Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Temmuz '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
125
 

Soru şu olmalı : Nasıl istihdamı artırırız?

Soru şu olmalı : Nasıl istihdamı artırırız?
 

Türkiye'de bence siyasi partilerin tek hedefi olmalı. O da, istihdamı sürekli artırmak, insanlara geçinebilecekleri kalıcı bir meslek kazandırmak.

Geçen çok önemli bir haber vardı. Önemli, çünkü belki de ilerisi için son derece çarpıcı fikirler verebilir bizlere.

"Eski adıyla SSK'lı yeni adıyla 4/A'lı çalışanlarda Sinop, Zonguldak ve Bartın'daki emekli sayısı, çalışan sayısından fazla çıktı."

http://haber.gazetevatan.com/emeklilerin-calisan-sayisini-gectigi-3-il/468472/1/Gundem

Bu 3 ilin ortak özelliği de hepsinin Batı Karadeniz de olması. Belki de iş sahaları çok fazla olmadığından en fazla göç veren iller de diyebiliriz.

Geçen yine İşKUR'la ve işsizlerle ilgili önemli bir haber daha vardı.

"Çalışma Bakanlığı, sayıları 2 milyona ulaşan genç işsizler için yeni bir düzenleme başlatıyor. İşbaşı eğitim programlarına katılan işsizlere 6 ay 740 tl maaş bağlanacak.

...

İşbaşı eğitim programlarına katılarak firmalarda staja giden işsizlere 6 ay boyunca maaş ödenecek. Bu kişilerin sigorta primleri de devlet tarafından karşılanacak. Maaşlar, net 740 lira olarak asgari ücret üzerinden Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından ödenecek."

http://haber.gazetevatan.com/issiz-genclere-740-lira-maas/468485/2/Manset

Gerçekten de ülkenin en önemli meselesi işsizlik sorununu çözmek olmalıdır. Nüfusun artmasını, milli gelirin artmasını istiyoruz ama işsizlik sorununu çözmeden, yeni iş alanları yaratmadan, bu konuda sürekli yaratıcı fikirler geliştirmeden maalesef pek fazla bir yol alamayız.

Onun için siyasi partilerin tek meselesi, nasıl iş yaratırız, nasıl istihdam yaratırız, nasıl üretimi artırırız, nasıl optimum kanunlar çıkarırız vbg. sorulara daha çok cevaplar vermeleri, bu konular üzerinde daha çok düşünüp kamuoyunun önüne öyle gelmeleri gerekir. Yine zengin kesimlerin de refahı mümkün olduğunca geniş kesimlere yayma konusunda istekli olmaları, mümkün olduğunca çok kişiyi istihdam etmek için çalışmaları, devletin de istihdam yaratanları ödüllendirmesi, teşvik etmesi gerekir.

Siyasi partiler sürekli hangi düzenlemeyi yapalım ki istihdam artsın diye çalışmalı. Örneğin, apartmanlarda konut kapıcılarına ihtiyaç oldu, bir anda binlerce konut kapıcısı iş sahibi oldu. Yine özel güvenlik kanunu çıktı, şimdi özel güvenlikçi sayısı polis sayısı ile yarışıyor. Bir o kadar insana yeni iş kapısı açıldı. Özel servisler, özel yemek firmaları, özel temizlik firmaları, özel hastaneler gelişti, milyonlarca insan hizmet sektöründe iş sahibi oldu. Şu anda devlette çalışan kişi sayısı, toplam çalışanların %4'ü mertebesinde. Yani %96 özel sektörde çalışıyor. Şimdi iş sağlığı ve güvenliği kanunu yayınlandı, bu kanun sayesinde binlerce iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi, işyeri hemşiresi istihdam edilecek. Hatta iş güvenliği hizmeti sağlayan firmalar da gelişecek. Hem ülkede güvenlik/emniyet kavramı gelişecek, ülkede insana verilen değer artacak, hukuk gelişecek hem de binlerce kişi, bu sayede istihdam edilmiş olacak.

Bu örnekler gibi milletimize daha çok yeni kapılar açmak lazım. Yeni nesile yeni imkanlar vermek lazım. Bu imkanlar da çağın ruhuna uygun olmalı tabii. Daha insancıl, daha çağdaş ve daha ileri olanaklara kavuşmalı yeni nesil. Her nesil, bir önceki nesilden daha refah içinde yaşamalı çünkü.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 642
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2311
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1995 ODTU Fizik Lisans, 1998 ODTU Fizik Yüksek Lisans (Biyofizik)  mezunuyum. Özel sektörde kalit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster