Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mart '19

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
118
 

Sorumluluk Sahibi Çocuk

Merhaba Sevgili Okur,
Günümüzde hem anne-babaların hem de öğretmenlerin en sık dile getirdiği sorun sorumluluk alamayan çocuklar. Odasını toplamayan, akademik sorumluluklarını yerine getirmeyen, okuldan verilen evrakları anne-babasına, anne-babasından alıp okula vermesi gereken evrakları ise öğretmenlerine ulaştıramayan çocukların sayısı sürekli olarak artıyor.
 
Sorumluluk kazanma sorunlarının temelinde bence çocukluktan itibaren süregelen bazı yanlış davranış örüntüleri yer alıyor. Evde hiçbir iş verilmeyen, her istediği anında gerçekleşen, çaba harcamayı öğrenememiş çocuklar okul hayatına başladıklarında da sorumluluk bilincine sahip olmuyorlar. Evde bu bilinci aşılamak için çaba harcamayan ebeveynler de çocuk okula başladığında neden okul ile ilgili sorumluluklarını yerine getirmediğini sorguluyorlar.
 
Son zamanlarda ‘doğru pedagojik yaklaşımları’ ‘yanlış anlama’ eğilimi olduğunu fark ediyorum. Çocuğu sevgi ve saygıyla, özgüvenini zedelemeden, kızmadan, cezalandırmadan yetiştirmenin çocuğun her istediğini yapma sanıldığı, kendisinin herkesten üstün olduğu ve çevresindeki tüm insanların onu mutlu etmek için yanında olduğu düşüncesinin bilinçli ya da bilinçli olmadan verildiğini gerek anne-babalar gerekse çocuklarla yaptığım görüşmelerde görüyorum.
 
Ne Yapmalı?
Öncelikle çocuğunuza bir birey olduğu düşüncesi ile yaklaşmanız onun ev içindeki görev dağılımına katılmasına yardımcı olacaktır. Kendisini ailenin bir üyesi olarak hisseden çocuk hem kendini değerli hissedecek hem de aidiyet duygusu gelişecektir. Bunu sağlamak için alınacak kararlar ve koyulacak kurallarda herkesin söz sahibi olmasına imkan tanınmalıdır. Ev içinde konulan kurallara herkes uyduğunda çocuklar üstlerine düşen sorumlulukları yerine getirmek için daha fazla çaba harcayacaklardır.
 
Sorumluluk bilinci küçük yaşlarda aşılanmaya başlanmalıdır. Okul öncesi çocuklarda oyuncakları birlikte toplamayla başlayarak sonrasında tek başına oyuncaklarını toplaması, boş tabağını mutfağa taşıması, odasında eşyalarını boyunun yetiştiği ölçüde yerlerine yerleştirmesi (bu sebeple çocuk odası yapılırken olabildiğince kendi boyuna uygun şekilde dolaplar kullanılması önemlidir) gibi küçük adımlarla işe başlanabilir. 
 
Okul çağı çocuklarının ödev takibini kendisinin gerçekleştirmesi, odasını toplaması, ev içinde mümkün olan basit görevleri alması (çöpleri atma, toz alma, masayı kurma gibi) sağlanmalıdır. 
Sorumluluklarını gerçekleştirmeyen çocukların davranışlarının doğal sonuçlarıyla karşılaşması engellenmemelidir. Örneğin ödevlerini ya da kitabını unuttuğunda, okulda öğretmenlerinin olumsuz değerlendirmesi çocuğunuz için sorumluluğunu yerine getirmemenin doğal sonucu olacaktır. Ancak siz ödev takibini sürekli olarak kendiniz yapar, unuttuğu eşyaları sürekli çocuğunuzun peşinden okula taşırsanız çocuğunuzun bu doğal sonuçlarla karşılaşmasını engellediğiniz için sorumluluk almasını da engellemiş olursunuz.
 
Çocuklara sorumluluk bilinci kazandırırken de tüm davranış kazandırma durumlarında olduğu gibi yapılan olumlu davranışlar fark edilip takdir edilmeli ve tutarlı bir şekilde davranılmalıdır.
 
Sevgiyle kalın…
 
ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 35
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 218
Kayıt tarihi
: 10.10.18
 
 

Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü mezunuyum. 2014 yılınd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster