Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '22

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
12
 

SORAN SEÇMEN ÖZGÜRLEŞİR

MİTİNGLER

Her parti militanlarını, sempatizanlarını ve seyircilerini miting meydanlarında toplar; iktidar partisinin arkasından atıp tutarak tek kale maç yapar. Militanlar şutlarla gollerle coşar deşarj olur, sempatizanlar morallerini yükseltir,  seyircilerden sempatizanlaşmaya yönelenler olabilir.

Miting meydanları siyasi partilerin seçmenlerin duygularını ve düşüncelerini söylemleri doğrultusunda yoğurarak, oy ürettikleri teknelerdir. Batı demokrasilerinde liderler; televizyon ortamında tenis oynayan iki tenisçidir. Miting meydanlarının tek kale maçlarında, hükmen mağlup olan sahada olmayandır. 

SİYASET FUTBOLU

Halk, futbol takımı tutar gibi parti sahiplenme eğilimindedir. Bu durum politikacıların yararına, halkın zararınadır. Takım mağlup olur, taraftar üzülür; sevineceği zamanın hayaliyle adeta kumarbaz gibi takımını tutmaya devam eder. Futbol takımlarının mağlup ya da galip olmalarının sosyal maliyeti yoktur.

Futbol maçlarında seyircileri stadlara toplayıp  hakemlik yaptırmıyor; kim galip, kim mağlup karar verin demiyorlar. Oysa siyaset futbolunda seçmenleri  sandık başlarına toplayıp; hangi parti iktidar, hangi parti muhalefet hakemlik yapın karar verin diyorlar. Futbol takımı taraftarının hiçbir sorumluluğu yokken; seçmen büyük sorumluluk altındadır. Seçmen bu sorumluluğunun bilincindeyse demokrattır, değilse parti ağalarının marabasıdır.

SORAN  SEÇMEN

Soru; adil ve bilgili kullanılıyorsa iftira değil; gerçekleri ortaya döken neşterdir. Her soru; sınırlarımızı özgürce aşarak kulaklarımızdan bilincimize girer. Onu onaylamak, iftira ise kanıtlamak zorunda kalırız. Soran seçmen dinlemekle yetinen, sorgulamadan duygularıyla hareket eden, politikacnın ekmeğine yağ süren çantada keklik seçmen değildir.

Soran seçmen kendi partisini ve diğer partileri sorgulayan seçmendir. İftira olmadığı kanıtlanmuş soruları ilililere soran seçmendir.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 28
Kayıt tarihi
: 26.10.20
 
 

01 Şubat 1933 Tirebolu -Giresun- doğumluyum. İstanbul Üniversitesinde Halkla İlişkiler dalında li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster