Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Haziran '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
741
 

Sorgulayan insan…

Sorgulayan insan…
 

Bilmediği için sorduğu soruya karşılık, alabileceği muhtelif cevapları önceden bulamayan, tasarlayamayan insan, kandırılabilir insandır. Çünkü, akletmeden hazır olan şeyleri alıvermek, kendine sunulan her şeyi kabul etmek eğilimine daha yatkın olurlar. Bu enval ve eğilim içinde olmak yanılgı istikametinde olmanın ta kendisidir.

Fikirleri sorgulayan insana ise zor öğretilir. Çünkü konu hakkında mutlaka onların da diyecekleri vardır. Fakat, önlerine gelen bilgiler- fikirler ister zayıf, ister güçlü olsun, bilgiye önem verirler. Allah Teâlâ’nın bahşettiği akıl sermayesini lüzumu olan yerlerde, lüzumlu olduğu kadar kullanmayı yeğleyen bu sınıf insanlar; mutmainlik içinde öğrendiklerini ve kabullendiklerini ise en iyi bir şekilde muhafaza edecek, koruyacak ve yaşatacak olan insanlar sınıfından olurlar. Akıl kavramı ötesinde bir kavram olarak ise, iman ve ihlas ehli insanların güçlü birer kalbi kalite kontrol, sorgulama, kabul ve algılama mekanizmalarının mevcudiyetinden söz edilmesi yanlış olmaz. İnsanda o merkezin çalışmasının seviyeleri, Allah’ın (c.c.) takdiri ve (O)'na yakınlık derecesine göre değişir. Doğrusunu Allah bilir.

“Dehalara öğretilmez, onlar kendileri öğrenir.” Demek yanıltıcıdır. “İki hususu dikkate almak gerekir. Onlara öğretenler, sanılanlardan ve bilinenlerden olmayabilir. Onların sizden daha farklı ve etkili öğrenme metotları vardır” dersek daha sağlam konuşmuş oluruz. Hangi insan seyrettiği karıncalardan, kuşlardan, dalından kopan bir yaprağın rüzgarın etkisiyle oraya buraya uçuşundan, gökteki yıldızlardan, güneşten , aydan bir şey öğrenmez ki? Aynı böyle, insanlar da istese de istemese de birbirine bakarak ve birbirlerini dinleyerek, duyarak çok şey öğrenir. İşte bunun içindir ki, hiçbir insan, hiçbir fikrini yoktan var edemez. Dehalar bile… Onlara sadece, fırsatları iyi değerlendirebilen iyi birer gözlemci, iyi birer dinleyici, iyi birer ayırt edici, iyi birer toplayıcı, iyi birer deneyici, iyi birer değerlendirici ve üretici olduklarını söylersek ve yakıştırırsak daha uygun olur.

Diğer taraftan, siz onun veya onların beyanlarını sorgulamaya başladığınızda sinirlenmeye başlayan veya sizi muhalif addetme eğilimine yönelenlerden yine de bir şeyler öğrenebilen taraf siz olursunuz. Fakat, kendilerinde mevcut olan açık veya gizli kibir illeti nedeniyle onların sizden öğrenebilecekleri pek bir şey olmaz. Çünkü, elinde bulunan bilgileri değerlendirebileceğimiz gerçek manada bilgelik, alimlik sınıfından olan ya da en azından ufacık da olsa kendisinden doğru-değerli- kıymetli bilgiler edinebileceğimiz veya kendisine de bizlerin katkılarınızın olabileceği insanlar; kibirden uzak, tevazuu ve hoşgörülü olan insanlardır. Onlar, başkalarından alarak benimsedikleri bilgileri veya kendi tezlerinin sunumunu yaparlarken, dinleyici veya dinleyici gurupları arasından gelebilecek muhtemel sorgulama terimlerini, kendi fikrii düzeylerinin konumunu anlamak veya onları daha da geliştirebilmek için bir fıstat, bir nimet olarak görürler.

Şunu da belirterek bağlamak istiyorum...: Yüce Rabbimiz'in ise, Kur’an-ı Kerim’de bizlere şuurlu olmamızı, tedbirli- ihtiyatlı olmamızı, istişare yapmamızı, bilginlerin- alimlerin, ariflerin takipçisi olmamızı, tefekkürü, aklımızı kullanmamızı ve tevekkül’ü tavsiye ettiği bir çok ayetler vardır.

Esen kalın

Selam ve duâ ile…

Duran Açıkgöz/ 17.06.2012

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 43
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 207
Kayıt tarihi
: 20.12.11
 
 

Hayata ilişkin keşfedebildiğim iyi, güzel ve faydalı olabilecek  bir şeyler varsa, onları  değerlen..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster