Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mart '10

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
824
 

Sorumluluk

<ı>Ölümün avcılık yaptığı bir dünyada, kuşku ve pişmanlık için zaman yok. Ancak alınacak kararlar ve bunlar uğruna sorumlu olmak için zaman var. Don JUAN

Sorumluluk kişinin üzerine aldığı her şeyden hesap vermeye hazır olması demektir. “Kendi hayatımda olan biteni ben belirlerim, etkilerim ve yönetirim “ demektir. Sorumluluk kendimize yüklediğimiz, yükümlülük ise başkalarının bize yüklediği görevdir. Sorumlu olan kişi şikâyet etme yerine, karar verir ve verdiği kararı uygular. Sorumluluk almış insan hesap verir. Kendi bilincinin, kendi gücünün, kendi eyleminin sınırları içinde olaya sahip çıkar. Burada insanın kendi yaşamına sahip çıkması anlamı çıkar. Bu gün toplumumuzun içinde bulunduğu sorunların temelinde yatan nedenlerden biride, insanlarımızın yetişkin özgürlüğü isterken, çocuk sorumluluğu içinde kalmasıdır.

İnsan başta kendisine sonara ailesine ve çevresine karşı sorumludur. Kendisine karşı sorumluluğu gereği, sağlığını koruma, beslenme ve güvenliğini sağlamanın yanında., okuması, kendini geliştirmesi daima ilerde bulunmak için çaba göstermesi gerekmektedir. Ailesine karşı olan sorumluluğun içinde eşi, kardeşleri, ana ve babası ile çocuklarına duyulan sorumluluk vardır. Örneğin çocukları ile ilgili sorumluluğun yerine getirilmesi için en azından şunlara özen göstermelidir; Çocuklarının eğitimini sadece okula ya da öğretmenlere bırakmamalı. Eğitim çok ayağı olan bir sacayağıdır. Bunun en önemli tarafı ailedir. Aile çocuk la ilgilenmeli. Çocuğu sadece giydirip-yedirme ve okula göndermekle kalmamalı. Çocuğun öğretmenleri ve okulu ile iletişim içinde olmalı, okula arada bir gidip öğrencisinin varsa sorunları, öğretmen okul idaresi ile elbirliği içinde çözmeye çalışmalı. Öğle yemeklerinde yemek yiyip yemediği, yemiyorsa nedeni, taşınırken bir sorununun olup olmadığı vb. gibi. Örnekler çoğaltılabilir.

İnsanın çevresi ne karşı olan sorumluluğun içine yaşadığı toplum ve doğal çevre aklımıza gelmesi gerek. Tabi topluma karşı olan sorumluluğun içinde yaptığımız görevlerde vardır. Görevi ile ilgili işleri yaparken çalıştığı kişilerle ekip çalışması ve yetki paylaşımı yapması gerekir. Otoriteyi kötüye kullanıp despotluğa meydan vermemeli. Başta kendisinin daha sonra kurumun vizyonunu belirlemeli, çalışanlarla ve paydaşları ile memnuniyet esasını ilke edinmeli. Kamu görevlilerinin maaşları halkımızın vergilerinden çıktığını, dolayısı ile onların gerçek işveren olduğu düşüncesi hiçbir zaman unutulmamalı. Çevreye karşı sorumluluğun bir diğer yanı yaşanan ortamdır. İnsan çevresinden soyut yaşayamaz. Çevresinde oluşan olumsuzluklarla savaşması, üretmesi, çevresine ve toplumuna katkı yapması gerek. Çevremizdeki diğer canlılarla bu dünyayı paylaştığımız ve ortak bir dünyada yaşadığımızın her an bilincinde olunması gerek. Çöp sorunları , su atıklarının değerlendirilmesi, ormanlarımızın yok olması, hava kirliliği, çevre, görüntü ve gürültü kirliliği, doğal dengenin bozulması gibi sorunlara karşı çözüm üretmeli. Herkes sorumluluk almalı. Yaşadığı çevreye, yetiştiği toluma, doğaya sosyal yaşama bulunduğu yerden katkı yapmalı. Herkesin yapabileceği bir şey vardır.

Kendimize olan sorumluluk gereği hemen şimdi bir günümüzü, 24 saatimizi gözden geçirelim Hayata anlam kattığımız ne tür etkinliğimiz var? Kendimizden başlayalım. Her gün biraz daha ileri bir hedef koyalım. Üst üste iki günümüz eşit olmasın. Ailemizde, geleceğimizin mirasçısı çocuklarımızın yetiştirilmesinden başlayalım. Onlara biraz daha ilgi, biraz daha sevgi verelim. Çevremize ve toplumumuza karşı olan sorumluluğun gereği şikâyet etmeyelim, sorumluluk alalım. Beğenmediğimiz şeylerle daha fazla ilgilenip düzeltmeye çalışalım. Topluma katkı yapalım, üretelim, paylaşalım, ilgi duyduğumuz ve halkın yararına olan STÖ e katılalım. Yağma yok. Yan gelip yatmak yok… Sorumluluk almalı ki; Her kes kilimin bir ucundan tutmuş olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 154
Toplam yorum
: 46
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 799
Kayıt tarihi
: 25.01.10
 
 

Rize nin Çamlıhemşin ilçesinde doğdum. 1969 yılında ilkokul,1972 yılında ortaokul,1975 yılınd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster