Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '09

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
610
 

Soru sormak

Soru sormak
 

Soru sormak; merak etmenin, öğrenmek istemenin ve daha önemlisi neyi öğrenmek istediğinin göstergesidir.

Einstein’a annesi her gün okuldan gelince, "ne öğrendin?" diye değil, "Bu gün hangi soruları sordun?" diye sorarmış.

Soru soran insan öğrenmek isteyen, düşünen sorgulayan insandır aynı zamanda... Gördüklerini, duyduklarını olduğu gibi kabullenmeyip araştıran daha fazlasını öğrenmek isteyendir.

Sorduğunuz her sorunun cevabı mutlaka verilir denir. Bu cevabı kim verir? Aslında soruyu soran kişi cevabı biliyordur. O cevabı algılayacak düzeyde olmasa zaten soruyu soramaz.

Aldığınız ya da bulduğunuz cevapları beğenmiyorsanız sorularınızı değiştirin. Diyelim bir sorununuz var ve siz sürekli “neden” diye soruyorsunuz. Alacağınız yanıtlar sorunun nedenleri olacaktır, sizi çözüme ulaştırmayacaktır. Bu durumda nedenlere takılıp kalırsınız. Oysa doğru soru; bu durumda ne yapabilirim? Ya da bu sorunu nasıl çözebilirim? Olsa bulacağınız cevap ta çözümü getirecektir. Eğer hayatta çözümleyemediğiniz ve içinden çıkamadığınız durumlar varsa önce sorularınızı gözden geçirin. Soruna odaklı mı? Çözüme odaklı mı? sorular soruyorsunuz.

İnsan beyni sorularla düşünür, sorduğumuz her soruda bir anlamda algıda seçicilik oluştururuz. Soruyu kendimize sorduktan sonra beynimiz sürekli o sorunun cevabı olacak şeyleri araştırır. Biz farkında olmasak da... Sonra birden ya bir arkadaşınızdan ya bir gazeteden ya da yıllardı elinizin altında olan ama bir türlü bakmadığınız bir kitapta sorunun cevabını bulursunuz. Sorduğumuz her sorunun mutlaka cevabı vardır. Yeter ki doğru sorabilmeyi başaralım...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 2351
Kayıt tarihi
: 07.02.09
 
 

1970 Tokat doğumluyum. İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar bölümü mez..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster