Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mart '17

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
70
 

Sorular, sorular...

Türkiye’nin AB ülkelerinden bazılarıyla takışması, hem içeride yani kamuoyumuzda, hem de dışarıda fazlaca merak konusu oldu ve bu husus irdelendi.

Türkiye’nin ilgili bakanlarının, Almanya ve Hollanda da referandum çalışmaları yapmalarının engellemesinin ardında ne olabilir?

Tezelden soralım: Avrupalılar veya Avrupa Birliği ülkeleri, ülkemizden korkuyor veya çekiniyor olabilirler mi? Mesela, bu referandum oylamasından “Evet” kararı çıkar da yönetim sistemimiz daha güçlenir; yönetimde “istikrar sağlanır”; yine buna paralel olarak ekonomik istikrarın gelmesiyle zenginleşecek bir Türkiye’den, AB ülkeleri çekiniyor olabilirler mi?

SÖZCÜ gazetesi yazarı Sayın Ege CANSEN, bu hususu geçenlerdeki bir makalesinde vurguluyordu:

“(. . .) Başta Alman Başbakanı Merkel olmak üzere, Avrupalı devlet adamlarının Türkiye’nin siyasi liderleri hakkında olumsuz konuşmaları da hep bu korku yüzünden. Bitmedi. Türkiye’nin zenginleşip, kuvvetlenmesinden sadece Avrupalılar değil, herkes korkuyor. Suriye, Ermenistan, Irak, Yunanistan, Bulgaristan, İran korkuyor. Hatta Amerika ve Rusya da korkuyor. Tamamen yanlış bir varsayımdır bu. Allah aşkına buna inanan var mı?”

Sayın Cansen’in yazısından devam...

“(. . .) Batı dünyasına hâkim olan his ‘İslamafobi’dir. Bizatihi Türklerin özellikle laik Türklerin Batıda imaj sorunu yoktur. Osmanlı, içinde çeşitli milletler barındıran bir ‘zarf’ devletti. Osmanlı, askeri gücüyle Mısır’dan İngiltere’ye kadar yayılan Roma’nın bir Yeniçağ versiyonuydu. O da Roma gibi sonunda parçalandı. Birinci Dünya Harbi’ni de kaybeden Osmanlı, Sevr Antlaşması’yla, çarşaf gibi bir imparatorluktan, mendil kadar bir devlete indirgendi. Kaybedilen savaşı, sıfırdan devralıp kazanca dönüştüren Atatürk, zaferden sonra bu topraklarda yaşayan insanların selameti için ‘Yurtta Sulh, cihanda Sulh’ ilkesini bir ‘Cumhuriyet Değeri’ yaptı. Türkleri, korkulmayan ama saygı duyulan bir millet haline dönüştürdü.”

Ne dersiniz, Avrupalılar, Türklerden çekiniyor ya da korkuyor olabilirler mi?

Avrupalı ülkelerin kaygısı, yukarıda da ifade edildiği gibi, “İslamafobi”dir... Bunun kaynağında İslam-Batı çatışması yatmaktadır...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 595
Toplam yorum
: 131
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 78
Kayıt tarihi
: 18.05.16
 
 

Ben, Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunuyum. Şuan için öze..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster