,gittikçe baskıcı oluyor.Kendinden olmayanları,dışlıyor.Selamlar.

Hüseyin Başdoğan 
 02.02.2021 23:48
Cevap :
Evet, tahminim yanlış çıktı. Selâmlar...  03.02.2021 8:36
 

İlgiyle okudum gerçekten...

Kerim Korkut 
 30.01.2021 14:37
Cevap :
Çok teşekkür ederim.  31.01.2021 15:38
 

Bu sorunun cevabı belli değil mi komutan? Sıra emekli askerlerin tümüne geldi. Kayın birader de sizden. Ona bazen çatıyorum, o da gerçek olurmu olur diye hayıflanıyor. Selamlar...

Mesut KARİP 
 17.06.2011 12:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1413
Toplam yorum
: 4980
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1200
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster