Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mart '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1444
 

Sorumluluk ve mesüliyet yükü ağırdır.

Sorumluluk ve mesüliyet yükü ağırdır.
 

Görsel alıntı


Sorumluluk ve mesüliyet yükü her şeyden, ölümden de ağırdır. Sorumluluk ve mesüliyet yükü keyfi tutum ve davranışı, ihmali ve savsaklamayı kabul etmez. Görev ve sorumluluk yükü ne denli ağır ya da hafif olursa olsun özenle, dikkat ve sadakatle taşınmayı gerektirir.

Sizlerde farkındasınız bu son bir iki ay içinde terör örgütü suçları haricinde kaç kişi yaşamını yitirdi. Adli Makamların giriş kapılarında kadınların öldürülmesi, Cinnet sonucu aynı aileden birden çok kişinin yaşamını yitirmesi, Trafik kazaları sonucunda katliam gibi ölümler, civan yaşta gençlerin ölümü uzatmaya gerek yok çünkü saymakla bitmiyor.

Artık insanlar korkmadan, çekinmeden, suç işlemeye başladı. Can almayı hak gibi görüyorlar. Sanki suçlular birilerine canım böyle istiyor diyorlar. Çobanlar hizmetliler ve bağbanlar ( bahçıvanlar) başımızın tacı onların cefası, zahmeti inkâr edilmez ancak, ülke olarak çobana da, hizmetçiye de, bağbana da yararlı ve faydalı olacak insanlar yetiştirmeyi şiar etmeliyiz.

İnsan için vatan ülkedir. Ülke ise insanların yaşadığı yerdir. Siyasetçiler hep biz halka hizmet etmek için, toplumun hizmetkârı olmak için siyasete soyunuyoruz. Yönetenler de iktidara geldiklerinde siyaseten Biz halkın hizmetkârıyız, çobanıyız, bahçıvanıyız” derler oysa bu sözler içten söylenen sözler değil. Onlar seçildikleri anda, iktidara geldikleri zaman toplumu emirlerle yöneten en kıymetli, itibarlı birer varlık olurlar.  

Aslında bizim en çok hizmetkâra, çobana ve bağbana değil, görevin sorumluluk ve mesüliyet yükünü kusursuz taşıyabilecek insana ihtiyacımız vardır.   

Bir çobanda isterse keyfi tutum ve davranışları sonucu koyunları, kuzuları çayırsız, çimensiz yerde otlatır, hatta uykuya dalar, rüyalar görür. Lakin koyunlar çayır çimen görmez ise sütsüz kalır,. Olan kuzulara olur, kuzular sütsüz büyümez telef olur. Artık sürüye, çoban gerekmez.

Bir hizmetkâr hizmet ifa ettiği görevde, gereken dikkati ve özeni göstermez ise kirlilik had safhaya ulaşır, hem içerde, hem dışarıda kokular artarsa, çevrenin tümü kirlenir. Kirlilik çoğalınca temizi de kirletir. kolay, kolay temizlenmez. Yapılan hizmetinde bir değeri kalmaz.

Bir bağban ( bahçıvan ) sorumlu olduğu bağ ve bahçede, bütün çiçeklere, güllere aynı ilgiyi göstermez ise, bağ viran olur, Bağ ve bahçe lalezar ve gülistan bahçesi olamaz. Dallar kurur, güller çiçekler solar, fideler fidan olmaz. Fidanlar  dal olmaz, dallar yaprak açmaz, ağaç olmaz, ağaçlar çınar olmaz. Daha önemlisi ağaçlar meyve vermez. Güller mahzun olur boynunu büker, bülbüller yerine bağ ve bahçede elin baykuşları öter.  

İnsan için Vatan, ülkedir, yerdir, yurttur, Bağban’a güllere, çiçeklere iyi bakmadın, bağ bozuldu, dendiği zaman bağban haksız olduğu halde görevin sorumluluğundan ve mesüliyet yükünden kurtulmak için hiddetli, şiddetli, kurşungeçirmez söz ve söylemlerle kendini müdafaa ediyor ise O bağbandan artık bir hayır beklenmez.

Yönetenler denetimde, hizmette, gözetimde, ayırım yapmadan, sevk ve idarede boşluk bırakmadan hizmet ifa etmelidirler. Sorumluluk ve mesulüyet yükünden kurtulmak için boşluk vukuu bulursa herkes kendi kendini yönetmeye kalkar, haksızlıklar, hukuksuzluk, adaletsizlik, kural ve kaidelere uymama baş gösterir. Her kes kendi hakkını icra etmeye başlar.

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

 

                                                                         

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mehmet abim evet sorumluluklar yetkilerle donatılmıştır, iyi yönetim sistemlerinde bu orantı doğrusaldır, ancak bizde sorumluluk alanlar hep yetkilerinin dışına hukuksuz olarak taşarak sorumsuzluk örnekleri verirler, dileklerine, önerilerine katılıyorum, yine konuyu kapsayıcı nitelikli bir blog yazısı okudum, teşekkürler, selamlar

Nizamettin BİBER 
 23.03.2014 11:43
Cevap :
Kıymetli Nizamettin Biber: Biçarenin, biçare yazısına ayırdığınız zamana, gördüğünüz zahmete ve paha biçilmez yorumunuz için teşekkür ediyorum.Bir şeyler yazmayayım diyorum, ancak vicdan durmuyor uyarıda bulunuyor.Sorumluluk ve mes'uliyet sahibi olanlar hesabı, kitabı yasakların çürük duvarlarına bağlamışlar. Yasaklarla,konuşan dilleri ve yürekleri susturmakla ne amaçlanıyor belli değil.Ülke bizim ancak görüntü bizim değil. Selam ve saygılarımla birlikte sağlığınızı ve mutluluğunuzu diliyorum.   23.03.2014 15:38
 

Selam Burakgazi, yillar once oglum kucuk okulda.Yaramazligindan biktigim bir gun poposuna cirpistirdim. Okulda anlatmis! Buyuk olay oldu beni cagirdilar. Yahu oglum hemde ev size ne? Evet sizin oglunuz ancak bu ulke yasalarinin teminati altinda ve yasa sizin fiziki temasi hic bir sekilde yapamiyacaginiz yonunde ve o bir toplumun bireyi! O oldu bir daha aramizda fiziki temas olmadi. Iste ulke ve yasa boyle dostum istisnasiz herkese ve her ferd birey bilincinde.

Newyorker 
 22.03.2014 21:55
Cevap :
Kıymetli Newyorker sade vatandaş;Biz geçmişten intikal gelen birçok nedenlerle hep geride kaldık. Cumhuriyetimiz henüz bir asırlık değil,Cumhuriyetten önceki dönemler he beylik, padişahlık,Sultanlık ile ömür geçmiş. Eh nede olsa yine o tarihten gelen bir söz can çıkar huy çıkmaz Ne Avrupa ya,ne de medeniyeti yakalayan ülkelere yetişemedik.Okuldan çağıranlar öyle görmüş,sizi o nedenle çağırmışlar halbuki oğlunuz sizin can ciğeriniz. Lakin bizde geçmişten gelen bir alışkanlık var terk edemiyoruz.Herkes bilincinde olsa, sorumluluğunu ve Mes'uliyetini bilse fiziki temas, söz, söyleme ihtiyaç kalmaz.Zahmet,zaman ve paha biçilmez yorumunuz için teşekkür ediyorum.Kıymetli evlatlarınıza ve tüm aileye sağlık ile mutluluk diliyorum.   23.03.2014 23:07
 

Valla Mehmet Bey, siyasetçiler halka değil halk siyasetçilere hizmet eder hale geldik. Öyle bir hizmetçilik öyle bir kölelik ki, fanatikçe öl deseler ölecek kadar canını gözünü kırpmadan verecek kadar... Hal böyle iken kendisine bu kadar bağlı bir grup karşısında siyasetçinin kendini dev aynasında görüp, sorumluluğu da mesuliyeti de bencilleştirerek kullanacaktır. Nitekim de öyle örnekler fazlasıyla görüyoruz ülkemizde... Emeğinize sağlık. Sağlık ve huzur diliyorum, hem de ülkemize... selam ve saygılar.

Hanife MERT 
 22.03.2014 9:33
Cevap :
Kıymetli yazarımız,sayın Hanife MERT : Aynen yazdığınız gibi, sorumluluk ve mes'uliyeti kabul etmedikleri gibi, hiddetli, şiddetli, kurşun misali söz ve söylemleri de ayrı bir dert.Gören görüyor, bilen biliyor.Saygılar sunuyorum.Sağlık ile mutluluk diliyorum.  22.03.2014 16:14
 

Çok değerli yazarım, muhterem Burakgazi yönetmek ve yönetilmek düzleminde, yine çok hayati bir hususa işaret etmişsiniz. Var olunuz. Sorumluluk ve mesuliyet duygusu, vicdani, akli normlar, özellikle sevgi, hukuk, hak ve adalet anlayışıyla pekiştirilir. Kendi gibi düşünmeyenlerden nefret eden, onlara baskı ve zulüm uygulayarak yoluna devam eden zihniyette, sorumluluk ve mesuliyet duygusu, maalesef dumura uğramıştır. Bu bağlamdaki sevgi kavramı, insan sevgisi, doğa sevgisi, vatan, bayrak, birlik ve beraberliğe sadakat sevgisi ile bütünleşir. Bu bütünlüğü sağlayamamış dünya yönetenlerine, Yüce Allah bu gerçeklerden nasip etsin. Selam ve saygılarımla. Refik Başdere

Refik Başdere 
 22.03.2014 8:47
Cevap :
Kıymetli dost, sayın Refik Başdere: Bidayette yüzde elli, yüzde elli diyenler bu gün yüzde elliye demedikleri, yapmadıkları kalmadı.Sorumluluk ve mes'uliyeti hiç kabul etmezler.Ülkenin kaderi iki dudak arasından çıkan sözlere kalmış.Bu yapılanlar karşısında akıl durur, dil lal olur, vicdanlar yaralanır. Bekleyelim görelim.Sabrımız, tahammülümüz görenin ve bilenen neler yapacağı olsun.Selam ve saygılarımla birlikte daimi sağlık ve mutluluk dileklerimi sunuyorum.  22.03.2014 16:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 573
Toplam yorum
: 6790
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1598
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster