Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ağustos '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
351
 

Sorular, hassasiyetler

Sorular, hassasiyetler
 

'Sayın Abdullah Gül cumhurbaşkanı adayı olduğunda, anında Siirt seçimine kadar 'vekaleten' yaptığı başbakanlığı hatırlayıverdik.

Öyle geliyor ki, Abdullah Gül Bey Türk siyaset tarihine adının önünde 'Vekaleten' nitelemesi ile yazılacak. Çünkü, uzlaşmacı, sakin, vs... sıfatları yanında gölge gibi peşini bırakmayan Recep Tayyip Bey'in vekilliği damgası da -eğer çıkarsa- kendisiyle birlikte Çankaya köşküne yerleşecek ve ülkenin huzursuzluklarına çanak tutacak.

Sadece, bu zihniyeti Çankaya'da görmek istemeyenler değil, zihniyeti orada görmekten zafer hazzı duyacak olan kesim de aynı hisle kendisini değerlendirecek ve beklenti içine girecek.

Bir görev adamı sıfatıyla, şu anki hükümetin önceki cumhurbaşkanından geçiremediği bir takım yasaların önündeki seti kaldırması beklenecek. Recep Tayyip Bey'in hareket alanını genişletmekle yükümlü biriymiş gibi algılanacak.

Ortada bir gerçek var ki, kendisi bu damgadan kurtulmak istese bile, adaylığını isteyen, bir anlamda emri vaki olarak önüne koyan çevrelerle ilişkileri aynı samimiyette sürdüğü sürece, bu çevrelerin 'vekaleti' görevi de devam edecek.Ve pek tabii, ülkedeki kamplaşmaya kendince önemli katkıda bulunmuş olacak.

Zaten pek çok insanda 'sürpriz yaş günü partisine çevrilen adaylık sürecinde dağın (!) fare doğurduğu ve öyle sürpriz falan olmadığı' fikri de bu olasılık üzerinde şekillendi.

Sayın Gül, sözkonusu zihniyetin 'görev adamı' olmasaydı, bu teklifi baştan kabul eder miydi? Onun da içinde, Recep Tayyip Erdoğan'ınki gibi 'yüksek sesli' olmasa da bir sistem kavgası yok muydu?

Kendini, geçici dönemlerin 'idare eden' adamı gibi tanıtmış olan Sayın Gül'ün inisiyatif kullanbileceğine ya da kullanırsa nelere vesile olabileceğine nasıl kuşkuyla bakılmasın?...Her iki şekilde de aslen yaşanan yine bir çeşit 'vekalet', görev adamlığı değil midir?...'

Birinci adaylık sürecinde yaşananlarda aklımdan geçen düşüncelerdi bunlar. Paylaşmıştım. Bakıyorum da pek bir değişiklik olmamış sürecin gidişinde ve kafalarda yanıt bekleyen sorularda.

Bugün adaylığı, seçilmesi nerdeyse kesinleşmiş olan Sayın Gül, bu soruları kafalardan nasıl silecek? Silebilecek mi?..

Onu gerçekten de hassas zamanlar bekliyor...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben artık sadece şunu biliyorum ki hiç birşey bizlerin istediği gibi olmayacak!Gerİye dönüşteyiz.Uyan Atatürküm Uyan ...! Sevgilerimle...

deniz rüzgarı 
 27.08.2007 18:47
Cevap :
Görüşünüze tamamen katılıyorum, teşekkürler, sevgilerimle  28.08.2007 7:38
 

reha muhtarın şu meşur ateş hattı programına çıkmıştı sayın gül.biraz küçüktüm denilenleri tam olarak algılayamıyordum ama simalar her küçük gibi benimde zihnime kazınmıştı.hepimizin bildiği gibi piyon satrançta bir taş ama ben o zamnlar daha yeni öğreniyordum bu terimleri..sayın gül dediki;''biz millet vekilleri başbakanın önünde birer piyonuz''.ben piyon sözcüğünden ötürü sadece bu kısmı hatırlıyorum :D:D nerden bilebilirimki gün gelecek de bu beyefendi (ünlü) 70 milyonun cumhurbaşkanı olacak :):)

Yağmurum 
 26.08.2007 22:03
Cevap :
:), sorular, hassasiyetler işte. Sevgilerimle.  27.08.2007 14:06
 

Sevgili Zülal bu açıdan bu zamana kadar böyle bir yorum görmemiştim, gerçektende sayın Gül'den beklentilere cevap vermesi ama bunu yaparkende kendisinin üstündeki "vekaleten"damgasından kurtulamayacak yada kurtulmaya calışacakmı hep birlikte göreceğiz..kendine iyi bak enderin sevgi ve saygılarımla..

Mehmet EREN 
 24.08.2007 15:31
Cevap :
Değerli katkına teşekkür ederim. Senin yorumlarınla karşılaşmayı özlemiştim gerçekten:) Sevgilerimle.  24.08.2007 16:18
 

Bir ülke düşününkü hep vekaleten atanan bürokratlar ordusu ile yönetiliyor. Umarım bir suistimal olmaz. 4 yılın sonunu bekleyelim, görelim bakalım derim ben..

Ucurtmalar 
 23.08.2007 16:05
Cevap :
Dört yılın içinde görmeye çalışmak daha mı iyi olur ne?...Sevgilerimle  23.08.2007 16:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 939
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1021
Kayıt tarihi
: 05.12.06
 
 

Hep yazmak istedim. İnsan düşüncelerini yazıya dökünce kendi başınadır çünkü, kaygısız, katıksız ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster