Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '17

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
128
 

Sorgu hakimi mi?

Yumurta çatırdır maya başlamıştı bir yavru için, umuda yolculuğunun ilk aşamasıdır. Kabuğa ha gayret!  Bazen çırpınışlar geleceğe dair ümit vaat ederken ve bazen ise bulutların arkasındaki buğudur.

Ben kimim ?            

Hangisiyim ?

Ve birden  yatağından doğruldu . Düşünceydi onu uyandıran, sesli konuştu : “Orta Doğu’nun Rabb’ı , acıların Rabb’ımıdır? Acıyı, kederi, gözyaşı, kan,ölüm, açlık, çocuk ve kadınların sürünmesinden mi hoşlanıyor. Evine aş götüremeyen bir babanın cinnet geçirmesine izleyici kalmak mıdır ? Sonra kiminin duasına “evet” , kimisinin duasına “ hayır” mı dermiş ? Bu nasıl kayırma …”

Hayır hayır bir sorun olmalı..  bunun ismi “ imtihan” diyor donuk mantık. Ağzından çıkan, kulağı duymuyor insanın. Ah Yüce Yaratıcı ; Evren, Doğa, dört kitabın kurguladığı Tanrı ! İnsan fenadır, bilmez ki seni narsisleştirdiğini. Çocukluğumdaki sen, şefkattin, huzurdun, sevgiydin. Gece saçlarımı okşar ninniler okur, korkmama izin vermezdin. Sonra büyüdüm, büyümez olaydım. Orta Doğu’nun tanığı olarak, görüp de  yaşadıklarım ve duyduklarımın müsebbibi olarak sen gösterildin dört kitapta. Acılardan beslenemezsin, beslenmemelisin.

Bir yanım buruk..

Ne senle ile oluyor ne de sensiz. Sahi benliğimize işlenmiş kodlama mısın? Veya bu kodlama dediğimiz şartlandırılma mıdır? İnsanın yaşadıklarından  kabus gibisin. Doğaya baktığımda ise esrarengiz, büyüleyici sanatsın ve tabi doğa yer yer somurtup can acıtıyor afetlerle. Seni gazaba getiren insan kurgusudur. Coğrafi bilgiye aklı kapayıp “hikmetinden de, gazabından da sual sorulmaz”mış karanlık çağın mıhlanmış algısı. Orta Doğu’ya gelince, acı ile hem halleri yetersizlerindendir, yöneticilerinin de sömürgeye “eyvallah” demelerinden olup, kavgaya meyilli haşin, aklı değil, duygularıyla amel ediyorlar. Duaya endeksli çözüm bulmaya çalışırken, cevapsız kalınmasını düşünemiyoruz.

Kim ?        

Ne ?

Hangisi?

……… ?

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayin Abbas Oguz Ustam, ilginize ve duyarliginiza tesekkur ederim. Anlayan birinin hali baskadir. İyi ki varsiniz. ORULEN YABANCİLİK DUVARİ adli yazima bakmanizi istiyorum. Cunku bir yazar, yazarken lay lay lom olsun diye degil, ihtiyac geregi yaziyor ki kitlelere yazilan mesajin ulasmasi gerektigine inaniyorum. Ayrica her yazdigimiz hepimizi ilgilendirmelidir. Yazar, her seyi biliyor anlamina gelmez bilakis daima ogrenmelidir. Zira bizde ki ego kibir "ben biliyorum " algisindan da kurtulmak zorunda. Kemale ermek olmali durusumuz eksiklerimizle. Sevgi ve saygilarimi en icten dileklerimle sunuyorum.

Tuanna Güzel 
 14.08.2017 13:04
 

Kur'an'ı Kerim'in içeriğinde korku vardır diğer kitaplarda olduğu gibi.Eski çağların iletişim amacı korkuydu "İnkâr edenlerin yüreğine korku salacağım"diyen yaratıcının bu sözü,insan doğasındaki o vahşiliği evcilleştirmek içindi.Bu düzlem,kız çocuklarını diri diri gömen ve insanı köleştiren mantığa bir uyarıydı aslında.O çağların imajına göre korku belki de yerindeydi,ama o çağlar çoktan sona erdi.Yumuşak ve bağışlayıcı olan yaratıcının sonsuz sevgiyle dolu olduğunu anlayıp kavramalıydık...Çıkar çevrelerine kulak asmayarak damarları çivilenmiş karanlık çağların kültürel aktarımı o kabus sona erdirilmeli artık cesur ve bilgili din alimlerince...Cesurca kaleme alınmış salt bir gerçekti fikriniz.Kutlarım sizi Tuanna.Selam ve saygılarımla..

Abbas Oğuz 
 12.08.2017 14:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 106
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 157
Kayıt tarihi
: 22.04.16
 
 

Sorgulamakla meşgulum, her şeyi sorguluyorum. İzmir / Eğitim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster